Fotó: Sóki Tamás/MTI
Enyhe tél esetén Románia egyáltalán nem szorul gázimportra – állítják szakértők.
2022. szeptember 13., 11:552022. szeptember 13., 11:55
Ebben az esetben Romániát az a tervezett brüsszeli intézkedés sem érinti, amely egy ársapka bevezetésével gyakorlatilag kizárná az orosz gázt az európai ellátásból. Ha mégis importra szorul az ország, Azerbajdzsánból is érkezhet gáz.
Ezek a villamos energia és a földgáz árának egymástól történő elválasztása, a fosszilis energiahordozókra kivetendő hozzájárulás, az energiapiacok likviditási helyzetének javítása, valamint az ársapka, vagyis az Unióba importált földgáz árának korlátozása.
Ez utóbbi valójában az Oroszországból érkező gáz európai piacról való kiszorítását célozza, hiszen a Gazprom és Vlagyimir Putyin elnök egyértelművé tették, ha ársapka van, a kontinens búcsút inthet az orosz földgáznak.
Romániának most 10 százalék alatt van az importgáztól való függősége. Szakértők szerint az ország azért van kedvező helyzetben, mert nincs kiemelt mennyiségű fogyasztás a téli időszakban. 2021-hez képest 15 százalékkal csökkent a fogyasztás a nagy energiafogyasztó gyárak, például a marosvásárhelyi Azomureș vagy az Alromin Tulcea bezárása vagy korlátozott működése következtében. Ezzel párhuzamosan nőtt a gáztermelés.
„Az OMV termelése stabilizálódott, a Romgazé egy kicsit nőtt, és a fekete-tengeri kitermelés elindulásával hárommillió köbméter gáz érkezett a kitermelő Black Oil and Gastól is. A napi termelés jelenleg 25 millió köbméter gáz, szemben a tavalyi 21,5 millióval” – mondta Ion Sterian, a Transgaz Románia igazgatója a Szabad Európa Rádió romániai szerkesztőségének.
Az Európai Unió azt javasolta, hogy a hideg évszak kezdetéig, október 31-ig a gáztárolók 80 százalékos töltöttséggel rendelkezzenek. Ion Sterian szerint amennyiben a tavalyihoz hasonló, enyhe tél lesz, akkor egyáltalán nem kell importálni.
Ha mégis gázimportra szorul Románia, első alternatívaként a törökországi terminálokra érkező azerbajdzsáni gázt használhatna, amelyhez már elkészült az infrastruktúra. Ezenkívül a Török Áramlat 2 üzembe helyezése jelenthet lehetőséget. A Görögország érintésével Bulgárián, Magyarországon és Szerbián áthaladó régi transzbalkáni vezeték egyelőre kihasználatlan – számolt be a Libertatea portál.
Az importgáztól való függetlenedés másik módja a belföldi termelés növelése. Otilia Nuțu energetikai szakértő a Libertateának elmondta: a Romgaz stratégiai hibát követett el, amikor a Buzău megyei gázmező helyett az Exxon részvényeinek megvásárlásával a fekete-tengeri projektbe fektetett be. A tervek szerint 2024 elején a Caragele településen lévő onshore gázmezőn is megkezdődhet a gáz kitermelése.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!