Fotó: Haáz Vince
Ştefan-Radu Oprea gazdasági és vállalkozási miniszter pénteken meglátogatta a marosludasi cukorgyárat, amely szerinte októbertől újrakezdi a cukorgyártást belföldön termesztett cukorrépával, és ehhez a menedzsment már leszerződtette a szükséges termény felét.
2023. augusztus 04., 18:182023. augusztus 04., 18:18
2023. augusztus 04., 18:222023. augusztus 04., 18:22
A tárcavezető elmondása szerint több vállalkozást látogatott meg pénteken Maros megyében, hogy megtekintse, milyen kihívásokkal kell szembenéznie az üzleti szférának. „Először a marosludasi cukorgyárba látogattam el, ahol egy olyan vezetőséggel találkoztam, amely nagyon eltökélt abban, hogy októberben megkezdi a cukorgyártást. Úgy tudom, hogy eddig már a szükséges cukorrépa mennyiség felét leszerződtették” – mondta el sajtótájékoztatóján a miniszter.
Rámutatott még, hogy a marosludasi gyárnak „nagyon jól kidolgozott gazdálkodási terve van”. Ismertetése szerint beszélt a vezetőkkel a mezőgazdasági minisztérium által tervbe vett, a Romániában megtermelt mezőgazdasági termékek belföldi feldolgozására irányuló állami támogatási programról is, amelyet ez a vállalkozás is megpályázhat majd.
Mint arról korábban beszámoltunk, több hónapig húzódó, az üzem végleges bezárásával fenyegető bizonytalanság után nem várt fordulat történt a marosludasi cukorgyár ügyében, amelyet a korábban felmerült elképzelésekkel ellentétben nem a román állam, és nem is a régió cukorrépa-termesztői, hanem hazai élelmiszeripari vállalkozók vásároltak meg. Ezáltal megmenekült Erdély – és Románia – egyik utolsó cukorgyára, vele együtt pedig az erdélyi cukorrépa-előállítás is.
Az üzemet a francia Tereos Sucre társaságtól felvásárló vevők élelmiszeriparban érdekelt román üzletemberek, Mihaela Neagu és Mihail-Daniel Matache, akik közül előbbi birtokolja azt a Best Achiziții Kft.-ét, amely két évvel ezelőtt megvásárolta a csődbiztostól az 1889-ben – még Magyar Cukoripar Rt. néven – alapított, a Brassó megyei Botfaluban lévő cukorgyárat. Neagu megerősítette a Ziarul Financiar pénzügyi-gazdasági lapnak az üzlet nyélbe ütéséről szóló információt, beszámolva arról is, hogy sikerült megállapodnia a régió mintegy 300 cukorrépa-termesztőjével abban, miszerint 3200 hektár területen állítanak elő ipari növényt az üzem számára.
Több hónapja tartó, az üzem bezárásával fenyegető bizonytalanság után nem várt fordulat történt a marosludasi cukorgyár ügyében, amelyet nem a román állam, nem is a régió cukorrépa-termesztői, hanem hazai élelmiszeripari vállalkozók vásároltak meg.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!