A tervezett intézkedés mögött környezetvédelmi szempontok állnak
Fotó: Haáz Vince
Olyan intézkedéscsomagot készítünk elő, amely megtiltja az újonnan épülő tömbházakban a saját központi fűtés bevezetését – közölte pénteken Facebook-oldalán Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter. A tervezet szerint az építtetők a távhőt vagy a közös kazán lehetőségét választhatják. A Kolozsváron már közvitára bocsátott hasonló terveket nem sokkal a drámai temesvári távhőkrach után közölték.
2021. november 20., 11:262021. november 20., 11:26
2021. november 20., 12:472021. november 20., 12:47
Tánczos Barna ügyvivő környezetvédelmi miniszter bejegyzésében úgy fogalmazott, mindannyiunknak tennünk kell a tisztább levegőért: a minisztériumnak, az önkormányzatoknak és az állampolgároknak egyaránt. A hideg beálltával a légszennyezés egyre nagyobb veszélyt jelent az egészségünkre, hiszen a lakossági fűtés során és a közlekedésből kikerülő szennyező anyagok a felszín közeli légrétegekben megrekednek, főleg, ha az időjárás nyugodt, hideg és száraz.
„A #ZöldPéntek kezdeményezés arra hívja fel a figyelmet, hogy a közszállítás gyakori használata által tudjuk csökkenteni az autósforgalomból adódó légszennyezést, míg a lakossági fűtésre hosszabb távon kell megoldást találnunk.
amelyeket egy összehangolt cselekvési terv mentén kell korszerűsíteni, mindezzel jelentősen csökkentve az épületek károsanyag-kibocsátását” – olvasható az RMDSZ-es tárcavezető bejegyzésében.
Hasonló bejelentést tett egy héttel ezelőtt Emil Boc, Kolozsvár polgármestere is: a hat lakásnál többet magában foglaló új tömbházakra vonatkozó határozattervezetet múlt pénteken bocsátották közvitára a kincses városban. A fűtést érintő intézkedés – amely jövőre léphet életbe – egy nagyobb projekt része, utóbbi a nagyváros 2021–2050 közötti környezetvédelmi stratégiáját fedi.
Fotó: Haáz Vince
Az önkormányzat 2030-ig 55 százalékkal szeretné csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, miközben energiahasználat terén 32 százalékra növeli a megújuló források részesedését. A grandiózus intézkedéscsomag fontos eleme a fűtés.
A beruházások értékét 200 millió euróra becsülik, az összeg nagy részét uniós alapokból hívnák le. Az egy hete bejelentett intézkedés az első a csomagból, amelyet közvitára bocsátottak.
Egyébként hasonló intézkedés uniós szinten is felmerült a közelmúltban, ám illetékesek cáfolták, hogy az egyéni hőközpontok széles körű betiltására készülnek. Egyrészt azért, mert egyes tagországok között jelentősek a különbségek a környezetvédelmi megvalósítások terén, másrészt a tiltás szembe mehet az EU bizonyos energetikai alapszabályaival, amelyek a tagországok szabad döntési jogát garantálják.
Fotó: Haáz Vince
Ugyanakkor Romániában leginkább azért megdöbbentő az egyéni hőközpontok felszerelésének korlátozási, betiltási terve (még ha csak az új építésű panelek esetében is), illetve a távhőre kapcsolódás szorgalmazása, mert
A távhőszolgáltatás ugyanis egyre drágább és drágább lett azzal, ha valaki kilépett, mert az elavult hálózatban gyakoriak voltak a műszaki hibák, csőtörések, a „veszteségek” kifizetésén pedig mind kevesebb és kevesebb fogyasztó osztozott. Közben a nagyvárosi hőközpontok sorra leépültek, egyesek bezártak, becsődöltek, miközben az állam folyamatosan mentőöveket dobott feléjük jelentős anyagi ráfordítással. Ugyanakkor az önkormányzatok is komoly összegeket költenek a lakossági ár kompenzálására.
Nulla esély van arra, hogy újraindítsák a marosnémeti hőerőművet – jelentette ki hétfő este a dévai polgármester.
Mint ismeretes, október 26-án több mint ötvenezer háztartás, kórházak, iskolák távfűtés és meleg víz nélkül maradtak a bánsági városban, és csak két és fél napra rá sikerült újraindítani a szolgáltatásokat. A drámai helyzethez a fizetésképtelenné nyilvánított helyi távhőszolgáltató több száz millió lejes adóssága vezetett.
Dominic Fritz polgármester jelezte: a temesvári Románia második legnagyobb távhőszolgáltató rendszere a bukaresti után. Úgy vélte: az energiaárak megemelkedése miatt egyetlen más romániai nagyvárosban sem tudják csak a lakossággal és az önkormányzatokkal kifizettetni a téli távhőszolgáltatásokat, így hasonlóan áldatlan állapotokra számíthatnak máshol is az országban.
Bekövetkezett, amitől Temesvár önkormányzata, több tízezer lakos és közintézmények, kórházak vezetői tartottak: keddtől megszűnik a távhő- és melegvíz-szolgáltatás a bánsági nagyvárosban.
Csütörtök este újraindult a távhőszolgáltatás Temesváron – közölte pénteken a Colterm vállalat.
Egyelőre nem terveznek környezetvédelmi különadót kivetni az egyéni hőközpontokra – a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint viszont valóban jóval szennyezőbbek, mint a távhőszolgáltatás.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
1 hozzászólás