Veteránok. A Romániában közlekedő autók jelentős része idősebb 20 évesnél
Fotó: Rab Zoltán
A történelem során először elérte a tízmilliót a Romániában bejegyzett gépkocsik száma. Ezek elsöprő többsége, közel nyolcmillió darab, személygépkocsi. Ugyanakkor az adatokból az is kiviláglik, hogy a gépjárműpark igencsak elöregedett.
2023. február 17., 18:562023. február 17., 18:56
2023. február 17., 19:342023. február 17., 19:34
A 2022-es év végének viszonyait rögzítő adatok Profit.ro által ismertetett összesítése szerint szerint a valamivel több mint tízmillió gépjárműből 7 865 186 személygépkocsi, további 1 060 178 pedig haszongépjármű. A különbséget traktorok, különleges járművek, motorkerékpárok és utánfutók jelentik.
A személygépkocsik között jelentős arányt képviselnek a 20 évnél régebbi, egyetlen európai környezetszennyezési szabványnak sem megfelelő járművek. Számuk meghaladja a 2,4 milliót, vagyis a teljes állomány mintegy egyharmadáról van szó.
Az elfogadható, 0 és 10 éves kor közötti személygépkocsik száma csupán mintegy 1,5 millió, vagyis kevesebb mint 20 százalék az arányuk, ezekből mintegy 700 ezer öt évnél fiatalabb.
Az összes gépjármű több mint fele dízelüzemű, ebből mintegy 3,9 millió személygépkocsi.
A hibrid meghajtású autók száma elérte a 127 331-et, ez a teljes gépkocsiállomány 1,6 százaléka.
Míg korábban a Daciák uralták a romániai utakat, mára a Volkswagenek száma meghaladta a „dákokét”, mintegy hatezerrel több német gyártmányú autót tartottak nyilván. Daciából és Volkswagenből is mintegy 1,37 millió közlekedett. A harmadik helyen jókora lemaradással az Opel áll 750 ezer bejegyzett gépkocsival, a negyedik a Ford, amelyből 578 700-at tartottak nyilván.
A legtöbb, azonos márkából közlekedő modell terén viszont még mindig a Dacia áll az élen: a Loganból 472 700 közlekedik, míg a második helyen a VW Golf áll 438 300 darabbal.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!