Fotó: Pixabay
A nyers adatok szerint 0,2 százalékos volt a gazdasági növekedés Romániában a harmadik negyedévben 2022 azonos időszakához képest – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2023. november 14., 18:272023. november 14., 18:27
2023. november 14., 18:312023. november 14., 18:31
Az év első kilenc hónapjában, ugyancsak a nyers adatok alapján, a bruttó hazai termék (GDP) 1,1 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához viszonyítva – számolt be az MTI. A szezonális hatással kiigazított adatok a román gazdaság 2,1 százalékos növekedését mutatják éves összevetésben július 1. és szeptember 30. között. Az év első kilenc hónapjában reálértékben 1,9 százalékkal nőtt a GDP – derül ki az INS adataiból. A harmadik negyedévben a román GDP reálértékben mindössze 0,4 százalékkal haladta meg a második negyedévi értéket.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) májusban még a romániai GDP 2,5 százalékos növekedését prognosztizálta, szeptemberi előrejelzésében azonban már csak 1,7 százalékos bővülést tartott valószínűnek.
Ezzel egy időben az Országos Előrejelzési és Prognózis Bizottság a korábbi 2,8 százalékról 2 százalékra módosította kedden közzétett jelentésében az idei gazdasági növekedésre vonatkozó becslését. Ezt a testület az ipari termelés visszaesésével és a mezőgazdaság vártnál gyengébb teljesítményével magyarázta.
– olvasható a 2023-2027-as időszakra vonatkozó, az Agerpres hírügynökség által ismertetett őszi jelentésben.
E szerint az ipari termelés idén a nyári jelentésben becsült 0,2 százalék helyett 3,1 százalékkal csökken, a mezőgazdasági termelés pedig a korábban előrejelzett 10,6 százalék helyett csak 1,8 százalékkal nő. A két ágazat növekedésére vonatkozó előrejelzés módosulása miatt a CNSP a korábban becsültnél közel 1 százalékponttal kisebb GDP-t prognosztizál.
A jelentés kitér arra is, hogy idén a bruttó átlagbér a tavalyhoz képest 13,2 százalékkal emelkedik, ami a vásárlóerő 3 százalékos növekedését eredményezi. Jövőre a CNSP szerint 9,1 százalékkal nő a bruttó átlagfizetés.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!