Nem kell aggódni. Úgy tűnik, idén télen még biztosan nem vetnek ki sarcot a gázüzemű kazánok tulajdonosaira
Fotó: Veres Nándor
Egyelőre nem terveznek környezetvédelmi különadót kivetni az egyéni hőközpontokra – a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint viszont valóban jóval szennyezőbbek, mint a távhőszolgáltatás.
2018. december 06., 08:352018. december 06., 08:35
2018. december 06., 09:052018. december 06., 09:05
Az Országos Energiaszabályozó Hatóságnak (ANRE) nem áll szándékában kezdeményezni a háztartásokban beszerelt egyéni hőközpontok megadózását – szögezte le szerdán kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke, akit azt követően kerestünk meg, hogy olyan információk láttak napvilágot, amelyek szerint a szakhatóság különadót fontolgat. Kijelentését később az ANRE hivatalos közleményben is megerősítette, tudatva egyúttal, hogy egy hasonló intézkedés túlmutat hatáskörükön.
Azért éppen az ANRE reagált a híresztelésre, mert
Ő azzal indokolta ennek szükségességét, hogy az elmúlt időszakban országos viszonylatban megszaporodtak a háztartási kiskazánok, ami miatt nőtt a légszennyezettség. Sokan azonban inkább abban látták a kezdeményezés hátterét, hogy a kormány így próbálja megmenteni a nagyobb városok – köztük Bukarest – távhőszolgáltatóit attól, hogy a hatalmas méreteket öltő leválási hullám fokozódása nyomán csődbe menjenek.
Ám úgy tűnik, egyelőre nincs okuk aggodalomra így a tél beköszöntével mindazoknak a háztartásoknak, akik kisméretű fali gázkazánnal teremtik meg otthonuk melegét. Nagy-Bege Zoltán ANRE-alelnök azonban a Krónika megkeresésére leszögezte, ezt a kérdést „sem szűkebb, sem tágabb” körben nem tárgyalták, egyszerűen nem volt téma. „Amikor ezt a felvetést hallottam, őszintén nevettem rajta” – árulta el lapunknak a hatóság alelnöke. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy
sőt továbbra is emelkedő tendenciát mutat, tehát nem lehet a lakosságot még egy adóval is sújtani.
A szakember ugyanakkor arról is beszélt, hogy a kormánynak a közeljövőben lehetősége nyílhat a távhőhálózatok korszerűsítésére, a leghatékonyabb energiaforrássá téve azokat, ami pedig maradásra bírná azokat, akik most a leválást fontolgatják. Romániának ugyanis hamarosan milliárdos nagyságrendű bevétele lesz a szén-dioxid-kibocsátási bizonylatok kereskedelméből, a napokban már befutottak az első összegek, ezt a pénzt pedig Nagy-Bege szerint fejlesztésre kell fordítani.
„Ha a kormány okos döntést hoz, ebből a távhőhálózatok korszerűsítésére is fordít, ami elősegítené, hogy ezek a rendszerek hatékonyabbak legyenek, mint az egyéni kazánok. Ez politikai döntés lesz, de a következő évekre meghatározhatja a fűtésrendszerek alakulását, hiszen ha a távfűtés hatékonyabb, olcsóbb lesz, akkor senkinek nem éri meg egyéni rendszert működtetni” – részletezte az ANRE alelnöke.
Hozzátette, amúgy még mindig
Meglátása szerint amennyiben ezt is sikerül korszerűsíteni – és az ország több városában vannak már erre jó példák –, akkor a távhőrendszerek nagyon hatékonyak tudnak lenni. A másik életképes változat Nagy-Bege szerint, ha egy kisebb gázerőmű kis zónákat fed le, például csak néhány társasházat vagy lépcsőházat, hogy ne kelljen nagy távolságokra szállítani az energiát, még így is hatékonyabb, mint minden lakásba beszerelni egy gázkazánt.
– szögezte le megkeresésünkre Szép Róbert, az Országos Környezetvédelmi Őrség főbiztos-helyettese. Az államtitkár rámutatott, például Marosvásárhelyen, Csíkszeredában, több más székelyföldi településen gyakori a hőinverzió, ez éppen a fűtési szezonban alakul ki a leggyakrabban, amikor minden kazán működik, és így a kibocsátott szennyezés a talaj szintjén marad, közvetlen kapcsolatba kerülve az emberrel. Az erőműveket viszont eleve úgy építik meg, hogy a kibocsátást magasra, az első inverzióréteg fölé helyezik, ezáltal az eloszlás is sokkal hatékonyabb. Szép Róbert rámutatott, minden „civilizált országban” távfűtésrendszerek működnek, s általában nem is engedélyezték az egyéni kazánok beszerelését, ám ott természetes úton épültek ki ezek a hálózatok. Romániában a rendszerváltás után tönkrement a távhőrendszer, az állam nem fektetett be ezek fejlesztésébe, nagyok voltak a veszteségek, így sokan döntöttek úgy, hogy leválnak, és saját kazánt szereltetnek.
A kilencvenes években, ha valaki beszereltette a saját rendszert, akár 70 százalékkal csökkentek a költségei a távhőrendszer díjszabásához képest – elevenítette fel az államtitkár. Meglátása szerint
Hozzátette, az államnak tudatosító kampányokat is kell folytatnia, rávilágítva, hogy a fűtés sokkal környezetbarátabb, mint a saját kazán.
