Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Európában áprilisban eddig még soha nem tapasztalt mértékben csökkentek az újautó-eladások, ez már zsinórban a tizedik hónap volt, amikor csökkent a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma a kontinensen; a román piacon azonban jelentős mértékben nőttek az eladások tavaly áprilishoz mérten – közölte szerdán az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA).
2022. május 18., 12:132022. május 18., 12:13
2022. május 18., 12:442022. május 18., 12:44
A statisztikai adatokat az Európai Unió tagállamaiból, Nagy-Britanniából, valamint az Európai Szabadkereskedelmi Társuláshoz tartozó négy országból (Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc) gyűjtötték be. Ezek szerint 2022 áprilisban 830 447 autót helyeztek forgalomba Európában, míg egy évvel korábban 1,040 milliót (20,2 százalékos visszaesés).
Az EU négy legnagyobb piaca (Németország, Franciaország, Spanyolország és Olaszország) egyaránt két számjegyű csökkenést könyvelt el. A visszaesés Olaszországban volt a legnagyobb, 33 százalékos, és Spanyolországban a legkisebb 12,1 százalékos. „A világjárvány 2020-as évét leszámítva ez volt a leggyengébb április az értékesítési volumenek tekintetében a statisztikai adatok közzétételének 1990-es kezdete óta” – hangsúlyozza közleményében az ACEA.
Az idei első negyedévben szintén Románia regisztrálta európai viszonylatban a legjelentősebb növekedést újautó-eladások terén. Az országban 35,6 százalékkal 37 447-re nőtt a forgalomba helyezett új autók száma, míg Európában 13 százalékkal 3,583 millióra csökkent.
2021 tavaszától kezdve az európai és amerikai autópiacot számos logisztikai probléma, például a globális félvezetőhiány hátráltatja. A főként Ázsiában gyártott elektronikus chipek nélkülözhetetlenek a mobiltelefonok és laptopok, valamint az egyre nagyobb technológiai igényű autók gyártásához. A félvezető-kínálat stabilizálódásával az ACEA 2022 második felére az autóeladások fellendülését prognosztizálta, de az ukrajnai háború miatt ez nem biztos, hogy megvalósul – közölte az Agerpres hírügynökség.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!