Fotó: 123RF
Romániában a háztartások 82 százaléka rendelkezik internetkapcsolattal, az idei adat 1,3 százalékponttal magasabb a tavalyi értékhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2022. december 08., 11:262022. december 08., 11:26
A városokban az internetkapcsolattal rendelkező háztartások aránya csaknem 89 százalék, ami 15 százalékponttal haladja meg a vidéken jegyzett mintegy 74 százalékot. Az internettel rendelkező legtöbb háztartás az ország legfejlettebb gazdasági régiójának számító Bukarestben és a körülötte levő Ilfov megyében van, ott 10-ből 9 háztartásban van internet.
A 16 és 74 éves korosztályba tartozók csaknem 90 százaléka használt már internetet, ez az érték 1,1 százalékponttal magasabb, mint a tavalyi. A rendszeres használók 69 százaléka naponta többször, 21 százaléka pedig naponta egyszer használja a világhálót.
A banki termékeket és szolgáltatásokat igénybe vevő romániaiak megközelítőleg 46 százaléka szokott interneten keresztül, vagy okostelefonját használva fizetni. Ez 70 százalékos növekedést jelent a 2020 decemberében regisztrált 27 százalékhoz képest.
a férfiak 90 százaléka, a nőknek pedig a 89 százaléka használ internetet. Ez a különbség az idén 0,7 százalékpontra mérséklődött az előző évben jegyzett 1,6 százalékpontról.
A fiatalok szinte mind interneteznek, a 16 és 34 év közötti korosztályban az arányuk eléri a 98 százalékot, míg az 55 és 74 évesek körében az internetezők aránya 73 százalék.
Az Európai Unió (EU) 16 és 74 év közötti lakosságának 89 százaléka, azaz tízből mintegy kilenc személy főleg online hírek olvasására használta az internetet 2021-ben.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
Lesújtó képet fest a román mezőgazdaság tavalyi helyzetéről az Eurostat. Románia uniós kullogó, a mezőgazdaság termelékenysége 2024-ben 17 százalékkal zsugorodott. A megkérdezett szakpolitikus szerint sok jóra ebben az esztendőben sem számíthatunk.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
szóljon hozzá!