Fotó: Facebook/Adrian Vasilescu
Mindenhol a világon nőnek most a kamatok, Romániában pedig elkerülhetetlen lesz az adóemelés – vallja Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökének tanácsadója.
2022. május 16., 08:352022. május 16., 08:35
2022. május 16., 08:392022. május 16., 08:39
A jegybanki szakértő a Digi 24 hírtelevízió vasárnap esti műsorában arról beszélt, hogy
„Nőnek a kamatok, ez egy ilyen időszak, amikor mindenhol nőnek a kamatok, egy átmenet a nagy lazítás – amelyhez hozzászoktattak a jegybankok 2012. táján – és a nagy szigor között. Nőnek a kamatok, a román központi pénzintézet is egy év alatt háromszor emelt kamatot” – idézte Vasilescu televíziós nyilatkozatát a News.ro hírügynökség.
A román gazdaság problémáira világít rá a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OEECD) által pénteken kiadott jelentés, amely megoldási javaslatokat is megfogalmaz.
A jegybankelnöki tanácsadó ugyanakkor úgy látja, hogy Romániában elkerülhetetlen lesz az adóemelés.
mivel jelen pillanatban az utolsó helyen állunk az Európai Unióban, ha az adókat a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyítjuk. 27 százalékos bevételünk van, miközben 40 százalékot akarunk elkölteni. Nem áll össze.
Attól függ, hogyan fog megállapodni a kormány a lakossággal, a koalíció, amelynek meg kellene szavaznia egy ilyen intézkedést a parlamentben” – fejtette ki Adrian Vasilescu.
Kizárta Adrian Câciu pénzügyminiszter az adók és illetékek idei emelésének lehetőségét.
Sem 2022-ben, sem 2023-ban nem nőnek az adók, mivel nem fejlődött a román gazdaság – ígéri Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke. Elmondása szerint szó van az egységes adókulcs eltörléséről és a vagyonadóról is.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!