Fotó: Sóki Tamás/MTI
Enyhe tél esetén Románia egyáltalán nem szorul gázimportra – állítják szakértők.
2022. szeptember 13., 11:552022. szeptember 13., 11:55
Ebben az esetben Romániát az a tervezett brüsszeli intézkedés sem érinti, amely egy ársapka bevezetésével gyakorlatilag kizárná az orosz gázt az európai ellátásból. Ha mégis importra szorul az ország, Azerbajdzsánból is érkezhet gáz.
Ezek a villamos energia és a földgáz árának egymástól történő elválasztása, a fosszilis energiahordozókra kivetendő hozzájárulás, az energiapiacok likviditási helyzetének javítása, valamint az ársapka, vagyis az Unióba importált földgáz árának korlátozása.
Ez utóbbi valójában az Oroszországból érkező gáz európai piacról való kiszorítását célozza, hiszen a Gazprom és Vlagyimir Putyin elnök egyértelművé tették, ha ársapka van, a kontinens búcsút inthet az orosz földgáznak.
Romániának most 10 százalék alatt van az importgáztól való függősége. Szakértők szerint az ország azért van kedvező helyzetben, mert nincs kiemelt mennyiségű fogyasztás a téli időszakban. 2021-hez képest 15 százalékkal csökkent a fogyasztás a nagy energiafogyasztó gyárak, például a marosvásárhelyi Azomureș vagy az Alromin Tulcea bezárása vagy korlátozott működése következtében. Ezzel párhuzamosan nőtt a gáztermelés.
„Az OMV termelése stabilizálódott, a Romgazé egy kicsit nőtt, és a fekete-tengeri kitermelés elindulásával hárommillió köbméter gáz érkezett a kitermelő Black Oil and Gastól is. A napi termelés jelenleg 25 millió köbméter gáz, szemben a tavalyi 21,5 millióval” – mondta Ion Sterian, a Transgaz Románia igazgatója a Szabad Európa Rádió romániai szerkesztőségének.
Az Európai Unió azt javasolta, hogy a hideg évszak kezdetéig, október 31-ig a gáztárolók 80 százalékos töltöttséggel rendelkezzenek. Ion Sterian szerint amennyiben a tavalyihoz hasonló, enyhe tél lesz, akkor egyáltalán nem kell importálni.
Ha mégis gázimportra szorul Románia, első alternatívaként a törökországi terminálokra érkező azerbajdzsáni gázt használhatna, amelyhez már elkészült az infrastruktúra. Ezenkívül a Török Áramlat 2 üzembe helyezése jelenthet lehetőséget. A Görögország érintésével Bulgárián, Magyarországon és Szerbián áthaladó régi transzbalkáni vezeték egyelőre kihasználatlan – számolt be a Libertatea portál.
Az importgáztól való függetlenedés másik módja a belföldi termelés növelése. Otilia Nuțu energetikai szakértő a Libertateának elmondta: a Romgaz stratégiai hibát követett el, amikor a Buzău megyei gázmező helyett az Exxon részvényeinek megvásárlásával a fekete-tengeri projektbe fektetett be. A tervek szerint 2024 elején a Caragele településen lévő onshore gázmezőn is megkezdődhet a gáz kitermelése.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!