Fotó: Sóki Tamás/MTI
Enyhe tél esetén Románia egyáltalán nem szorul gázimportra – állítják szakértők.
2022. szeptember 13., 11:552022. szeptember 13., 11:55
Ebben az esetben Romániát az a tervezett brüsszeli intézkedés sem érinti, amely egy ársapka bevezetésével gyakorlatilag kizárná az orosz gázt az európai ellátásból. Ha mégis importra szorul az ország, Azerbajdzsánból is érkezhet gáz.
Ezek a villamos energia és a földgáz árának egymástól történő elválasztása, a fosszilis energiahordozókra kivetendő hozzájárulás, az energiapiacok likviditási helyzetének javítása, valamint az ársapka, vagyis az Unióba importált földgáz árának korlátozása.
Ez utóbbi valójában az Oroszországból érkező gáz európai piacról való kiszorítását célozza, hiszen a Gazprom és Vlagyimir Putyin elnök egyértelművé tették, ha ársapka van, a kontinens búcsút inthet az orosz földgáznak.
Romániának most 10 százalék alatt van az importgáztól való függősége. Szakértők szerint az ország azért van kedvező helyzetben, mert nincs kiemelt mennyiségű fogyasztás a téli időszakban. 2021-hez képest 15 százalékkal csökkent a fogyasztás a nagy energiafogyasztó gyárak, például a marosvásárhelyi Azomureș vagy az Alromin Tulcea bezárása vagy korlátozott működése következtében. Ezzel párhuzamosan nőtt a gáztermelés.
„Az OMV termelése stabilizálódott, a Romgazé egy kicsit nőtt, és a fekete-tengeri kitermelés elindulásával hárommillió köbméter gáz érkezett a kitermelő Black Oil and Gastól is. A napi termelés jelenleg 25 millió köbméter gáz, szemben a tavalyi 21,5 millióval” – mondta Ion Sterian, a Transgaz Románia igazgatója a Szabad Európa Rádió romániai szerkesztőségének.
Az Európai Unió azt javasolta, hogy a hideg évszak kezdetéig, október 31-ig a gáztárolók 80 százalékos töltöttséggel rendelkezzenek. Ion Sterian szerint amennyiben a tavalyihoz hasonló, enyhe tél lesz, akkor egyáltalán nem kell importálni.
Ha mégis gázimportra szorul Románia, első alternatívaként a törökországi terminálokra érkező azerbajdzsáni gázt használhatna, amelyhez már elkészült az infrastruktúra. Ezenkívül a Török Áramlat 2 üzembe helyezése jelenthet lehetőséget. A Görögország érintésével Bulgárián, Magyarországon és Szerbián áthaladó régi transzbalkáni vezeték egyelőre kihasználatlan – számolt be a Libertatea portál.
Az importgáztól való függetlenedés másik módja a belföldi termelés növelése. Otilia Nuțu energetikai szakértő a Libertateának elmondta: a Romgaz stratégiai hibát követett el, amikor a Buzău megyei gázmező helyett az Exxon részvényeinek megvásárlásával a fekete-tengeri projektbe fektetett be. A tervek szerint 2024 elején a Caragele településen lévő onshore gázmezőn is megkezdődhet a gáz kitermelése.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!