Nem tudni, hol az energiadrágulás vége: hónapok óta meredeken emelkedik a villanyáram és a földgáz ára

Ki tudjuk fizetni? Egyre több a sérülékeny fogyasztó Romániában, emiatt háztartások százezrei számára készül támogatást nyújtani az állam

Fotó: Haáz Vince

Alacsony jövedelmű lakosok milliói kerülhetnek nehéz helyzetbe Romániában az energiahordozók drasztikus drágulása miatt. Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke lapunknak elmondta, megjósolhatatlan, hogy milyen szinten, illetve mikor fog megállapodni az áram és a földgáz árának növekedése, közép- és hosszú távon pedig a klímabarát beruházások jelentik a megoldást.

Bíró Blanka

2021. augusztus 23., 08:572021. augusztus 23., 08:57

2021. szeptember 10., 12:062021. szeptember 10., 12:06

Kétféle intézkedéssel igyekszik a többlépcsős energiaár-drágulás folytán nehéz tél elé néző háztartások segítségére a bukaresti kormány. A kabinet törvényben készül meghatározni a sérülékeny fogyasztó fogalmát, ezen túlmenően az állam be kíván szállni az alacsony és közepes jövedelmű polgárok energiaszámláiba.

Mint arról beszámoltunk, a témában Florin Cîțu miniszterelnök válságtanácskozást hívott össze a múlt héten az energiaár-szabályozó hatóság, a Transelectrica állami energiavállalat, az OPCOM villamosenergia-tőzsde, valamint a Versenytanács képviselőinek részvételével, keresve a megoldást, hogy a vészesen emelkedő energiaárak közepette a lakosság átvészelje a közelgő telet.

Idézet
Valós annak a kockázata, hogy a téli hónapokra növekedjen az energiahordozók ára”

– állapította meg a kormányfő, hozzátéve: választ akar kapni arra is, miért mutatkozik jelentős különbség az energiaárak terén az ország energiapiacának idén januártól bekövetkezett teljes liberalizálása óta.

Első lépésben a kormány azt tervezi, hogy a parlamenti vakáció után, szeptemberben elfogadtatja a törvényhozással a sérülékeny fogyasztók védelméről szóló jogszabályt, ennek alapján pedig

az érintettek már idén ősszel villany- és gázszámla-támogatásban részesülhetnek.

Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke lapunknak elmondta, a miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen abban maradtak, hogy ezen a héten ismét egyeztetnek, amikor már javaslatokkal is előrukkol a hatóság. „Elsősorban a rövid távú megoldást keressük, hogy az idei telet átvészelje a lakosság. Abban mindenki egyetért, hogy

közép- és hosszútávon a beruházások jelentik a kiutat, azokat kell segíteni, akik új termelő kapacitásokba szeretnének befektetni.

Emellett kulcsfontosságú lesz a fekete-tengeri földgáz kitermelése, mert Románia csak így tudja csökkenteni az orosz gáztól való függőségét” – állapította meg a hatóság alelnöke.

Átvállalja a teher egy részét az állam

Középkelet-Európa országaiban, köztük Romániában nagyon nehéz megoldást találni az energiadrágulás kompenzálására. A kormány első lépésben még a tél beállta előtt el akarja fogadtatni a sérülékeny fogyasztók védelméről szóló törvényt, amelyet a Cîțu-kabinet még tavasszal jóváhagyott, a szenátus megszavazta azt, majd átkerült a képviselőházba, amely döntéshozó kamaraként jár el. Az eredeti javaslat az volt, hogy csak 2022 szeptemberétől alkalmazzák ezt a jogszabályt, ám a jelenlegi drasztikus áremelkedés mellett az már túl késő lenne.

Idézet
Már az idei télen nagy szükség lesz erre a törvényre, hogy beazonosítsák a sérülékeny fogyasztókat, megtalálják a forrásokat, amiből segíteni tudják őket, és kidolgozzák az eszközöket, hogy a kifizetések megtörténjenek. Legkésőbb szeptember folyamán a parlament el kell fogadja a törvényt, hogy még a tél beállta előtt elkezdődjenek a procedúrák”

– vélekedik az ANRE alelnöke.

Az alsóházban véglegesítendő változat alapján kell eldönteni, milyen kritériumok alapján fogják beazonosítani a sérülékeny fogyasztókat, hol szabják meg a határt, hogy ki kap majd támogatást. Ezen túlmenően energiaszámla-támogatás bevezetését is mérlegeli a kormány, és az intézkedés a sérülékeny fogyasztókon kívül nemcsak az alacsony, hanem a közepes jövedelmű polgárokat is érintené. Florin Cîțu miniszterelnök a román közszolgálati televíziónak (TVR) elmondta, a szubvenció erre a télre lenne érvényes, és megvan rá a szükséges fedezet a költségvetésben.

