Fotó: Veres Nándor
Bár nagy szerencsénk volt azzal, hogy az egész Európát megrázó súlyos energiaválság közepette enyhe telünk volt, a hideg időszak hosszúra nyúlik: éjszakánként még április közepén is fagypont közeli hőmérsékletek várhatók Erdélyben. Tehát elhúzódik a fűtési időszak is, spórolni pedig mindig jó. Összeállításunkban jó néhány hasznos tippet gyűjtöttünk össze arról, miként lehet lényegesen csökkenteni a gázszámlát – télen vagy szokatlanul hideg, télies tavaszban egyaránt.
2023. április 07., 10:452023. április 07., 10:45
A spórolási technikákról érdekes módon az igazából minél nagyobb fogyasztásban érdekelt E.on, azaz Románia egyik legnagyobb energiaszolgáltatója közölt jó tanácsokat. Köztudott, hogy egy lakás energiaigényének nagy részét – több mint kétharmadát – a fűtés teszi ki. És mivel az otthonunkban eltöltött idő jelentős hányadát a hálószobában tudjuk le,
A Wall-street.ro portál által idézett tájékoztatás szerint az európaiak között a romániaiak ragaszkodnak a legmagasabb éjszakai hőmérsékletekhez: az E.on és a Kantar adatelemző egy korábbi felmérése arról tanúskodik, hogy az itteniek 94 százaléka meggyőződése szerint csak akkor alszik jól, ha 20 vagy annál több Celsius-fok van a szobában. Viszont a németek és a franciák többsége úgy véli, csakis 20 fok alatt édes az álom, sőt Nagy-Britanniában a 15 fok is elterjedt. A Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency - IEA) korábbi kutatása szerint az Európai Unióban átlagosan 22 Celsius-fokra fűtik ki a lakásokat, de sokan a 19-20°C-kal is megelégednek.
Bár az említett különbség első látásra elhanyagolhatónak tűnik, nagyon nem az: a fűtés csupán egy fokkal történő letekerése hat százalékkal csökkentheti a földgázfogyasztást.
– idézte a Wall-street.ro az E.on tájékoztatását. Ami egybecseng nemzetközi kimutatásokkal-ajánlásokkal is. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint ha uniós szinten mindenki egy fokkal lejjebb tekerné a fűtést, évente mintegy 10 milliárd köbméterrel csökkenne a földgázfogyasztás, amely kiváltaná Románia csaknem teljes energiaigényét.
Drasztikusan megemelkedett az energiaszegény háztartások aránya az Európai Unióban (EU).
Aki pedig elfogadhatatlannak tartja, hogy például éjjelente „hűvösebbre vegye”, annak azt is tudnia kell, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint egy egészséges embernek 18°C elégséges a kényelmes alváshoz. Hozzá kell tenni: az idők folyamán a WHO is „lejjebb tekert”, hiszen régebben 21°C-t ajánlott.
De nem csak éjszaka lehet spórolni. Az E.on azt javasolja, hogy ha rövid időre elmegyünk otthonról, 18°C-ra állítsuk a hőszabályzót, hosszabb távollét esetén pedig 15°C-ra – utóbbi hőmérséklet a ritkán használt helyiségekben is alkalmazható.
Az energiaszolgáltató szerint hideg időszakban soha ne kapcsoljuk ki teljesen a fűtést; a radiátorok elé ne helyezzünk bútort, és rendszeresen légtelenítsük őket. Nem ajánlott ruhákat szárítani a fűtőtesteken, és az sem kedvező, ha függönyök takarják el őket. Jót tesz a szobák hőgazdálkodásának is a napi 5-7 perces szellőztetés, ami alatt alacsony értékre kell állítani a termosztátot. Éjszaka érdemes lehúzni a rólót, behúzni a függönyöket, hogy csökkentsük az energiaveszteséget.
Fotó: Barabás Ákos
Részletesen foglalkozott a témával a VGF&HKL (víz, gáz, fűtéstechnika és hűtő, klíma, légtechnika) nevű magyarországi épületgépészeti szaklap is, amely még tavaly neves anyaországi szakembereket kért fel arra, hogy ismertessék a legfontosabb energiatakarékossági lehetőségeket. A Vgfszaklap.hu oldalon is olvasható tízpontos tipplista elején a karbantartást hangsúlyozzák: egy koszos, eldugult készülék nemcsak energiapazarló, de akár életveszélyes is lehet. Programozható szobatermosztát esetén (amelyet mindenképp érdemes beszerezni) igazítsuk azt váltakozó fogyasztói szokásainkhoz; a magyarországi szakemberek itt éjjelente 17 fokos beállítást javasolnak.
Továbbá ha radiátoros fűtésünk van, szabályozzuk a radiátorok teljesítményét: amelyik helyiséget ritkán használjuk, ott minimalizáljuk az átfolyást. A meglévő fűtőkészülékünk hatásfokát illesszük a lakás paramétereihez, ne dolgoztassuk feleslegesen; ezért is érdemes modern kondenzációs gázkészülék beszerzésébe fektetni.
Nullás energiaszámla – sokak vágya ez manapság. Amely bizony egybevág Európa nagy közös álmával, a klímasemlegességgel: a kettő között a megújuló energiaforrások képeznek hidat.
Ha rendelkezünk karbantartott kéménnyel, kiegészítő fűtésmegoldásként érdemes fa- vagy pellettüzelésben is gondolkodni. A hőszivattyún kívüli, nem energiatakarékos elektromos fűtési megoldásoktól viszont óva intenek a szakértők.
A Vgfszaklap.hu portálon olvasható cikkben azt is hangsúlyozzák, hogy a felhasználói szokásainkhoz illesszük a készülékeink működését; amit lehet, automatizáljunk és takarékoskodjunk az energiával. És ha még nem tettük meg, lehetőleg cseréljünk nyílászárókat, tegyünk fel hőszigetelést, hogy a megspórolt energiát megtartsuk.
Hosszas várakozás után közvitára bocsátották a napelemes Zöld ház program – nem végleges – lebonyolítási útmutatóját. A házi áramtermelő berendezések megvásárlását legtöbb 20 ezer lejjel támogató állami program új kiírása több több ponton változik.
Nagy az ösztökélés, lelkesedés manapság a napelemek beszerelése terén. Ezzel együtt a beruházáson elgondolkodó, az online világban informálódni próbáló, tudatlan kíváncsiskodó megriadhat.
Az energiahatékonyság biztosítása széleskörű intézkedéseket feltételez egy háztartásban, de már az első lépés egyszerű és eredményes, ez pedig az energiapazarlás megszüntetése – olvasható egy spórolási kisokosban.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!