A pizza viszi a prímet. Főként a fiatalok körében népszerű az online ételrendelés haza, munkahelyre vagy iskolába
Fotó: 123RF
Főként a fiatalok körében terjedt el az online ételrendelés gyakorlata, de más korosztályok is jelen vannak a piacon. A többség pizzát vagy hamburgert rendel, a vendéglők, gyorséttermek kínálatát összegyűjtő platformok népszerűsége pedig felfelé ível.
Egyre többen rendelnek online ételt – az egyik legnagyobb okostelefonos ételrendelési applikációt működtető Foodpanda statisztikái szerint az év elejétől júniusig konkrétan megkétszereződött a „netről” rendelők száma Romániában. Ami az így rendelt ételeket illeti, a nemzetközi konyha vezeti a toplistát olyan fogásokkal, mind a hamburgerek, a pizza, a meggyes lepény, de ott van a borjúcsorba is.
Az érdeklődés fokozódása meglátszik ugyanakkor abban is, hogy
júniusban már 50 százalékkal több vendéglátóipari egység kínálatából lehetett rendelni, mint az év elején. Összesen amúgy nagyjából 1500 vendéglővel működnek együtt, és olyan városokban vannak jelen szolgáltatásaikkal, mint Bukarest, Kolozsvár, Jászvásár, Brassó, Konstanca, Arad, Ploieşti, Nagyvárad, Galac, Craiova, Nagyszeben, Piteşti, Marosvásárhely és Nagybánya. A Foodpandánál eddig a legnagyobb értékű rendelés elérte az 1349,5 lejt, és Kolozsváron adták le. A többség, az ügyfelek 77 százaléka inkább készpénzzel fizet, a többiek internetes banki átutalással.
Az online rendelésnek egyértelmű előnyei vannak, és ez a felhasználók számának növekedésében is tükröződik – értékelt a Krónika megkeresésére Sike Csanád, aki jelenleg Sepsiszentgyörgyön működtet online ételrendelési piacteret. Az igény növekedését jelzi, hogy a közeljövőben terjeszkedni fognak, az Ospatarul.ro Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Csíkszeredában is megjelenik. A vállalkozó rámutatott,
Nem kell minden alkalommal beírni az adatokat, a címet, elég egyszer kitölteni és elmenteni, könnyen lehet ugyanazokat a termékeket újra rendelni. Másrészt kiszűri a hibalehetőségeket, hiszen a telefonos rendelésnél előfordulhat, hogy elírják az adatokat, vagy épp a rendelést. Az is az ügyfelek kényelmét szolgálja, hogy bármikor lehet rendelni, miközben telefonon egyszerre csak egy rendelést tudnak fogadni, és leterhelődhetnek a vonalak.
Sike Csanád úgy látja, a felhasználók nagyon nyitottak a lehetőség iránt, egyre több a visszatérő vásárló. A másik oldalon a vendéglátósok még szokják ezt a szolgáltatást, de alapvetően aki komolyan gondolja, hogy házhoz szállítással foglalkozik, egyre nyitottabb arra, hogy részt vegyen egy hálózatban.
– részletezte az üzletember.
Kik rendelnek inkább online ételt? – kérdeztük egy országos lefedettséggel rendelkező online gyűjtőplatform egyik nagyváradi kerékpáros futárát. Mint részletezte, természetesen a 20–30-as korosztály az, amelynek teljesen természetes egy internetes ételrendelő program használata. „Számomra viszont – az előbbi korosztály egyértelmű felülreprezentáltságának ellenére – meglepő, hogy számottevő az idősebb korosztály is, esetenként nyugdíjasok is rendelnek” – osztotta meg velünk tapasztalatait. Elmondása szerint napfüggő, hogy iskolába, munkahelyre vagy a megrendelő otthonába kell vinniük az ételt, míg hétköznapokon az előbbi kettő dominál, hétvégén haza rendelik az ételt. Tapasztalatai szerint ugyanakkor egyértelműen kijelenthető, hogy
Ami a forgalom alakulását illeti, elmondta, amikor az okostelefonos ételrendelési applikáció elérhetővé vált Váradon, robbanásszerű növekedést tapasztaltak, most pedig ugyan lassulás tapasztalható, ám „lassan, de biztosan” folytatódik a bővülés.
A házhoz szállítás, az online rendelés a gyorsétkezdék számára jelent megoldást, a kulturált étterembe járást nem helyettesíti – vallja Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátó Egységek Szövetségének (SVESZ) elnöke. Mint a Krónika megkeresésére kifejtette, egyre nagyobb szegmenst fed le a házhoz szállítás, és ezen belül is sokan szívesen választják a lehetőséget, hogy online rendeljenek. „Aki dolgozik, siet, éhes, és nincs ideje kimozdulni, annak kézenfekvő megoldás, hogy házhoz rendeli az ételt, sőt tovább egyszerűsíti a dolgot, ha nem kell telefonon egyeztetnie, néhány kattintással kiválasztja, megrendeli, sőt ki is fizeti az ebédet. Ugyanakkor ez nem helyettesítheti az étterembe járást, ahol teljesen más minőséget, és közösségi élményt is kap a vendég” – fogalmazta meg a vendéglátóipari szövetség elnöke.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
szóljon hozzá!