2012. szeptember 25., 08:582012. szeptember 25., 08:58
A kis- és középvállalkozások egy jó ideje csak ímmel-ámmal hajlandóak tevékenykedni. Egyszerűen elfogadhatatlan, hogy Románia az Európai Unióban csak a 26. helyen áll a kkv-k tekintetében, hiszen az országnak nincs alternatívája, erre a szegmensre kellene fektetni a legnagyobb hangsúlyt” – fogalmazott Vasilescu. Rámutatott, a vállalkozóknak minél előbb ki kell javítaniuk a hibákat, a veszteségeket pedig vissza kell tornázniuk, hogy Románia ismételten versenybe szállhasson más országokkal. A BNR illetékese ugyanakkor hangsúlyozta, a kis- és középvállalkozásoknak ugyanúgy kell működniük, mint a nagy multinacionális cégeknek, akkor is, ha mindössze 5 személyt foglalkoztatnak.
Radu Gheţea, a CEC Bank, valamint a Romániai Bankok Szövetségének (ARB) elnöke ugyanakkor tegnap, a kkv-k finanszírozásáról szóló nemzetközi konferencián úgy nyilatkozott, a romániai kis- és középvállalkozásoknak alig 21 százaléka igényelt az elmúlt időszakban bankkölcsönt, a többi cég saját forrásaiból vagy más támogatásokból boldogul. Hozzátette, reményei szerint az Európai Unió Basel 3. elnevezésű, magasabb tőkemegfelelési kritériumokat előíró szabályozását nem a jelenlegi formájában léptetik majd hatályba, ez ugyanis megnehezítené a kkv-k banki hitelezését.
„A megállapodás alapján a kis- és középvállalkozások csak a legnagyobb pénzintézetektől vehetnének fel kölcsönt, holott a kkv-kat rendszerint a helyi kisebb bankok finanszírozzák. A kkv-k tulajdonképpen ugyanabba a helyzetbe kerülnének, mint a magánszemélyek, akik csak abban az esetben igényelhetnek valutaalapú hitelt, ha jövedelmüket is valutában kapják. Nemrég egyébként Románia mellett más tagállam illetékesei is a szabályozás módosítását kérték az EU-s pénzügyi vezetőktől” – mutatott rá Radu Gheţea. Hozzátette, egyelőre a BNR javaslatára várnak a Basel 3. megállapodással kapcsolatban, az ARB álláspontja szerint azonban mindenképpen rugalmas szabályzatot kellene kidolgozni.
A bankszövetség elnöke a konferencián arra is rámutatott, hogy az elmúlt időszakban jelentősen megnövekedett a nem teljesítő hitelek száma. Mint mondta, a kkv-k által felvett kölcsönök közel 20 százaléka tartozik a nem teljesítő kategóriába, míg a nagy cégek esetében ez az arány mindössze 4 százalék. „Ennek elsődleges oka, hogy a kis- és középvállalkozók pénzügyi tapasztalata nem kielégítő” – fogalmazott a szakember, aki ugyanakkor optimistán vélekedett Románia gazdasági fejlődésével kapcsolatban.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.