Fotó: Pixabay
Ami az idei telet illeti, a legsötétebb forgatókönyvre is fel kell készülni – kongatta meg a vészharangot egy hétfő esti interjúban Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) pártelnök sokkal derűlátóbb, és azt ígéri, nem fogják arra kérni a lakosságot, hogy kapcsolja le a villanyt.
2022. szeptember 13., 08:422022. szeptember 13., 08:42
2022. szeptember 13., 08:442022. szeptember 13., 08:44
A legsötétebb forgatókönyvre is fel kell készülnie Romániának, és a lehető legjobban, 90 vagy akár 95 százalékra fel kell tölteni a tárolókat, nem szabad beérni az Európai Unió által elvárt 80 százalékos szinttel – jelentette ki Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke a Profit News Tv hétfő esti műsorában. Mint fogalmazott,
„Nem tudom, mi fog történni a piacon, hogy lesz-e gázimport Oroszországból vagy más forrásokból, és akkor nagyon jó, ha nevén nevezzük a dolgokat, és felkészülünk a legsötétebb forgatókönyvre. Fontos, hogy erre is fel legyünk készülve, hogy tudjuk, hogyan kell eljárnunk” – mondta Nagy-Bege Zoltán.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt és egyben a képviselőház elnöke eközben hétfő esti televíziós interjújában újfent csillapítani igyekezett a kedélyeket, aláhúzva,
„Az emberek nem azért juttattak ezekbe a tisztségekbe, hogy újra bevezessük a kényszertakarékosságot” – jelentette ki a PSD elnöke a România Tv műsorában, utalva a kommunizmus sötét éveire. Ismételten leszögezte: a romániai energiatermelés jelen pillanatban fedezi a keresletet.
„Ha valaki takarékoskodni akar, nagyon helyes, ám egyéni döntés, ami a család költségvetésével áll összefüggésben. Én nem kérhetem azt az emberektől, hogy takarékoskodjanak, hogy kapcsolják le a villanyt. (…)
– szögezte le Ciolacu. Ami pedig az ársapkát illeti, azt mondta, pártja javasolni fogja a parlamentben, hogy mindazok a háztartási fogyasztók, akiknek a havi fogyasztása meghaladja a 255 kilowattórát, 300 kilowattóráig csak a különbözetre fizessék a piaci árat.
„A háztartási fogyasztók 90 százaléka belefér ebbe a 255 kilowattórába. Azt fogjuk javasolni a parlamentben a kollégáknak, hogy csak a 255 és 300 közötti különbségre kelljen a teljes árat fizetni. Korrektebb hozzáállásra lett volna szükség, és meg lehet oldani” – ígérte a szociáldemokrata pártvezér.
A kormányban kielemezték az energetikai helyzetet, és arra a megállapításra jutottak, hogy Romániát nem fenyegeti az a veszély, hogy energia nélkül marad – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Klaus Iohannis államfő szerdán kijelentette, hogy a kormány által legutóbb elfogadott energiaügyi rendelet védi a román állampolgárokat, és „egyensúlyt teremt a piacon”, mivel egyesek „hatalmas profithoz” jutottak az energiaválság kezdete óta.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!