Eurómilliárdok múlnak a PNRR sikerességén
Fotó: Pixabay
Az országos helyreállítási terv (PNRR) Románia eddigi legambiciózusabb reformcsomagja, de a végrehajtása rendkívül lassan halad, és a mérföldkövek teljesítése nélkül az európai uniós források nem fognak megérkezni – írja véleménycikkében Cristian Popa. Az ország eurómilliárdokat veszíthet a mérföldkövek teljesítése nélkül.
2025. február 07., 18:092025. február 07., 18:09
2025. február 07., 18:102025. február 07., 18:10
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsi tagja emlékeztet, hogy Romániának 28,5 milliárd euró (13,6 milliárd euró támogatás és 14,9 milliárd euró kedvezményes hitel) áll a rendelkezésére az EU helyreállítási alapjában. A pénzhez akkor férhet hozzá, ha a PNRR-ben vállaltaknak megfelelően felgyorsítja az infrastruktúra korszerűsítését, a közigazgatás digitalizálását és a kulcsfontosságú ágazatok, például az egészségügy és az oktatás fejlesztését.
Cristian Popa felhívja a figyelmet arra, 2024 szeptemberének végéig az összesen 28,5 milliárd euróból Románia csak 9,4 milliárd eurót, azaz a teljes összeg körülbelül egyharmadát kapta meg. A gond szerinte az, hogy a pénzből 2024 harmadik negyedévének végéig csak 4,1 milliárd eurót költöttek el ténylegesen. Románia az Európai Bizottság adatai szerint a PNRR-be foglalt 518 mérföldkőnek és célkitűzésnek csak a 14 százalékát teljesítette, 448-nak a megvalósítása még hátravan.
„Ez azt jelenti, hogy az uniós források abszorpciója (...) rendkívül lassan halad. A reformok és a mérföldkövek teljesítése nélkül a milliárdok nem fognak érkezni” – írja csütörtökön közzétett írásában a szakember. Emlékeztetett arra is, hogy Románia volt az egyetlen tagállam, amelyet a helyreállítási és rezilienciaépítési eszközről szóló rendelet 10. cikke alapján forrásmegvonás veszélye fenyegetett, mert nem csökkentette költségvetési hiányát.
„Nemigen lesz még egy olyan alkalom, amikor valaki 28,5 milliárd eurót ajánl fel fejlesztésre, és cserében csak arra kér, hogy tedd meg azt, amire amúgy is szükség lenne: hajts végre reformokat, tartsd be a költségvetési fegyelmet és legyenek hatékony stratégiai befektetéseid. (...) Kevesebb mint két évünk maradt arra, hogy kihasználjuk ezt a lehetőséget. Ezután az el nem költött pénzt elveszítjük. Sikerül-e felgyorsítani az uniós források felhasználását?” – teszi fel a kérdést a közgazdász.
Nem alszik jobban Hegedüs Csilla, amióta a volt kormányfőhelyettes, miniszter, álamtitkár szakított a politikával, és a többmilliárd eurós uniós támogatásokat „helyben” kezelő Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség vezetőségében vállalt szerepet.
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!