Ma már elérhetőek azonban igazán „zöld” kazánok is, igaz, azoknak meg is van az áruk. Mint Horváth Attila, egy sepsiszentgyörgyi szakcég társtulajdonosa lapunknak elmondta, a korszerű távkazánok energiafogyasztás szempontjából is hatékonyabbak, környezetbarátabbak, ám drágábbak, mint a hagyományos kazánok. Rámutatott, például Háromszéken a lakosság 80 százaléka még mindig a régi típust vásárolja, miután legalább 1500 lej az árkülönbség a két típus között – hiába energiatakarékosabb a kondenzációs elven működő, tehát környezetbarát kazán, sokan nem tudnak erre áldozni. A hagyományos kazánt már 2500 lejért beszerelik, a modern változatért viszont 3800-4000 lejt kell kifizetni.
Horváth Attila hangsúlyozta, mindenképpen ez utóbbi jelenti a jövőt, az országban már vannak olyan térségek, ahol csak ilyent rendelnek. Kérdésünkre a szakember ugyanakkor arra is kitért, hogy az elmúlt években rengetegen lecseréltették a régi kazánt, ez az idén csúcsosodott, naponta két-három berendezést is le kell cserélniük. Ennek hátterében elsősorban a forgalmazók üzletpolitikája áll, hiszen olyan drágán adják a cserealkatrészeket, hogy tulajdonképpen „rákényszerítik” az ügyfeleket, hogy új kazánt vásároljanak. Ha az alkatrészcsere ezer lej, sőt gyakran nehéz beszerezni a pótalkatrészt, akkor inkább kiegészítik az összeget, és vásárolnak egy újat. „Fűtésszezonban már nem nagyon gondolkodnak az emberek, nem várnak napokat egy cserealkatrészre, inkább megvásárolják az új kazánt” – osztotta meg tapasztalatait a vállalkozó.
Dolgoznak a leválást tiltó tervezeten
A fali kazánok megadóztatásának ötlete nem új keletű, korábban már két szociáldemokrata (PSD) többségű kormány, a Năstase-, illetve a Ponta-kabinet is fontolgatta a kivetését, ám végül erre nem került sor. Most azt követően került szóba, hogy a parlament napirendjére tűzte a távhőrendszerekről való leválás megtiltását célzó törvénytervezet, amit a nyáron Klaus Johannis államfő visszaküldött megfontolásra a honatyák elé. Amúgy máris vannak olyan települések, amelyek önkormányzati határozattal megtiltották a leválást. Ilyen például Nagyvárad, igaz, mivel ott nincs földgáz a tömbházakban és több kertvárosi részen, nem is jöhet szóba a gázkazán, legfeljebb más alternatív megoldás. Ám egy ügyvéd korábban próbapert nyert, a bíróság kimondta, a polgároknak joguk van megválasztani, hogyan fűtenek.
Kormánypénzből vezetnék be a gázt és a villanyt
Olyan településeken építhetnek ki állami támogatással villamosenergia- és gázhálózatot, ahol jelenleg nincs bevezetve a két közszolgáltatás, illetve a meglévő rendszerek javítására és karbantartására is sor kerülhetne, amennyiben az RMDSZ törvénymódosító javaslatát a parlament alsóháza is elfogadja. A Bende Sándor Hargita megyei RMDSZ-es képviselő által kidolgozott javaslatról ugyanis szerdai ülésén kedvezően döntött a szenátus. „Jelenleg a háztartások alig fele fér hozzá a gáz- és villamosenergia-hálózathoz, számos olyan erdélyi kistelepülés van, ahova mindmáig egyáltalán nem vezették be a két közszolgáltatást” – hívta fel a figyelmet a szavazást követően Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.
Kolozsvár bekerült a londoni alapítású Time Out globális utazási magazin egyik toplistájába, mégpedig az eddig méltatlanul alulértékelt, ezért 2025-ben felkeresésre ajánlott izgalmas európai turisztikai célpontok közé.
Csütörtök hajnali 5 órakor egy égő házhoz riasztották a tűzoltókat Aradon. A lángok Buzsák negyedben, egy Caisului utcai családi házban csaptak fel.
Idén a hagyományos időponttól eltérően, november 10-én tartják a papjelöltek befogadásának szertartását Gyulafehérváron.
Büntetőeljárást indított a rendőrség egy 37 éves vajdahunyadi férfi ellen, aki egy airsoft pisztollyal próbált ráijeszteni valakire – közölte szerda este a Hunyad megyei rendőrség.
Gyógyszerhiánnyal, illetve a gyógyszerárak elszabadulásával riogatnak a szakmai szervezetek, miután az EU új irányelve új környezetvédelmi intézkedéseket követel a gyógyszergyártóktól. Szakemberrel jártuk körül a romániai gyógyszerpiac anomáliáit.
Orosz Krisztofer Levente személyében magyar alpolgármestere van Máramarosszigetnek.
Az Arad Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) alkalmazottainak több mint 80 százaléka szerdán kétórás japán sztrájkba lépett, béremelést követelve.
A kistermelők háztáji zöldség- és gyümölcsfeldolgozását támogatja az országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság új rendelet-tervezete, amely minimálisra csökkenti az élelmiszer-biztonsági engedély megszerzéséhez kapcsolódó bürokráciát.
Életét vesztette egy fiatalember, egy másik pedig súlyosan megsérült kedden a Fehér megyei Borosbocsárdon végzett patakmeder-megerősítési munkálatok közben.
Légpuskákat, pisztolyt, íjat, nyílvesszőket és éles töltényeket találtak egy 64 éves férfi halmágycsúcsi lakásán az aradi rendőrök. Az engedély nélkül tartott fegyverek miatt 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.
4 hozzászólás