Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
A banki termékeket és szolgáltatásokat igénybe vevő romániaiak megközelítőleg 46 százaléka szokott interneten keresztül, vagy okostelefonját használva fizetni. Ez 70 százalékos növekedést jelent a 2020 decemberében regisztrált 27 százalékhoz képest – derül ki az IRES által a Romániai Bankszövetség (ARB) felkérésére idén júliusban készített felmérésből.
2022. szeptember 21., 16:312022. szeptember 21., 16:31
2022. szeptember 21., 16:592022. szeptember 21., 16:59
„Az okostelefonokat tízből majdnem kilenc válaszadó használja az internetes/mobil banki szolgáltatások elérésére, és csak a felhasználók negyede mondta, hogy laptopot használ ugyanerre a célra. A háztartások esetében tízből hat rendelkezik mobil/online banki alkalmazással, és csak 5 százalékuk mondta, hogy nem használja azt” – állítja a felmérés.
A piackutatás adatai szerint
A felmérés szerint a romániaiak 4%-a csak bankkártyával, 26%-a főként bankkártyával, 34%-a készpénzzel és kártyával fele-fele arányban, 23%-a inkább készpénzzel és 13%-a csak készpénzzel bonyolítja tranzakcióit. Hat évvel ezelőtt a fizetések 94%-a készpénzben történt a kiskereskedelemben.
A romániai bankok által kibocsátott kártyákkal végrehajtott fizetések értéke és száma 53,3%-kal nőtt 2021 decemberében 2019 decemberéhez képest. A kártyás fizetések értéke 48,5 milliárd lejre rúgott.
Azok, akik nem rendelkeznek bankszámlával, a következő főbb okokat jelölték meg döntésükkel kapcsolatban: nem akarják, hogy a bevételeiket/kiadásaikat nyomon kövessék, nem érzik hasznosnak a bankszámlát, alacsony a jövedelmük, fizetésüket, nyugdíjukat készpénzben kapják.
2021 végén Romániában 2,9 millió hitelkártya volt használatban, a bankok által kiadott kártyák száma pedig 19,6 millióra rúgott. A megkérdezettek 15%-a mondta azt, hogy a következő 12 hónapban szándékában áll egy hitelkártyát kérni, 11 százalékuk pedig valószínűnek tartotta ezt a dolgot.
A közvélemény-kutatás 2022 júliusában készült 1066 banki szolgáltatásokat használó felnőtt személy megkérdezésével, A hibahatár +/-3% – közölte az Agerpres hírügynökség.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!