2012. január 20., 09:442012. január 20., 09:44
A JP Morgan, a Citigroup és a Goldman Sachs ugyan mind halvány, sőt egyenesen kiábrándító 2011. utolsó negyedévi eredményekről számolt be, de Európából jó hírek érkeznek számukra. A piacok és a szabályozók nyomása alatt nyögő európai bankok ugyanis kénytelenek feltőkésítésük érdekében megválni érdekeltségeik egy részétől, mint ahogyan ezt a francia Crédit Agricole, a Société Générale és a BNP Paribas, valamint a spanyol Santander tette, ezzel jó lehetőséget teremtve amerikai riválisaiknak, hogy olcsón jussanak tulajdonrészekhez.
A Deloitte könyvvizsgáló egyik decemberi jelentésében szerepel, hogy az euróválság miatt felgyorsulhat az amerikai bankok fúziós és akvizíciós tevékenysége. „Az európai bankok pozíciókat értékesítenek, és nem ragaszkodnak ahhoz a luxushoz, hogy kivárják a jó árat” – mondta Jim Sinegal, a Morningstar kutatóintézet elemzője. Jamie Dimon, a JP Morgan elnök-vezérigazgatója elismerte, hogy ők is érdekeltek, ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy nincs eladási hullám. David Viniar, a Goldman Sachs pénzügyi vezetője szerdán közölte: úgy látják, Európában megkezdődött a gondban lévő pénzügyi szolgáltatók érdekeltségeinek értékesítése.
Az európai bankoknak 40 000 milliárd dolláros eszközállományuk van, és csökkentik a méretüket, más multinacionális bankoknak pedig a helyükbe kell lépniük, vélte Vikram Pandit, a Citigroup vezérigazgatója.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.