Energikus lépések. Az Erdélybe látogató Sebastian Burduja szerint idén nyáron elkészülhet az új radnóti hőerőmű
Fotó: Facebook/Sebastian Burduja
Annak ellenére is befejezhetik idén a 97 százalékban elkészült új radnóti gáztüzelésű hőerőművet, hogy a spanyol kivitelező a csőd szélére került – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2025. március 09., 14:382025. március 09., 14:38
Az energiaügyi miniszter szombaton ellátogatott a Maros megyei településre, ahol arról beszélt: megoldást talált az Erdély egyik legfontosabb energetikai beruházásának számító projekt befejezésére, még akkor is, ha a spanyol Duro Felguera vállalkozó fizetésképtelenné válik. Ez abban áll, hogy az alvállalkozókat a Romgaz fizeti majd ki.
„Jártam a radnóti gáztüzelésű erőmű építőtelepén, amely az országos energiaágazat egyik legfontosabb stratégiai beruházása. A projekt 2016-ban indult, és 2019-ben 80 százalékos stádiumban megrekedt. Az energiaügyi minisztériumban töltött hivatali időm elején sikerült aláírnunk a munkálatok újraindítására vonatkozó rendeletet, kolosszális diplomáciai, politikai és jogi erőfeszítések után, amelyekről valamikor egy könyvet is érdemes lenne írni.
A mai megbeszélésen részt vettek a projektben a kezdetektől fogva részt vevő legfontosabb cégek, a Duro Felguera és a General Electric vezetői. A jelenlegi szerződés szerint a munkálatoknak idén június 2-ig be kell fejeződniük” – mondta Burduja.
Jó megbeszélés volt, amelynek középpontjában a munkálatok felgyorsítását célzó megoldások álltak. Ezek egyike, hogy közvetlenül a román cég fizesse ki az alvállalkozókat. A General Electric elfogadta a megállapodások folytatásának feltételeit. A jövő hét kritikus fontosságú a radnóti projekt megmentésére irányuló erőfeszítések szempontjából, és nyilvánosan garantálom, hogy mind az energiaügyi minisztérium, mind a Romgaz, mind a portfóliónkba tartozó cégek mindent megtesznek, ami emberileg lehetséges, hogy a beruházás áthaladjon a célvonalon. Ma áttekintettük az összes hátralévő munkát, beleértve a helyszíni munkálatokat is, meghatároztuk a határidőket és a felelősöket” – tette hozzá az energiaügyi miniszter.
Az Economica.net gazdasági portál emlékeztet:
A Duro Felguera most éppen a csődhelyzetet megelőző eljárás alatt áll, amely a múlt év második felében indult. A cég úgy próbál túlélni, hogy 120 millió eurós adósságát – korábban kapott kölcsönöket – részvényekre váltja, amennyiben a SEPI (Sociedad Estatal de Participaciones Industriales) holding által képviselt spanyol állam beleegyezik ebbe.
2024 decemberében a Romgaz bejelentette a részvényeseknek, hogy a radnóti gáztüzelésű erőmű üzembe helyezésének új határideje 2025. június 2., ami hat hónappal meghosszabbítja a legutóbb kitűzött határidőt.
A román állami tulajdonban levő gázkitermelő, a Romgaz 2016-ban írt alá szerződést a Duro Felguera és a Romelectro cégekkel egy új, 430 MW-os erőmű építésére a radnóti erőmű területén. Az erőművet az eredeti tervek szerint 2020 elején kellett volna üzembe helyezni.
Négy év késéssel, jövőre befejeződhetnek a Romgaz új radnóti hőerőművének építési munkálatai. A vállalat bejelentése szerint a beruházás befejezésének dátuma, amit az üzembe helyezés erősít majd meg, nem haladhatja meg a 2024. december 31-ét.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
szóljon hozzá!