Fotó: Mezőgazdasági minisztérium
Az ország 24 megyéjéből származó adatok szerint jelenleg 190 818 hektár termőföldet sújt aszály Romániában – tájékoztatott kedden a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium. Ez közel 30 ezer hektáros növekedést jelent a hétfői adatokhoz képest.
2022. augusztus 02., 14:352022. augusztus 02., 14:35
A minisztérium adatai szerint 120 102 hektár búza és tritikálé pusztult el az aszály miatt, ezt követi az árpa, árpa, zab és rozs (20 292 hektár), repce (20 077), kukorica (17 329), szója (1533), borsó (454), napraforgó (6203), takarmánynövények (900), egyéb növények (3863) – írja az Agerpres.
Eddig a következő megyékből jelentettek aszálykárokat: Arad, Bákó, Bihar, Botoşani, Brăila, Buzău, Călăraşi, Konstanca, Galac, Giurgiu, Hunyad, Ialomiţa, Iaşi, Ilfov, Máramaros, Neamţ, Prahova, Szatmár, Suceava, Teleorman, Tulcea, Temes, Vaslui és Vrancea.
az öntözetlen kukoricaföldeken a talaj 0-100 cm-es mélységében a nedvességtartalom alacsony és különösen alacsony lesz (mérsékelt, erős és extrém talajszárazság) Dobrudzsában, Bánságban, Körös-vidéken és Máramarosban, Moldva, Munténia és Olténia nagy mezőgazdasági területein, illetve helyenként Észak-, Északnyugat-, Közép- és Dél-Erdélyben.
Miközben már a múlt héten kiderült, hogy csak azért nem haladta még meg az 5 lejes lélektani határt a lej–euró-árfolyam, mert a BNR devizatartalékokat adott el, hétfőn a váltóknál 5 lej feletti árfolyamon kínálták az eurót.
A tömbházlakók villanyszámlájának jelentős csökkenését eredményezheti az energiaügyi minisztérium által kezdeményezett Urban Up program.
Rég nem látott hosszúságú új autópálya- és autóút-hálózatot használhatott a Mikulás idén Romániában, ha netalántán ezt a közlekedési módot választotta, az angyal pedig már rekordot jelentő hosszon száguldozhat.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint a GDP 0,4 százalékkal nőtt az euróövezetben és az EU-ban 2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Magyarországon, Lettországban és Romániában jegyezték.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) lefelé módosította az idei harmadik negyedévi gazdasági növekedésre vonatozó előrejelzését, miután előző jelentésében úgy becsülte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) stagnálni fog az előző negyedévhez képest.
A Penny Market üzletlánc friss gazdasági eredményei arra világítanak rá, hogy a Romániában működő külföldi áruházláncok ádáz versenyében az a nyerő, amelyik egyre több helyi terméket, hazai előállítású élelmiszert tud kínálni a fogyasztók számára.
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Az idei év első tíz hónapjában a nyers adatok szerint 8,7 százalékkal, szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.
Tizenöt éve nem dolgozott annyi közalkalmazott Romániában, mint most: számuk átlépte az 1,3 milliót. Az állami intézményekben dolgozók annak ellenére vannak egyre többen, hogy a kormány régóta karcsúsításokat ígér.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
szóljon hozzá!