2009. november 17., 10:182009. november 17., 10:18
„Az elektromos cikkek hazai piaca 336 millió eurót tett ki a harmadik negyedévben. Annak ellenére, hogy a második negyedévhez képest nőtt a forgalom, a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva 45,8 százalékkal csökkent az eladások volumene. Az év eleje óta hozzávetőleg 1 milliárd eurót tettek ki az eladások, ami 42,3 százalékkal kevesebb, mint 2008-ban” – áll a felmérés eredményeit összegző közleményben.
Az első negyedévben 356, a másodikban pedig 308 millió értékben vásároltunk elektromos cikkeket. Az elektrotechnikai háztartási berendezések eladása 37,6 százalékkal, míg a telekommunikációs eszközök forgalma 28,6 százalékkal esett vissza. A folyadékkristályos és a plazmatelevíziók piaca más termékeknél sokkal stabilabb volt. Szakértők ezt főleg a promóciós kampányoknak tudják be, ezen termékcsoport ára ugyanis idén a tavalyinál lényegesen alacsonyabb volt.
A harmadik negyedévben a villanyborotvák és konyhai mixerek eladása is relatíve jól alakult. A digitális fényképezőgépek iránti kereslet ellenben nagyban visszaesett, 2009 harmadik negyedévében ezekből feleannyi kelt el, mint egy évvel korábban. Még nagyobb, 58,1 százalékos volt a visszaesés a számítástechnikai berendezések tekintetében.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.