Pénz állhat a házhoz. Jól jár, akinek sikerült úgy spórolnia, hogy más fogyasztói kategóriába kerül áll
Fotó: Jakab Mónika
Miközben a fogyasztók egy része még mindig a késlekedő villanyszámlák miatt idegeskedik, másoknak meg a számlák összege okoz álmatlan éjszakákat, olyanok is akadnak, akiknek jó híreket hoznak a számlák mostanság. Azokról a lakossági fogyasztókról van szó, akik tavaly kevesebbet fogyasztottak, mint 2021-ben, és ezáltal más besorolásba kerülnek át, így visszajár a befizetett pénz egy része.
2023. március 03., 15:062023. március 03., 15:06
Mint ismeretes, tavaly a havi 100 kilowattórás fogyasztásig valamennyi lakossági fogyasztó a legalacsonyabb tarifát, vagyis 68 banit fizette kilowattóránként, 100 és 300 kilowattóra között pedig 80 bani volt a díjszabás. Szeptemberben aztán életbe lépett egy új szabályozás, ami szerint a 100 és 300 kilowattóra között fogyasztóknak az első 255 kilowattóra a 80 banis áron jár, a különbözetet 300 kilowattóráig pedig 1,3 lejes áron kellett kifizetni, mint ahogy az ezt meghaladó energiafogyasztásért már 1,3 lejt számlázhatott kilowattóránként a háztartásoknak a szolgáltató.
A fogyasztókat a 2021-es átlagfogyasztás alapján sorolták a különböző kedvezményes árkategóriákba.
Például ha valakinek 2021-ben havi 102 kilowattóra volt az átlagfogyasztása, de tavaly ezt le tudta szorítani 99 kilowattórás átlagra, akkor az április–december időszakra visszakapja a 68 és a 80 banis árszint közötti különbözetet.
Az Economica.net gazdasági portál szerint egyes szolgáltatók már el is kezdték kiküldeni az érintett fogyasztóiknak a kiigazításról szóló tájékoztatásokat. Példaként az Enelt említették.
Ugyanis a szolgáltatónak gyakorlatilag semmissé kell nyilvánítania minden számlát, amelyet az érintett fogyasztónak az említett időszakban állított ki, és újra kell számolnia a végösszegeket az alacsonyabb áron. Az pedig – a portál szakértője szerint – még mindig nem világos, hogy újra ki kell állítani a havi számlákat, vagy egyetlen számlán tüntetnek fel mindent.
Ezt levonják majd az idei számlákból. Ha viszont a fogyasztó azt szeretné, hogy kézhez kapja a visszajáró pénzeket, akkor ezt kérnie kell szolgáltatójától.
Mint ismeretes, idén már az aktuális energiafogyasztás alapján állítják ki a szolgáltatók a havi számlákat, ha pedig a fogyasztó nem olvasta le a villanyóra állását, akkor az utolsó három hónap átlagát veszik alapul.
A késve kiállított villanyszámlák részletekben történő kiegyenlítésének lehetővé tételére kötelezte a szolgáltatókat az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE), ugyanakkor előírta számukra, hogy részletes magyarázatot is mellé.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!