Fotó: Archív
2012. április 03., 08:142012. április 03., 08:14
Az Anunţuriparticulari.ro oldal elemzői rámutattak: a garzonlakások ára márciusban átlagosan mintegy 36 300 euró körül mozgott, ez a tavalyi év márciusához viszonyítva négyszázalékos csökkenést jelent. Egy kétszobás ingatlant a romániai nagyvárosokban hozzávetőlegesen 57 200 euróért lehet megvásárolni, az elmúlt évben ez az érték elérte az 58 800 eurót. A februári, valamint az elmúlt év adataihoz képest a háromszobás lakások ára mintegy három százalékkal, 80 ezer euró alá csökkent márciusban.
Ehhez képest az Imobiliare.ro hirdetőoldal felmérése szerint márciusban jelentősen nőtt az érdeklődés az eladásra szánt ingatlanok iránt, az országos szintű áremelkedés ellenére azonban néhány városban – többek között Bukarestben és Temesváron – a lakásárak csökkentek. 2011 azonos időszakát figyelembe véve egyébként jelenleg mintegy 3,8 százalékkal olcsóbban lehet lakást vásárolni. Kolozsváron 0,6 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak az elmúlt hónapban, miután januárban és februárban 0,8, illetve 0,6 százalékkal csökkent a lakások értéke.
Az Imobiliare.ro mutatói szerint a kincses városban a tulajdonosok átlagosan 940 eurót kértek márciusban egy négyzetméternyi ingatlanfelületért, ez 1,4 százalékkal kevesebb az elmúlt év azonos időszakához képest. Temesváron idén március folyamán csökkentek első alkalommal az ingatlanárak, a befektetőknek így átlagosan egy százalékkal kell kevesebbet fizetniük lakásvásárlásnál.
Februárban 813 euró körül mozgott az ingatlanok négyzetméterenkénti ára, ez 1,9 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Brassóban az elmúlt hónapban enyhén, mintegy 0,5 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak, elérve így a négyzetméterenkénti 862 eurót. 2011 márciusában ez az érték 1,4 százalékkal haladta meg a jelenlegit. n Kőrössy Andrea
Mintegy 27 százalékkal emelkedett 2012 első negyedévében a romániai irodapiac a megelőző év azonos időszakához képest – derült ki az Esop ingatlanvállalat tanulmányából. A cég ügyfelei által idén igényelt irodahelyiségek felülete közel 130 ezer négyzetméter, ez egyébként 40 százalékkal haladja meg az elmúlt év átlagát. Alexandru Petrescu, az Esop menedzsere úgy nyilatkozott, a megnövekedett kereslet azt mutatja, hogy a Romániában működő cégek bővíteni szeretnék tevékenységüket, a bérlési költségek mellett pedig más kritériumok is előtérbe kerültek. Mint mondta, az elmúlt években a középvállalkozások tulajdonosai a villákat részesítették előnyben bérlési felületként, a kereslet pedig az első negyedévben jelentősen, mintegy 32 százalékkal esett vissza. |
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.