2011. december 05., 09:012011. december 05., 09:01
Azt már korábban elismerte a kormány, hogy a legutóbbi hivatalos kormányzati előrejelzésben szereplő 1,5 százalékos GDP-bővülés valószínűleg nem tartható, új számot azonban még nem közölt. A több mint 170 oldalas dokumentumban egy konkrét beruházásról esik szó; a német Polytechnik kazángyárat hozna létre 1,6 milliárd forintos beruházással Ózdon. A növekedési terv úgynevezett „szabad vállalkozási zónák” létrehozását javasolja a leszakadó, hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatására. A területre települő vállalkozások különböző kedvezményeket kaphatnának, de ezekről konkrétum nem derül ki, az NGM csupán nemzetközi példákat sorol fel.
A terv célként fogalmazza meg, hogy Magyarország, kihasználva földrajzi adottságait, regionális központtá váljon. Az NGM négy irányt vázol a magyar gazdaság földrajzi kapcsolatainak fejlesztésére: erőteljes keleti nyitást; rácsatlakozás a nagy európai exportőrökre; Kárpát-medencei gazdasági együttműködés; visegrádi és nyugat-balkáni együttműködés.
A terv szerint „Erdély gazdasági és kulturális értelemben egyaránt Kelet Svájcává, Románia gazdaságának dinamikus motorjává és Magyarország egyik legfontosabb gazdasági partnerévé válhat”.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.