Fotó: Pixabay
Ami az idei telet illeti, a legsötétebb forgatókönyvre is fel kell készülni – kongatta meg a vészharangot egy hétfő esti interjúban Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) pártelnök sokkal derűlátóbb, és azt ígéri, nem fogják arra kérni a lakosságot, hogy kapcsolja le a villanyt.
2022. szeptember 13., 08:422022. szeptember 13., 08:42
2022. szeptember 13., 08:442022. szeptember 13., 08:44
A legsötétebb forgatókönyvre is fel kell készülnie Romániának, és a lehető legjobban, 90 vagy akár 95 százalékra fel kell tölteni a tárolókat, nem szabad beérni az Európai Unió által elvárt 80 százalékos szinttel – jelentette ki Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke a Profit News Tv hétfő esti műsorában. Mint fogalmazott,
„Nem tudom, mi fog történni a piacon, hogy lesz-e gázimport Oroszországból vagy más forrásokból, és akkor nagyon jó, ha nevén nevezzük a dolgokat, és felkészülünk a legsötétebb forgatókönyvre. Fontos, hogy erre is fel legyünk készülve, hogy tudjuk, hogyan kell eljárnunk” – mondta Nagy-Bege Zoltán.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt és egyben a képviselőház elnöke eközben hétfő esti televíziós interjújában újfent csillapítani igyekezett a kedélyeket, aláhúzva,
„Az emberek nem azért juttattak ezekbe a tisztségekbe, hogy újra bevezessük a kényszertakarékosságot” – jelentette ki a PSD elnöke a România Tv műsorában, utalva a kommunizmus sötét éveire. Ismételten leszögezte: a romániai energiatermelés jelen pillanatban fedezi a keresletet.
„Ha valaki takarékoskodni akar, nagyon helyes, ám egyéni döntés, ami a család költségvetésével áll összefüggésben. Én nem kérhetem azt az emberektől, hogy takarékoskodjanak, hogy kapcsolják le a villanyt. (…)
– szögezte le Ciolacu. Ami pedig az ársapkát illeti, azt mondta, pártja javasolni fogja a parlamentben, hogy mindazok a háztartási fogyasztók, akiknek a havi fogyasztása meghaladja a 255 kilowattórát, 300 kilowattóráig csak a különbözetre fizessék a piaci árat.
„A háztartási fogyasztók 90 százaléka belefér ebbe a 255 kilowattórába. Azt fogjuk javasolni a parlamentben a kollégáknak, hogy csak a 255 és 300 közötti különbségre kelljen a teljes árat fizetni. Korrektebb hozzáállásra lett volna szükség, és meg lehet oldani” – ígérte a szociáldemokrata pártvezér.
A kormányban kielemezték az energetikai helyzetet, és arra a megállapításra jutottak, hogy Romániát nem fenyegeti az a veszély, hogy energia nélkül marad – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Klaus Iohannis államfő szerdán kijelentette, hogy a kormány által legutóbb elfogadott energiaügyi rendelet védi a román állampolgárokat, és „egyensúlyt teremt a piacon”, mivel egyesek „hatalmas profithoz” jutottak az energiaválság kezdete óta.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!