Fotó: Pixabay.com
Diszkriminációval vádolja a román kormányfőt egy székelyföldi ásványvíz-palackozó cég vezetője a cukros üdítők tervezett jövedéki adója kapcsán a Coca-Cola HBC-nek tett miniszterelnöki ígéret miatt – írta szerdán a Ziarul Financiar gazdasági napilap.
2023. október 11., 18:582023. október 11., 18:58
2023. október 11., 19:022023. október 11., 19:02
Nicolae Pálfi, a Romaqua Group alelnöke és társtulajdonosa Marcel Ciolacu múlt heti kijelentésére reagált, mely szerint a Coca-Cola HBC-től a következő években jövedéki adó formájában beszedett teljes összeg „vissza fog térni a vállalathoz állami támogatás formájában a jövőbeli projektekhez”.
„Ha ez történik, akkor miért készítünk intézkedéscsomagot az állami adóbevételek növelésére? A beruházásokat a piaci igények függvényében végzik, szoros összefüggésben a vásárlóerővel” – mondta Nicolae Pálfi a Ziarul Financiarnak. A bukaresti kormány a közelmúltban elfogadott megszorító intézkedéscsomag részeként vetne ki jövedéki adót a cukros üdítőitalokra, a cukortartalom függvényében hektoliterenként 40-60 lej összegben. Az intézkedés még nem lépett életbe, több ellenzéki párt ugyanis megtámadta azt az Alkotmánybíróságon.
Pálfi nem csupán Ciolacu kijelentését, hanem az új jövedéki adó bevezetését is élesen kritizálta. „A gyors infláció, a magas kamatok (.) és az össze-vissza intézkedések miatt a fogyasztók vásárlóereje tovább fog csökkenni, ami az eladások csökkenését, a termelés visszaesését és a munkanélküliség növekedését vonja maga után. Ezek következményeként csökkenni fognak az állam által beszedett adók is” – mondta Pálfi.
A borszéki székhelyű cég a legnépszerűbb romániai ásványvíz, a Borszék-Borsec palackozója és forgalmazója. A vállalat söröket és üdítőitalokat is gyárt.
A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.
Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.
A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!