Első otthon: előnyt élveznek az új lakást vásárlók

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

A Székelyföldön érvágást jelenthet, Nagyváradon a régi építésű lakások árának enyhe visszaeséséhez vezethet a módosult Első otthon program.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

Kiss Előd-Gergely

2017. február 28., 23:212017. február 28., 23:21

Módosult feltételek mellett folytatódik idén az Első otthon program. A változtatások azoknak kedveznek, akik új építésű vagy frissen felújított lakásról álmodoznak, a régi otthonok esetében nehezebb lesz kölcsönhöz jutni, mint mostanáig. A hétfői kormányülésen a Grindeanu-kabinet a tavalyihoz hasonló, 2,67 milliárd lej értékű, a fiatalok lakásvásárlását ösztönző állami garanciakeretet hagyott jóvá az idei évre. Ez számítások szerint mintegy 30 ezer hitelre lesz elegendő.

Ugyanakkor a törvényt úgy módosították, hogy csak az új építésű ingatlanok esetében vállal garanciát az állam a hitel értékének 50 százalékára. A régi lakások esetében az állam által vállalt hitelfedezetet 40 százalékra csökkentették. Új építésű lakásnak minősül az elmúlt öt évben elkészült lakóingatlan. Az első lakásukat vásárlók az eddigi gyakorlathoz hasonlóan 5 százalékos előleg befizetésével vehetnek fel maximum 30 éves futamidejű kedvezményes jelzáloghitelt a programban részt vevő bankoktól. Az alacsony előleg képezi a hitelprogram legfőbb vonzerejét.

Mint ismeretes, az Első otthon elnevezésű kedvezményes jelzáloghitel-program 2009 óta működik, ennek keretében az állam a hitelfedezet felének átvállalásával segíti a fiatalok lakáshoz jutását. A hitelt olyan személyek kaphatják, akik először vásárolnak lakást. A program elindítása óta több mint 200 ezren vásároltak lakást a kedvezményes hitelfeltételek mellett.

Aggódnak a Székelyföldön

Kisebb érvágást jelenthet a székelyföldi ingatlanpiacnak és a székely fiatalok számára az Első otthon program módosítása. Nemes Zoltán, a csíkszeredai Terniopontis ingatlanközvetítő tulajdonosa lapunknak kifejtette, egyértelmű a kormány szándéka, hogy ösztönözze az új lakások építését vagy a régebbiek felújítását, ám a Székelyföldön sajátos a helyzet, az elmúlt években alig épültek lakások, és szerkezeti felújítás sem volt. Egy négy lakrészes társasház megépítése még nem hoz számottevő változást a piacon, ugyanakkor hiába építenek ebben a térségben olyan ingatlant, amelynek 800 euróba kerül négyzetmétere, hiszen 65 ezer eurós hitelt a bank csak annak a családnak ad, ahol a havi bevétel legalább hatezer lej, ez pedig a Székelyföldön ritka – részletezte a szakember.

A hőszigetelés még nem elég

A módosításban ugyanakkor az szerepel, hogy az öt éve felújított lakásokra is érvényes az Első otthon program teljes kedvezménye, viszont a megfogalmazás szerint ez csak a szerkezeti felújításra értendő, tehát még a hőszigetelt lakások sem tartoznak ebbe a kategóriába. Az ingatlanközvetítő ugyanakkor rámutatott, még a hőszigetelési programok sem működnek megfelelően, Csíkszereda kivételével a székelyföldi városokban nem szigetelték a tömbházakat, teljes körű, szerkezeti felújításra pedig szinte sehol nem került sor.

Nemes Zoltán arra is felhívta a figyelmet, hogy nem elég ösztönözni az új lakások építését, ezzel párhuzamosan szigorú minőségi kritériumokat is be kellene vezetni, hiszen semmi értelme olyan ingatlanokat létrehozni, amelyek 15 év múlva már semmire sem jók. Hangsúlyozta, a program előnye a kisebb önrész volt, hiszen a kamat már nem sokkal kedvezőbb, mint bármelyik jelzálog- hitelnél, ezért abban bízik, hogy a bankok nem emelik az önrészt, vagy legalábbis a kormány ezt nem teszi lehetővé. „A Székelyföldön egészen más a helyzet, mint Bukarestben vagy Kolozsváron. Ebben a térségben mások a fizetések, és alig vannak új projektek, ezért jelenthet érvágást a piacnak és a lakásra vágyó fiataloknak is az Első otthon program módosítása vagy az önrész növelése” – szögezte le Nemes Zoltán.

