2011. szeptember 05., 09:212011. szeptember 05., 09:21
Rosner ismételten hangsúlyozta, hogy az üdülési csekkek 16 százalékos adóját el kellene törölni, a gyógyturizmusban 5 százalékra kellene csökkenteni a szolgáltatások általános forgalmi adóját, a közszférában csak üdülési csekkek formájában kellene adni a szabadságpénzt, hogy azt kizárólag belföldön lehessen értékesíteni. A közgazdász szerint ugyanakkor nagyon fontos intézkedés lenne, ha az ásványvizek kihasználása után befolyó adók és illetékek 50 százaléka a helyi önkormányzatoknál maradna, a közgyűlések pedig ezt a pénzt kizárólag a turisztikai infrastruktúra fejlesztésére és rehabilitálására fordíthatnák.
Rosner arról is tájékoztatott, hogy a Kovászna megyei kamara elemzéséből kiderül, hogy az év első felében kétszer annyi turista érkezett Háromszékre, mint tavaly a hasonló időszakban, vagyis 2011 első hat hónapjában összesen 38 ezren vendégeskedtek a térségben. A turisták 70 százaléka szállodákban szállt meg, így a hotelek vendégeinek száma 39 százalékkal növekedett. A panziókban eközben közel 88 százalékkal többen szálltak meg, mint a tavalyi első fél évben. A háromszéki szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma is 20 százalékkal növekedett. A szálláshelyek kihasználtsága azonban 33,2 százalékos volt, több mint 3 százalékkal alacsonyabb, mint 2010 első felében, ami azzal magyarázható, hogy több panzió, szállóhely is létesült az elmúlt egy év alatt. „A gyógyturizmus Kovászna megye fenntartható fejlesztésének alternatívája lehet, míg országos viszonylatban a természetes gyógymódok turisztikai kiaknázása európai szinten is versenyképes ágazat lehet, hisz Románia rendelkezik a kontinens természetes gyógyításra használható kincseinek egyharmadával” – összegzett a gazdasági szakember.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.