Fotó: Szucher Ervin
2010. június 25., 10:302010. június 25., 10:30
Mint ismeretes, az európai uniós csatlakozáskor Románia 2017-ig kapott haladékot arra, hogy ökologizálja hulladékgazdálkodási rendszerét, viszont ebben a szerződésben csak egyes megyék kaptak ilyen hosszú távú haladékot.
Maros megye nincs ezek között, itt eredetileg 2009 júliusáig be kellett volna zárni az elavult, környezetszennyező szemétlerakatokat, éppen azért, mert ezek a legrégibbek, legegészségtelenebbek közé tartoztak. A megyében egyetlen, az uniós normáknak megfelelő tározó létezik, Segesváron. A többi város és község jelenleg más megyékbe viszi a háztartási hulladékot, illetve olyan cégek szállítják el a Maros megyei szemetet, amelyeknek korszerű tározókkal kötött szerződéseik vannak.
A Maros megyei integrált hulladékkezelő rendszer tervezete évek óta készül, és most jutott el abba a fázisba, hogy az uniós környezetvédelmi hatóság rábólintott a tervezetre, s így valamennyi akadály elhárult a megvalósítás útjából.
Az integrált hálózat többek között egy igen terjedelmes tározót foglal magában, amelyet Kerelőszentpál határában alakítanak ki, és egy szortírozó-, csomagoló-, átrakóállomást, amely a Marosvásárhely szomszédságában levő Székelykakasd közelében lesz. Mint már korábban beszámoltunk, a falu közössége egyáltalán nem ért egyet ezzel, több nyilvános vita is zajlott a témában.
„A kakasdi közösség ellenkezése nem állhat a projekt megvalósításának az útjába. Azt a bizonyos kakasdi telket, ahol ez az állomás lesz, a marosvásárhelyi önkormányzat megvásárolta a helyi emberektől, ezzel a telekkel a vásárhelyi önkormányzatnak kellett hozzájárulnia a projekthez. Tehát a döntési jog immár a vásárhelyi tanácsé volt” – szögezte le Lokodi Edit Emőke a Krónikának. A közgyűlés elnöke ugyanakkor úgy véli, a kakasdiaknak nincs elég információjuk azzal kapcsolatban, hogy mi zajlik majd ezen a szortírozóállomáson, amely nem fogja károsan befolyásolni az életüket.
A hulladékprojekt összköltsége várhatóan eléri majd az 50 millió eurót. Ebből 45 millió eurót az Európai Unió a strukturális alapból áll. Radu Spineit, a projekt menedzserét, a megyei önkormányzat környezetvédelmi szaktanácsadóját a Krónika arról kérdezte, hogy mikor rajtolnak a tulajdonképpeni munkálatok, s a kivitelezőnek mikor kell átadnia a létesítményt. Spinei szerint azonban még hosszú procedúra előtt állnak. Ugyanis mivel nagy értékű munkálatokról van szó, a munkálat elvégzése érdekében kiírt tendernek nemzetközi jellegűnek kell lennie, tehát azt az EU Hivatalos Közlönyében is meg kell hirdetnünk.
Egyébként ugyanott az év elején már megjelent a vonatkozó szándéknyilatkozat is. „Úgy vélem, hogy már július elején megjelenik majd a hirdetésünk. Ezt követően begyűjtjük, majd elbíráljuk a pályázatokat. A munkálat elvégzési jogának elnyerése után természetesen következik az az időszak, amikor az alulmaradt versenytársak megóvhatják az illetékesek döntését. Mindezt egybevéve én úgy gondolom, hogy a munkálatok zöme 2011-ben fog lezajlani, és 2012 végére be is fejeződnek” – vélekedett a szakember.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.