Fotó: Haáz Vince
Szeptember végéig újraindul a termelés a marosludasi cukorgyárban, miután a tavasszal megmentett üzem már átvette az első cukorrépa-szállítmányokat a termelőktől – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
2023. szeptember 27., 08:472023. szeptember 27., 08:47
2023. szeptember 27., 15:172023. szeptember 27., 15:17
„A hírek jók, már érkezik a cukorrépa a gyárba, mától indul a munka, és holnapra várhatóan elkezdik a répa vágását. A vágás azt jelenti, hogy megkezdődik a technológiai kivonási folyamat. Ezekben a napokban kezdjük a termelést, a szállítmányozókkal már aláírtuk a szerződéseket, és ha jól tudom, idén körülbelül 3400 hektárról kapunk betakarított mennyiséget. A répa nagyon-nagyon szép, jó a cukortartalma” – nyilatkozta kedden Daniel Preda szakszervezeti vezető.
Az üzem vezetősége elmondása szerint Kolozs, Maros, Szeben, Fehér, Brassó és Beszterce-Naszód megyei termelőkkel áll szerződéses viszonyban, akik összesen 3400 hektáron termesztenek cukorrépát.
és ha nem találnak vevőt a gyárra, akkor bezárják vagy lebontják. A nagy répatermesztők átálltak más növények termesztésére, de néhányan idén visszatértek. Reméljük, hogy jövőre többen lesznek, és több répát termesztenek majd” – mondta Daniel Preda.
Amint arról korábban beszámoltunk, több hónapig húzódó, az üzem végleges bezárásával fenyegető bizonytalanság után idén februárban nem várt fordulat történt a marosludasi cukorgyár ügyében, amelyet a korábban felmerült elképzelésekkel ellentétben nem a román állam, és nem is a régió cukorrépa-termesztői, hanem hazai élelmiszeripari vállalkozók vásároltak meg.
Több hónapja tartó, az üzem bezárásával fenyegető bizonytalanság után nem várt fordulat történt a marosludasi cukorgyár ügyében, amelyet nem a román állam, nem is a régió cukorrépa-termesztői, hanem hazai élelmiszeripari vállalkozók vásároltak meg.
Az üzemet a francia Tereos Sucre társaságtól felvásárló vevők élelmiszeriparban érdekelt román üzletemberek, Mihaela Neagu és Mihail-Daniel Matache, akik közül előbbi birtokolja azt a Best Achiziții Kft.-ét, amely két évvel ezelőtt megvásárolta a csődbiztostól az 1889-ben – még Magyar Cukoripar Rt. néven – alapított, a Brassó megyei Botfaluban lévő cukorgyárat. Neagu megerősítette a Ziarul Financiar pénzügyi-gazdasági lapnak az üzlet nyélbe ütéséről szóló információt, beszámolva arról is, hogy sikerült megállapodnia a régió mintegy 300 cukorrépa-termesztőjével abban, miszerint 3200 hektár területen állítanak elő ipari növényt az üzem számára.
Ştefan-Radu Oprea gazdasági és vállalkozási miniszter pénteken meglátogatta a marosludasi cukorgyárat, amely szerinte októbertől újrakezdi a cukorgyártást belföldön termesztett cukorrépával, ehhez a menedzsment leszerződtette a termény felét.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!