2011. szeptember 08., 08:352011. szeptember 08., 08:35
Elutasította tegnap a képviselőház munkaügyi bizottsága a 2010/107-es kormányrendeletet, amely a 740 lejesnél nagyobb nyugdíjak esetében 5,5 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást tesz kötelezővé. Mint arról beszámoltunk, a rendelet már hatályban van, ám azt még a parlament két házának is el kell fogadnia. A szenátus már pozitívan bírálta el, a döntéshozó képviselőház elé pedig a bizottsági viták után kerül. A kormány azzal indokolta a lépés szükségességét, hogy ezáltal ki lehet egyenlíteni az országos egészségbiztosítási alap hiányát úgy, hogy azokat nem kell befizetésre kényszeríteni, akiknek semmiféle keresetük sincsen, vagy nagyon keveset keresnek.
Dan Mircea Popescu, az ellenzéki szociáldemokraták képviselője eközben tegnap arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormányrendelet értelmében azoknak az egykori bíráknak, ügyészeknek sem kell hozzájárulást fizetniük, akiket politikai alapon távolítottak el tisztségükből 1945 és 1989 között. Popescu szerint ez igazságtalanság, mivel miközben a volt bíráknak és ügyészeknek van ma a legmagasabb nyugdíjuk, ők részesülnek a legtöbb kivételezésben is. A szintén szociáldemokrata Ioan Cindrea azt kifogásolta, hogy 1000 lej alatti nyugdíjakból is elvesz az állam 5,5 százalékot.
A bizottsági vétó azonban úgy tűnik, tiszavirág-életű lesz. Emil Boc miniszterelnök ugyanis tegnap határozottan állította, hogy a kormánykoalíció meg tudja akadályozni, hogy az alsóház is elutasítsa az intézkedést, szerinte amint a javaslat a plénum elé kerül, a ház visszaküldi majd a dokumentumot újratárgyalásra a szakbizottságba. „Románia nem engedheti meg magának, hogy enyhítsen a költségvetési szigoron” – szögezte le a kormányfő.
A továbbiakban az egészségügyi minisztérium koordinálja az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tevékenységét, miután a kormány tegnapi ülésén elfogadta az erről szóló javaslatot. A biztosító ugyanakkor megtartja hitelutalványozói jogkörét. A tárca hagyja ugyanakkor jóvá a biztosító költégvetés-tervezetét, az általa kezdeményezett jogszabályokat, a működési tervét, az éves jelentését, valamint a statútumát – közölte a döntést követően Ritli László egészségügyi miniszter. A biztosító negyedéves vagy éves jelentéseket küld a minisztériumnak tevékenységéről, amely emellett az országos és a megyei biztosítópénztárak által kiírt gyógyszerbeszerzési eljárásokat is ellenőrizheti. Mint arról beszámoltunk, Cseke Attila korábbi tárcavezető néhány héttel ezelőtti lemondásának egyik okaként épp azt nevezte meg, hogy a biztosító a minisztériumtól függetlenül működik, a minisztérium mégis az egészségügyi rendszer egészéért viseli a felelősséget. Az RMDSZ ennek nyomán csak azzal a feltétellel vállalta tovább a tárca irányítását, hogy a biztosító annak hatáskörébe kerüljön. Ez ugyanakkor csupán részlegesen valósult meg. |
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.