Alig van eladó lakás

Kész János, a sepsiszentgyörgyi Sic-Imobprest ingatlanközvetítő tulajdonosa viszont megkeresésünkre úgy vélekedett, szerinte azért nem befolyásolja a kormányprogram módosítása a piacot, mert már így is alig van eladó lakás. Nagy a kereslet, és nincs kínálat” – szögezte le a közvetítő. Kifejtette, aki lakást akar venni, kénytelen előteremteni a megnövekedett, akár 10 százalékos önrészt, vagy beérni a kisebb támogatással, mert alig van, amiből válogatni. „Kevés a lakás. Az elmúlt években alig épült valami, ám az Első otthon programmal lassan felvásárolták a régi, eladásra kínált ingatlanokat, így egyre kevesebb maradt a piacon. Éppen ezért az árakból sem engednek” – magyarázta Kész János, aki egyébként szintén abban bízik, hogy a módosítással ösztönzik az építkezést. Kifejtette, egy csíkszeredai vállalkozó már tervezi új lakások építését Sepsiszentgyörgyön, így aki az Első otthon program haszonélvezője akar lenni, annak arra kell majd előteremtenie a pénzt.

Enyhe árcsökkenés jöhet

Az új lakóparkokat próbálja segíteni a kormány a kedvezményes hitelkonstrukció feltételeinek módosításával – vallja Lu­kács Róbert nagyváradi ingatlanszakértő is. „Szerintem egyértelmű, hogy csökkenni fog a régi lakások ára. Ez az egy biztos. Nagyváradon a következő 12 hónapban 1500 új lakást fognak építeni. Én mindenképp úgy látom, hogy az új lakások pörögni fognak, a régieknek meg le fog menni az ára” – magyarázta az ingatlan szakértő.

Valentin Catana, a nagyváradi Casa Regal ingatlanügynökség munkatársa ugyanakkor úgy látja, hogy az intézkedés nem vezet érdemi árcsökkentéshez, ugyanis nagy a kereslet a piacon, a vevők pedig, ha nem tudnak élni a kormány nyújtotta hitelgarancia lehetőségeivel, akkor nem az Első otthon programot veszik igénybe, hanem klasszikus lakáshitelt vesznek fel.

A bankok kivártak

Hogy a bankok mit fognak lépni a megváltozott feltételekre, csak ezután derül ki. Az ING Bank viszont elsőként jelezte, hogy jóval szigorúbban áll a programhoz, mint az előző években. Példája a szakemberek szerint nem lesz ragadós. Az ING részéről a legdrasztikusabb lépés az volt, hogy 5 százalékról 10 százalékra emelte a szükséges önrészt az Első otthon program esetében – hasonlóra mostanig nem volt példa, valamennyi pénzintézet tartotta magát a törvényben megjelölt 5 százalékos önerőhöz. A pénzintézet tájékoztatása szerint a döntés mögött a kormánygarancia megváltozott feltételei állnak, így próbálják kompenzálni a régi ingatlanok esetében 40 százalékosra csökkentett garancia okozta kockázatot.

A Digi24 hírtelevízió által megkérdezett bankpiaci szakemberek szerint azonban nem kell attól tartani, hogy a többi pénzintézet is hasonló döntést hozna. „Egyes bankok továbbra is részt vesznek a programban, már jelezték, hogy a tényleges rajt előtt is fogadják az iratcsomókat, mások még mérlegelnek, hogy folytassák vagy sem, ha pedig igen, akkor milyen feltételek mellett. Véleményem szerint azonban igen kicsi a valószínűsége annak, hogy lényeges változásokon essen át ez a termék a bankok részéről” – hangsúlyozta Anca Bidian hitelbróker.

Ciprian Dascălu, az egyik kereskedelmi pénzintézet vezető közgazdásza viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy enyhe kamatemelésre kell számítaniuk azoknak, akik az Első otthon program segítségével vásárolnak maguknak házat. „Arra számítunk, hogy a 2017-es év folyamán fokozatosan nőnek a törlesztőrészletek, a kamatemelés összefüggésben áll azzal, hogy az infláció is újfent pozitív tartományban van” – magyarázta a szakember. Jelenleg az Első otthon program keretében igényelt hitelek kamatja éves szinten 2,8 százalék körül mozog, a háromhavi ROBOR határozza meg, amelyhez a bankok két százalékot tesznek még hozzá.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 04., szombat

Továbbra is veszteséges a Romaero román állami repülőgépgyártó

Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.

Továbbra is veszteséges a Romaero román állami repülőgépgyártó
2025. január 04., szombat

Rekordot döntött, de még mindig igen alacsony a kötelező lakásbiztosítással rendelkező otthonok aránya

Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.

Rekordot döntött, de még mindig igen alacsony a kötelező lakásbiztosítással rendelkező otthonok aránya
2025. január 03., péntek

Idén is 100 ezer külföldi munkavállaló érkezhet

A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.

Idén is 100 ezer külföldi munkavállaló érkezhet
2025. január 03., péntek

„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint

Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.

„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint
2025. január 02., csütörtök

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez

Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez
2025. január 02., csütörtök

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után

Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után
2025. január 01., szerda

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank

Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank
2025. január 01., szerda

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év

Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év
2024. december 31., kedd

Sokadjára elhalasztották a radiátoros hőmennyiségmérő kötelező beszerelési határidejét

Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.

Sokadjára elhalasztották a radiátoros hőmennyiségmérő kötelező beszerelési határidejét
2024. december 31., kedd

Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele

Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.

Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele