Fotó: Pinti Attila
Ellenőrzéseket végez az Energiaár-szabályozó Hatóság és a Fogyasztóvédelmi Hatóság azoknál a földgázszolgáltatóknál, amelyek korábban egy éves szerződést kötöttek a fogyasztókkal rögzített árról, most viszont a tarifák növeléséről értesítik őket.
2021. augusztus 28., 16:322021. augusztus 28., 16:32
2021. szeptember 10., 12:062021. szeptember 10., 12:06
Virgil Popescu energiaügyi miniszter szombaton elmondta, több szolgáltató szerződésben vállalta, hogy egy évig nem módosítja a földgáz árát. Szerinte az ügyfelek megtévesztésével gyanúsítható az a cég, amelyik a szerződés lejárta előtt közli a fogyasztókkal, hogy az ár módosítására készül, és ez esetben az Országos Energiaár-szabályozási Hatóság (ANRE) és az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) is eljárhat ellenük. „Az ANRE az üzleti forgalmuk 5 százalékának megfelelő pénzösszegre bírságolhatja az ügyfeleket megtévesztő szolgáltatókat. Megengedhetetlen az egy évre rögzített árat menet közben tetszés szerint módosítani” – nyilatkozta Virgil Popescu a Realitatea Plus hírtelevíziónak.
Ezt az intézkedést a sérülékeny fogyasztók védelméről szóló törvénybe foglalják, amelyet Virgil Popescu ígérete szerint már az őszi ülésszak elején elfogad a parlament.
Mint arról beszámoltunk, minden idők legköltségesebb tele elé néz a romániai lakosság az energiafogyasztás szempontjából, mivel az energiapiac év elején bekövetkezett liberalizálása nyomán berobbant a gáz és a villanyáram ára. Miközben januárban még átlagosan 18-20 százalékkal emelkedett az elektromos áram és a földgáz lakossági ára, a hazai gázszolgáltatók az elmúlt hetekben 100 százalékos vagy ennél nagyobb arányú drágulásról tájékoztatták lakossági ügyfeleiket októbertől.
Alacsony jövedelmű lakosok milliói kerülhetnek nehéz helyzetbe Romániában az energiahordozók drasztikus drágulása miatt.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
szóljon hozzá!