Fotó: Veres Nándor
Bár nagy szerencsénk volt azzal, hogy az egész Európát megrázó súlyos energiaválság közepette enyhe telünk volt, a hideg időszak hosszúra nyúlik: éjszakánként még április közepén is fagypont közeli hőmérsékletek várhatók Erdélyben. Tehát elhúzódik a fűtési időszak is, spórolni pedig mindig jó. Összeállításunkban jó néhány hasznos tippet gyűjtöttünk össze arról, miként lehet lényegesen csökkenteni a gázszámlát – télen vagy szokatlanul hideg, télies tavaszban egyaránt.
2023. április 07., 10:452023. április 07., 10:45
A spórolási technikákról érdekes módon az igazából minél nagyobb fogyasztásban érdekelt E.on, azaz Románia egyik legnagyobb energiaszolgáltatója közölt jó tanácsokat. Köztudott, hogy egy lakás energiaigényének nagy részét – több mint kétharmadát – a fűtés teszi ki. És mivel az otthonunkban eltöltött idő jelentős hányadát a hálószobában tudjuk le,
A Wall-street.ro portál által idézett tájékoztatás szerint az európaiak között a romániaiak ragaszkodnak a legmagasabb éjszakai hőmérsékletekhez: az E.on és a Kantar adatelemző egy korábbi felmérése arról tanúskodik, hogy az itteniek 94 százaléka meggyőződése szerint csak akkor alszik jól, ha 20 vagy annál több Celsius-fok van a szobában. Viszont a németek és a franciák többsége úgy véli, csakis 20 fok alatt édes az álom, sőt Nagy-Britanniában a 15 fok is elterjedt. A Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency - IEA) korábbi kutatása szerint az Európai Unióban átlagosan 22 Celsius-fokra fűtik ki a lakásokat, de sokan a 19-20°C-kal is megelégednek.
Bár az említett különbség első látásra elhanyagolhatónak tűnik, nagyon nem az: a fűtés csupán egy fokkal történő letekerése hat százalékkal csökkentheti a földgázfogyasztást.
– idézte a Wall-street.ro az E.on tájékoztatását. Ami egybecseng nemzetközi kimutatásokkal-ajánlásokkal is. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint ha uniós szinten mindenki egy fokkal lejjebb tekerné a fűtést, évente mintegy 10 milliárd köbméterrel csökkenne a földgázfogyasztás, amely kiváltaná Románia csaknem teljes energiaigényét.
Drasztikusan megemelkedett az energiaszegény háztartások aránya az Európai Unióban (EU).
Aki pedig elfogadhatatlannak tartja, hogy például éjjelente „hűvösebbre vegye”, annak azt is tudnia kell, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint egy egészséges embernek 18°C elégséges a kényelmes alváshoz. Hozzá kell tenni: az idők folyamán a WHO is „lejjebb tekert”, hiszen régebben 21°C-t ajánlott.
De nem csak éjszaka lehet spórolni. Az E.on azt javasolja, hogy ha rövid időre elmegyünk otthonról, 18°C-ra állítsuk a hőszabályzót, hosszabb távollét esetén pedig 15°C-ra – utóbbi hőmérséklet a ritkán használt helyiségekben is alkalmazható.
Az energiaszolgáltató szerint hideg időszakban soha ne kapcsoljuk ki teljesen a fűtést; a radiátorok elé ne helyezzünk bútort, és rendszeresen légtelenítsük őket. Nem ajánlott ruhákat szárítani a fűtőtesteken, és az sem kedvező, ha függönyök takarják el őket. Jót tesz a szobák hőgazdálkodásának is a napi 5-7 perces szellőztetés, ami alatt alacsony értékre kell állítani a termosztátot. Éjszaka érdemes lehúzni a rólót, behúzni a függönyöket, hogy csökkentsük az energiaveszteséget.
Fotó: Barabás Ákos
Részletesen foglalkozott a témával a VGF&HKL (víz, gáz, fűtéstechnika és hűtő, klíma, légtechnika) nevű magyarországi épületgépészeti szaklap is, amely még tavaly neves anyaországi szakembereket kért fel arra, hogy ismertessék a legfontosabb energiatakarékossági lehetőségeket. A Vgfszaklap.hu oldalon is olvasható tízpontos tipplista elején a karbantartást hangsúlyozzák: egy koszos, eldugult készülék nemcsak energiapazarló, de akár életveszélyes is lehet. Programozható szobatermosztát esetén (amelyet mindenképp érdemes beszerezni) igazítsuk azt váltakozó fogyasztói szokásainkhoz; a magyarországi szakemberek itt éjjelente 17 fokos beállítást javasolnak.
Továbbá ha radiátoros fűtésünk van, szabályozzuk a radiátorok teljesítményét: amelyik helyiséget ritkán használjuk, ott minimalizáljuk az átfolyást. A meglévő fűtőkészülékünk hatásfokát illesszük a lakás paramétereihez, ne dolgoztassuk feleslegesen; ezért is érdemes modern kondenzációs gázkészülék beszerzésébe fektetni.
Nullás energiaszámla – sokak vágya ez manapság. Amely bizony egybevág Európa nagy közös álmával, a klímasemlegességgel: a kettő között a megújuló energiaforrások képeznek hidat.
Ha rendelkezünk karbantartott kéménnyel, kiegészítő fűtésmegoldásként érdemes fa- vagy pellettüzelésben is gondolkodni. A hőszivattyún kívüli, nem energiatakarékos elektromos fűtési megoldásoktól viszont óva intenek a szakértők.
A Vgfszaklap.hu portálon olvasható cikkben azt is hangsúlyozzák, hogy a felhasználói szokásainkhoz illesszük a készülékeink működését; amit lehet, automatizáljunk és takarékoskodjunk az energiával. És ha még nem tettük meg, lehetőleg cseréljünk nyílászárókat, tegyünk fel hőszigetelést, hogy a megspórolt energiát megtartsuk.
Hosszas várakozás után közvitára bocsátották a napelemes Zöld ház program – nem végleges – lebonyolítási útmutatóját. A házi áramtermelő berendezések megvásárlását legtöbb 20 ezer lejjel támogató állami program új kiírása több több ponton változik.
Nagy az ösztökélés, lelkesedés manapság a napelemek beszerelése terén. Ezzel együtt a beruházáson elgondolkodó, az online világban informálódni próbáló, tudatlan kíváncsiskodó megriadhat.
Az energiahatékonyság biztosítása széleskörű intézkedéseket feltételez egy háztartásban, de már az első lépés egyszerű és eredményes, ez pedig az energiapazarlás megszüntetése – olvasható egy spórolási kisokosban.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!