Fotó: Pixabay
A nyers adatok szerint 0,2 százalékos volt a gazdasági növekedés Romániában a harmadik negyedévben 2022 azonos időszakához képest – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2023. november 14., 18:272023. november 14., 18:27
2023. november 14., 18:312023. november 14., 18:31
Az év első kilenc hónapjában, ugyancsak a nyers adatok alapján, a bruttó hazai termék (GDP) 1,1 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához viszonyítva – számolt be az MTI. A szezonális hatással kiigazított adatok a román gazdaság 2,1 százalékos növekedését mutatják éves összevetésben július 1. és szeptember 30. között. Az év első kilenc hónapjában reálértékben 1,9 százalékkal nőtt a GDP – derül ki az INS adataiból. A harmadik negyedévben a román GDP reálértékben mindössze 0,4 százalékkal haladta meg a második negyedévi értéket.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) májusban még a romániai GDP 2,5 százalékos növekedését prognosztizálta, szeptemberi előrejelzésében azonban már csak 1,7 százalékos bővülést tartott valószínűnek.
Ezzel egy időben az Országos Előrejelzési és Prognózis Bizottság a korábbi 2,8 százalékról 2 százalékra módosította kedden közzétett jelentésében az idei gazdasági növekedésre vonatkozó becslését. Ezt a testület az ipari termelés visszaesésével és a mezőgazdaság vártnál gyengébb teljesítményével magyarázta.
– olvasható a 2023-2027-as időszakra vonatkozó, az Agerpres hírügynökség által ismertetett őszi jelentésben.
E szerint az ipari termelés idén a nyári jelentésben becsült 0,2 százalék helyett 3,1 százalékkal csökken, a mezőgazdasági termelés pedig a korábban előrejelzett 10,6 százalék helyett csak 1,8 százalékkal nő. A két ágazat növekedésére vonatkozó előrejelzés módosulása miatt a CNSP a korábban becsültnél közel 1 százalékponttal kisebb GDP-t prognosztizál.
A jelentés kitér arra is, hogy idén a bruttó átlagbér a tavalyhoz képest 13,2 százalékkal emelkedik, ami a vásárlóerő 3 százalékos növekedését eredményezi. Jövőre a CNSP szerint 9,1 százalékkal nő a bruttó átlagfizetés.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!