Fotó: Facebook/CFR Marfă
Vasila Balcan, a Farmerek Ereje Egyesület vezetőségi tagja szerint a román államvasutak teherszállító részlege valamennyi gabonaszállító vagonját ukrán kereskedelmi vállalatoknak adta bérbe az ukrán gabonának a konstancai kikötőbe történő eljuttatása érdekében. A hazai termelők ezáltal kiszolgáltatott helyzetbe kerültek.
2023. szeptember 28., 19:212023. szeptember 28., 19:21
Az úgynevezett ,,szolidaritási folyosón” keresztül a konstancai kikötőbe vasúton érkező ukrajnai gabona továbbra is jelentős gondokat okoz a romániai termelőknek. Ezúttal nem a belső piacra érkező ukrajnai gabona miatt tiltakoznak a gazdák, hanem a hiányzó romániai vasúti szállítás hozza őket hátrányos helyzetbe. Vasila Balcan, a Farmerek Ereje Egyesület vezetőségi tagja, egy Neamți megyei gabonatermesztő és -forgalmazó nagyvállalat menedzsere az Agrointel című mezőgazdasági portálnak azt nyilatkozta, hogy
Amikor a moldvai farmer panaszával a román államvasutakhoz fordult, azt a választ kapta, hogy a CFR az összes erre fogható tehervagonját ukrán gabonaszállító vállatakoknak szerződte le, így nem rendelkezik a román termelők számára bérelhető vagonokkal.
A Farmerek Ereje Egyesület felháborítónak tartja a román államvasutak önkényes döntését, és Sorin Grindeanu szállításügyi miniszterhez fordult, hogy tisztázzák a kialakult helyzetet. Vasile Balcan szerint ez az első esztendő, amikor a romániai farmerek nem bérelhetnek gabonaszállító vagonokat a román államvasutaktól, annak ellenére sem, hogy előre lekötött szerződéssel rendelkeznek a kostancai kikötőbe leszállításra váró gabonájukról.
Pandora szelencéjét nyitotta ki az Európai Bizottság, amikor nem hosszabbította meg a szeptember 15-én lejárt behozatali tilalmat az ukrán gabonára. Nicu Vasile, a LAPAR elnöke szerint a versenyt torzító konkurencia miatt példátlan csődhullám indulhat el.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!