Fotó: Pixabay
A nyers adatok szerint 0,2 százalékos volt a gazdasági növekedés Romániában a harmadik negyedévben 2022 azonos időszakához képest – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2023. november 14., 18:272023. november 14., 18:27
2023. november 14., 18:312023. november 14., 18:31
Az év első kilenc hónapjában, ugyancsak a nyers adatok alapján, a bruttó hazai termék (GDP) 1,1 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához viszonyítva – számolt be az MTI. A szezonális hatással kiigazított adatok a román gazdaság 2,1 százalékos növekedését mutatják éves összevetésben július 1. és szeptember 30. között. Az év első kilenc hónapjában reálértékben 1,9 százalékkal nőtt a GDP – derül ki az INS adataiból. A harmadik negyedévben a román GDP reálértékben mindössze 0,4 százalékkal haladta meg a második negyedévi értéket.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) májusban még a romániai GDP 2,5 százalékos növekedését prognosztizálta, szeptemberi előrejelzésében azonban már csak 1,7 százalékos bővülést tartott valószínűnek.
Ezzel egy időben az Országos Előrejelzési és Prognózis Bizottság a korábbi 2,8 százalékról 2 százalékra módosította kedden közzétett jelentésében az idei gazdasági növekedésre vonatkozó becslését. Ezt a testület az ipari termelés visszaesésével és a mezőgazdaság vártnál gyengébb teljesítményével magyarázta.
– olvasható a 2023-2027-as időszakra vonatkozó, az Agerpres hírügynökség által ismertetett őszi jelentésben.
E szerint az ipari termelés idén a nyári jelentésben becsült 0,2 százalék helyett 3,1 százalékkal csökken, a mezőgazdasági termelés pedig a korábban előrejelzett 10,6 százalék helyett csak 1,8 százalékkal nő. A két ágazat növekedésére vonatkozó előrejelzés módosulása miatt a CNSP a korábban becsültnél közel 1 százalékponttal kisebb GDP-t prognosztizál.
A jelentés kitér arra is, hogy idén a bruttó átlagbér a tavalyhoz képest 13,2 százalékkal emelkedik, ami a vásárlóerő 3 százalékos növekedését eredményezi. Jövőre a CNSP szerint 9,1 százalékkal nő a bruttó átlagfizetés.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!