2012. május 18., 08:522012. május 18., 08:52
Talpra állni látszott a lej az amerikai dollárhoz képest is, itt az erősödés 0,11 százalékos, azaz 0,37 banis volt, a lej/dollár hivatalos árfolyam 3,4950 volt. Megfordult viszont a trend az arany tekintetében, miközben előző nap a román deviza még erősödött az aranyhoz viszonyítva, csütörtökön gyengülésről tett tanúbizonyságot a jegybanki kurzus. Egy gramm arany így 173,9255 lejt ért, ami 1,1359 lejjel több, mint egy nappal korábban.
„Azt, hogy mi történik a devizapiacon, kizárólag a külpiaci folyamatok befolyásolják” – közölte a referencia-árfolyam közzétételét követően Adrian Vasilescu, a BNR elnöki tanácsadója. „Úgy vélem, hogy nem változott nagyon sok minden, a sokkhatások csakis külpiaciak, belföldi szinten semmi nem hat ki az árfolyamok alakulására” – fogalmazott a szakember. Mint hangsúlyozta, az elmúlt egy hét során a lej kevesebb mint egy százalékkal lett gyengébb, ami pedig azt jelenti, hogy ez nem egy folyamat része, és egyik napról a másikra bármi megváltozhat.
Adrian Vasilescu ugyanakkor fontosnak tartotta helyesbíteni az elmúlt napokban a televíziós műsorokban elhangzott riogatásokat. „Olyanokat mondtak, hogy a lej néhány nap alatt 6 százalékkal lett gyengébb. Természetes, hogy egy ilyen információtól nagyon sok tévénéző pánikot kap. Szó sincs viszont 6 százalékos gyengülésről. A lej 2 százalékkal gyengült egyetlen év alatt, nem 6 százalékkal néhány nap leforgása alatt. A leértékelődés kevesebb mint 1 százalék. Jobban leértékelődött a forint, a cseh korona és a lengyel złoty is” – emelte ki a jegybanki szakember.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.