Galéria

Gáz van, drasztikus a drágulás. Eltűntek az alacsony árak a hazai szolgáltatók kínálatából

Fotó: Rostás Szabolcs

Eltűntek a barátságos árak

Jelenleg senki nem látja előre, milyen szinten, illetve mikor fog megállapodni az energiaárak növekedése Romániában. Nagy-Bege Zoltán lapunknak elmondta,

már a villamos energia egy hónappal ezelőtt jegyzett megawattóránkénti 150 lejes ára is nagyon magasnak tűnt, ami viszont most már elérte a 250 lejt, és csak reménykedni lehet, hogy nem drágul tovább.

Az ANRE honlapján működtetett ár-összehasonlítóban eltűntek az alacsony árak az ajánlatok közül: a villamos energia esetében még elvétve találni 300 lej/MWh alatti, 250–260 lejes kínálatot, viszont miközben a földgáz esetében tavaly még 50–60 lejért lehetett szerződni, most már a legalacsonyabb ár 160 lej megawattóránként.

Az energiaár-szabályozó hatóság illetékese szerint nem lehet megjósolni az energiapiaci történéseket, ezek alakulása többtényezős. Kérdéses például, az Európai Unió tesz-e valamit annak érdekében, hogy megállítsa a dráguláshullámot, oly módon alkalmazva klímapolitikáját, hogy rövid távon csökkentse az áremelkedés hatását.

„Az Európai Bizottság közzétette az úgynevezett Fit for 55 uniós klímacsomagot, amelynek célja, hogy 2050-ig elérje a karbonsemlegességet, ennek eléréséhez pedig 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkentenék a károsanyag-kibocsátást. Mindez nagy terhet ró az egyik legnagyobb szennyezőnek számító energetikai iparra, rövid távon pedig mindezt leginkább Középkelet-Európa szenvedi meg, hiszen Románia, Csehország, Lengyelország, Magyarország még mindig a szén- és földgáztermelésre alapoz. Közben a nyugat-európai államok már több mint tíz éve elkezdték a felkészülést az átállásra, sokkal előrehaladottabb szakaszban vannak a megújulóenergia-termelés, valamint a régi, szennyező erőművek leállítása terén” – jelentette ki a Krónikának Nagy-Bege Zoltán. Szerinte

a földgáz árának alakulását Oroszország képes befolyásolni, hiszen az eladónak sem mindig előnyös a magas ár, mert hosszú távon a kereslet csökkenéséhez, a kifizetések akadozását vonja maga után.

Hosszú távon veszélyes az árszabályozás

Lapunk kérdésére az ANRE alelnöke elmondta, elméletileg van lehetőség arra, hogy ismét szabályozzák az energiaárakat Romániában, viszont szerinte a politikum nem vállalja fel, hogy ehhez kicsikarja az Európai Bizottság (EB) beleegyezését. Másrészt Brüsszel ezt nagy valószínűséggel amúgy sem hagyná jóvá, hiszen legutóbb is agresszívan fellépett Bukaresttel szemben, sürgetve az energiapiac teljes liberalizálását.

Nagy-Bege Zoltán úgy véli, megtörténhet, hogy az árszabályozás rövid távon megoldana egy problémát, de hosszú távon az újabb beavatkozás többet árthat, amiatt ezeket a következményeket mérlegelni kell.

Idézet
Románia a liberalizálás után most kezdi visszanyerni a befektetők bizalmát, egy újabb árszabályozás viszont évekre elijesztheti őket,

és ha az ország elűzi a befektetőket, olyan problémát kreál, amit évek alatt is nehéz lesz orvosolni. Közép- és hosszú távon az jelent megoldást, ha olyan beruházások jönnek létre, melyek által tisztább energiát lehet termelni, mint a szénerőművekben, ellenkező esetben továbbra is kénytelenek leszünk megvásárolni a drága és egyre dráguló CO2-bizonylatokat, melyek ára megjelenik a számlákon, és végül a fogyasztó fizeti ki” – összegezte Nagy-Bege Zoltán.

Januárban kezdődött a drágulási hullám

Romániában az év elején, az energiapiac liberalizálásakor beindult a drágulási spirál, januárban átlagosan 18 százalékkal emelkedett az elektromos áram lakossági ára. A trend azóta folytatódott: a statisztikai hivatal adatai szerint júliusban az elektromos energia 24,65, míg a földgáz 20,5 százalékkal drágult tavaly júniushoz képest, és nagyjából ugyanekkora arányú emelkedést regisztráltak 2020 decemberéhez képest is.

Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank kormányzója szerint az energiahordozók meredek drágulása okozza a nagymértékű, a várakozásokat is meghaladó inflációt Romániában: júliusban évi 5 százalékos pénzhígulást mértek a júniusi 3,9-hez képest, év végére pedig a központi bank szerint 5,6 százalék körül alakul az infláció.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 19., hétfő

2000 lejjel magasabb az átlagbér a központi közigazgatásban, mint az országos átlag – Boloș magyarázza a megmagyarázhatatlant

A központi közigazgatásban a nettó átlagfizetés 7000 lej, ami csaknem 2000 lejjel több, mint az országos nettó átlagfizetés – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. Marcel Boloș pénzügyminiszter nyugtatja a kedélyeket.

2000 lejjel magasabb az átlagbér a központi közigazgatásban, mint az országos átlag – Boloș magyarázza a megmagyarázhatatlant
2024. augusztus 19., hétfő

Európai kirendeltséget nyit Kolozsváron egy globális fűtés- és hűtéstechnikai vállalat

Kolozsváron nyit európai kirendeltséget a Copeland globális fűtés- és hűtéstechnikai vállalat – jelentette az Economedia.ro gazdasági hírportál a vállalat közleménye alapján.

Európai kirendeltséget nyit Kolozsváron egy globális fűtés- és hűtéstechnikai vállalat
2024. augusztus 19., hétfő

Negatív kampányt kiált a nyugdíjpénztár vezetője: nem az emelés, hanem a méltánytalanságok megszüntetése volt a cél

Negatív kampány zajlik a nyugdíjtörvény kapcsán, figyelmen kívül hagyva annak pozitív elemeit – jelentette ki Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke hétfőn.

Negatív kampányt kiált a nyugdíjpénztár vezetője: nem az emelés, hanem a méltánytalanságok megszüntetése volt a cél
2024. augusztus 19., hétfő

Rossz hír a kánikulában: 1,8 millió üveg sör megsemmisítését rendelte el a fogyasztóvédelem

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) felügyelői úgy döntöttek, hogy több mint 1,8 millió palack Ciuc márkájú sört vonnak ki a forgalomból amiatt, hogy a kupakjukon vagy az üveg nyakán rozsda található.

Rossz hír a kánikulában: 1,8 millió üveg sör megsemmisítését rendelte el a fogyasztóvédelem
2024. augusztus 19., hétfő

Kivonul az egyik legfontosabb londoni reptérről a Tarom, már el is adta a résidőket

A Tarom október 27-től nem indít több járatot a londoni Heathrow repülőtérre, mivel a résidőket a Qatar Airwaysnek adták el.

Kivonul az egyik legfontosabb londoni reptérről a Tarom, már el is adta a résidőket
2024. augusztus 19., hétfő

Romlott a román gazdaságba vetett bizalom, a lej gyengülésére számítanak az elemzők

A CFA Románia szerint júliusban az előző hónaphoz képest 0,2 ponttal csökkent és jelenleg 52 ponton áll a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.

Romlott a román gazdaságba vetett bizalom, a lej gyengülésére számítanak az elemzők
2024. augusztus 19., hétfő

Megnyitják a pénzcsapot: hétfőtől indul az iratkozás a Roncsautó Plusz programba

Megnyitják hétfőn a környezetkímélő járművek vásárlását támogató Roncsautó Plusz program újabb szakaszát.

Megnyitják a pénzcsapot: hétfőtől indul az iratkozás a Roncsautó Plusz programba
2024. augusztus 18., vasárnap

Visszaesett tavaly a romániai éttermek profitja, váratlan helyszínek az élmezőnyben

A koronavírus-világjárvány óta először tavaly csökkent a romániai éttermek nyeresége, történt mindez az aktív vendéglők számának éves szinten a legkisebb növekedése mellett, és miközben az éttermekben dolgozók száma rekordot döntött.

Visszaesett tavaly a romániai éttermek profitja, váratlan helyszínek az élmezőnyben
2024. augusztus 17., szombat

Csaknem 600 millió euró értékben importált húst és hústermékeket Románia az első négy hónapban

2024 első négy hónapjában Románia 195,8 millió euró értékben exportált élő állatokat és 205,3 millió euró értékben húst és húskészítményeket, ugyanakkor 83,1 millió euró értékben importált élő állatokat és 599 millió euró értékben húst és húské

Csaknem 600 millió euró értékben importált húst és hústermékeket Románia az első négy hónapban
2024. augusztus 17., szombat

Több mint félmillió nyugdíjas tudja már, mekkora nyugdíja lesz szeptembertől

Több mint félmillió nyugdíj-újraszámítási végzést kézbesített ki a Román Posta pénteken, a szétosztás első napján – közölte az állami vállalat.

Több mint félmillió nyugdíjas tudja már, mekkora nyugdíja lesz szeptembertől