Veteránok. A Romániában közlekedő autók jelentős része idősebb 20 évesnél
Fotó: Rab Zoltán
A történelem során először elérte a tízmilliót a Romániában bejegyzett gépkocsik száma. Ezek elsöprő többsége, közel nyolcmillió darab, személygépkocsi. Ugyanakkor az adatokból az is kiviláglik, hogy a gépjárműpark igencsak elöregedett.
2023. február 17., 18:562023. február 17., 18:56
2023. február 17., 19:342023. február 17., 19:34
A 2022-es év végének viszonyait rögzítő adatok Profit.ro által ismertetett összesítése szerint szerint a valamivel több mint tízmillió gépjárműből 7 865 186 személygépkocsi, további 1 060 178 pedig haszongépjármű. A különbséget traktorok, különleges járművek, motorkerékpárok és utánfutók jelentik.
A személygépkocsik között jelentős arányt képviselnek a 20 évnél régebbi, egyetlen európai környezetszennyezési szabványnak sem megfelelő járművek. Számuk meghaladja a 2,4 milliót, vagyis a teljes állomány mintegy egyharmadáról van szó.
Az elfogadható, 0 és 10 éves kor közötti személygépkocsik száma csupán mintegy 1,5 millió, vagyis kevesebb mint 20 százalék az arányuk, ezekből mintegy 700 ezer öt évnél fiatalabb.
Az összes gépjármű több mint fele dízelüzemű, ebből mintegy 3,9 millió személygépkocsi.
A hibrid meghajtású autók száma elérte a 127 331-et, ez a teljes gépkocsiállomány 1,6 százaléka.
Míg korábban a Daciák uralták a romániai utakat, mára a Volkswagenek száma meghaladta a „dákokét”, mintegy hatezerrel több német gyártmányú autót tartottak nyilván. Daciából és Volkswagenből is mintegy 1,37 millió közlekedett. A harmadik helyen jókora lemaradással az Opel áll 750 ezer bejegyzett gépkocsival, a negyedik a Ford, amelyből 578 700-at tartottak nyilván.
A legtöbb, azonos márkából közlekedő modell terén viszont még mindig a Dacia áll az élen: a Loganból 472 700 közlekedik, míg a második helyen a VW Golf áll 438 300 darabbal.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!