Eurómilliárdok múlnak a PNRR sikerességén
Fotó: Pixabay
Az országos helyreállítási terv (PNRR) Románia eddigi legambiciózusabb reformcsomagja, de a végrehajtása rendkívül lassan halad, és a mérföldkövek teljesítése nélkül az európai uniós források nem fognak megérkezni – írja véleménycikkében Cristian Popa. Az ország eurómilliárdokat veszíthet a mérföldkövek teljesítése nélkül.
2025. február 07., 18:092025. február 07., 18:09
2025. február 07., 18:102025. február 07., 18:10
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsi tagja emlékeztet, hogy Romániának 28,5 milliárd euró (13,6 milliárd euró támogatás és 14,9 milliárd euró kedvezményes hitel) áll a rendelkezésére az EU helyreállítási alapjában. A pénzhez akkor férhet hozzá, ha a PNRR-ben vállaltaknak megfelelően felgyorsítja az infrastruktúra korszerűsítését, a közigazgatás digitalizálását és a kulcsfontosságú ágazatok, például az egészségügy és az oktatás fejlesztését.
Cristian Popa felhívja a figyelmet arra, 2024 szeptemberének végéig az összesen 28,5 milliárd euróból Románia csak 9,4 milliárd eurót, azaz a teljes összeg körülbelül egyharmadát kapta meg. A gond szerinte az, hogy a pénzből 2024 harmadik negyedévének végéig csak 4,1 milliárd eurót költöttek el ténylegesen. Románia az Európai Bizottság adatai szerint a PNRR-be foglalt 518 mérföldkőnek és célkitűzésnek csak a 14 százalékát teljesítette, 448-nak a megvalósítása még hátravan.
„Ez azt jelenti, hogy az uniós források abszorpciója (...) rendkívül lassan halad. A reformok és a mérföldkövek teljesítése nélkül a milliárdok nem fognak érkezni” – írja csütörtökön közzétett írásában a szakember. Emlékeztetett arra is, hogy Románia volt az egyetlen tagállam, amelyet a helyreállítási és rezilienciaépítési eszközről szóló rendelet 10. cikke alapján forrásmegvonás veszélye fenyegetett, mert nem csökkentette költségvetési hiányát.
„Nemigen lesz még egy olyan alkalom, amikor valaki 28,5 milliárd eurót ajánl fel fejlesztésre, és cserében csak arra kér, hogy tedd meg azt, amire amúgy is szükség lenne: hajts végre reformokat, tartsd be a költségvetési fegyelmet és legyenek hatékony stratégiai befektetéseid. (...) Kevesebb mint két évünk maradt arra, hogy kihasználjuk ezt a lehetőséget. Ezután az el nem költött pénzt elveszítjük. Sikerül-e felgyorsítani az uniós források felhasználását?” – teszi fel a kérdést a közgazdász.
Nem alszik jobban Hegedüs Csilla, amióta a volt kormányfőhelyettes, miniszter, álamtitkár szakított a politikával, és a többmilliárd eurós uniós támogatásokat „helyben” kezelő Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség vezetőségében vállalt szerepet.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
szóljon hozzá!