A fiatalok alakítják a trendeket. Számukra nem luxus, hanem hozzátartozik a mindennapokhoz az étterembe járás
Fotó: Freepik.com
A romániai lakosság gyakrabban jár étterembe, mint korábban, ám összességében jóval kevesebb pénzt hagy a vendéglőkben, mint a szomszédos európai országokban élők. Bár a számlák az inflációs rátát meghaladó mértékben emelkedtek, összegük még mindig kevesebb mint a fele annak, amit a magyarok vagy a csehek elköltenek étteremlátogatásaik során. Az új bukaresti kormány által kilátásba helyezett adóemelés miatt számottevő leépítés és drágulás ígérkezik a vendéglátóiparban.
2025. június 24., 14:152025. június 24., 14:15
Egy közel 80, európai, ázsiai és észak-amerikai országot górcső alá vevő, az étterembe járási szokásokat vizsgáló, az Oxford Economics által készített tanulmány szerint Türkmenisztán és Kína után Romániában emelkedik a világon a harmadik leggyorsabban a vendéglátásra fordított kiadások mértéke.
Összehasonlításképpen: a dél-európai országokban, például Spanyolországban, Görögországban és Portugáliában ez az arány meghaladja a 10 százalékot. Bár Románia messze van ettől a szinttől, a kiadások növekedési üteme egyre nagyobb lendületet vesz, és a szakemberek szerint hosszú távon az arány megduplázása reális, különösen a változó életmód és a növekvő jövedelmek tükrében. Ilyen körülmények között nagyon valószínű, hogy a következő 10 évben a vendéglátásra fordított teljes összeg 10 milliárd euró fölé emelkedik.
2024-ben egy romániai család átlagosan mintegy 830 eurót költött el étteremben, ami országos szinten közel 6,2 milliárd eurót jelent, több mint ötször annyit, mint egy évtizeddel ezelőtt. Szakértők szerint a növekedés a magasabb életszínvonalat, a felgyorsult urbanizációt és a generációváltást tükrözi; ezeknek a tényezőknek mindegyike közvetlen hatással van a fogyasztói magatartásra, és ezen keresztül az ingatlanpiacra is.
Az általános áfakulcs 19 százalék marad, és ezenkívül egyetlen kedvezményes áfakulcs lesz – közölte hétfőn Kelemen Hunor RMDSZ-elnök. A szövetségi elnököt a koalíciós pártok áfával kapcsolatos döntéseiről faggatták az újságírók a parlamentben.
„Bár ez jelentős növekedés 2010 óta, Románia még mindig elmarad a régió más országaitól a nettó összegek tekintetében, nem is beszélve Nyugat-Európáról.
Ennek egyik lehetséges magyarázata, hogy Romániában még mindig az egyik legnagyobb a vidéki népesség Európában, ami negatívan hat az átlagra. Azonban a valódi különbség kisebb egy bukaresti, kolozsvári vagy temesvári és egy budapesti, brnói vagy prágai lakos között – ami a jövedelmet vagy a kiadásokat illeti –, mint amit ezek a számsorok tükröznek” – értékelt Liana Dumitru, a Colliers ügynökség igazgatója, akit az Adevărul.ro idézett.
Az elemzés ugyanakkor aláhúzza, hogy a vendéglátásra fordított összeg több mint ötszörös növekedése messze meghaladja az infláció mértékét, és egyértelműen a romániai lakosság fogyasztói magatartásának megváltozását tükrözi.
A fiatalok ugyanis nyitottabbak a kísérletezésre, az új ízek felfedezésére és az étkezésre a társasági élet, a kényeztetés vagy a felfedezés egyik formájaként tekintenek. A vendéglőben való étkezés már nem alkalmi luxus, hanem egyre inkább a városi életmód részévé válik.
Ugyanakkor az a tény, hogy sikeresek az olyan rendezvények, amikor bizonyos városi területeket lezárnak az autóforgalom elől, és megnyitják az emberek előtt, azt mutatja, hogy
Szakértők szerint ez az érdeklődés egy erős kulturális jellemvonással is magyarázható: a romániai lakosok gyakran jobban szeretnek megnézni vagy kipróbálni egy terméket, mielőtt megvásárolnák.
Amúgy az Eurostat adatai is megerősítik ezt a tendenciát, és azt mutatják, hogy a személyes tapasztalat még mindig sokat számít a vásárlási folyamatban, ami jelentős lehetőségeket nyit meg a sétálóutcás bevásárlóövezetek fejlesztése és a környékbeli kiskereskedelembe történő beruházások előtt.
A nagyvárosokban már most is vannak olyan területek, ahol a helyiek és a turisták természetes módon gyűlnek össze, de az ezeken a helyeken tapasztalható zsúfoltság azt mutatja, hogy egyértelmű igény van a bővítésre. Ezért ingatlanbefektetési hullámra számítunk, amely értékesíti ezt a potenciált” – hangsúlyozta Liana Dumitru.
A hétfőn hivatalba lépett Bolojan-kormány tervezett intézkedései nyomán még költségesebb lesz az étterembe járás. A szállodákat, éttermeket és kávéházakat működtető ágazat (HoReCa) munkáltatói máris arra figyelmeztetnek, hogy a szektorban alkalmazott 9 százalékos áfa (TVA) 19 százalékra emelése nyomán a szállodák, éttermek és vendéglátóipari egységek 10 százaléka lehúzza a rolót, ami a foglalkoztatottak 20 százalékát kitevő mintegy 40 ezer dolgozó elbocsátásával jár. Szerintük a kedvezményes áfa megemelése miatt mintegy 15 százalékkal csökken a forgalom az ágazatban. Ezzel egy időben legalább 10 százalékkal drágulhatnak az éttermi és szállodai szolgáltatások, ami a vendégek távolmaradását eredményezi. Az ágazatot egyébként nagy mértékben sújtja az a korábbi kormányzati intézkedés, amellyel 1600 lejről 800 lejre csökkentették a közalkalmazottaknak járó vakációs utalványok értékét.
Önmagában véve is, de a helyi keresetekhez mérten mindenképpen túlságosan drágának nevezte a kolozsvári és a bukaresti éttermekben tapasztalt árakat egy amerikai utazó, aki dokumentumfilmet tervez készíteni Kelet-Európáról.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
1 hozzászólás