Fotó: Barabás Ákos
A romániai lakosság leggazdagabb 20 százalékának nyolcszor több bevétele van, mint a legszegényebb 20 százaléknak – ez az arány lényegesen nagyobb az európai uniós átlagnál –, derül ki az Európai Bizottság által szerdán nyilvánosságra hozott, Romániáról szóló országjelentésből.
2017. február 25., 21:472017. február 25., 21:47
Romániában európai uniós viszonylatban az egyik legnagyobb a jövedelmek közötti egyenlőtlenség, és bár a szegénység visszaszorulóban van, az egyenetlenség egyre nő. A szegénység és a társadalmi kirekesztettség továbbra is fennáll a fiatalok, a gyermekes családok, a fogyatékkal élő személyek, a romák, a vidéki lakosság és az inaktívak körében, de a szegénységi ráta visszaesőben van – mutat rá a brüsszeli testület elemzése. A dokumentum ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy különbségek vannak a régiók, illetve a vidék és a város között. Romániában a vidéki lakosság jövedelme a 67 százalékát teszi ki a városi lakosok bevételeinek – európai uniós szinten ez az arány 80 százalékos.
Az EB egyúttal megállapítja, a munkanélküliségi ráta közelít a válság előtti szinthez, a 2017–2018-as időszakban pedig várhatóan még tovább zsugorodik. Viszont az alkalmazási ráta enyhén visszaesett 2016-ban, de a várakozások szerint mérsékelt ütemben bővülni fog. A jelentés szerint a fogyasztás bővülése 2017-ben is folytatódik, ám 2018-ban lassulásnak indul, mivel jövőre az előrejelzések szerint nőni fognak a fogyasztói árak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!