Fotó: Pixabay
Tiszavirág-életűnek bizonyult Románia tagsága a világ magas jövedelmű országainak elit csoportjában, alig egy év után ki is esett a Világbank legfrissebb, a 2020-as év pénzügyi eredményeit górcső alá vevő rangsora szerint.
2021. augusztus 13., 11:272021. augusztus 13., 11:27
2021. augusztus 13., 11:312021. augusztus 13., 11:31
A Világbank minden évben összeállítja az országok egy főre eső bruttó nemzeti jövedelem (GNI) alapján történő, minden évben elkészített besorolását. A jelentés négy kategóriába sorolja be a világ országait, az egy főre eső GNI mennyisége alapján: vannak az alacsony jövedelműek (low income), a közepesen alacsony jövedelműek (lower middle income), a közepesen magas jövedelműek (upper middle income), valamint a magas jövedelműek (high income).
A Világbank legújabb listáján ezúttal azokat az országokat sorolták az alacsony jövedelműek sorába, ahol az egy főre eső bruttó nemzeti jövedelem 2020-ban 1045 dollár alatt alakult; a közepesen alacsony jövedelem besoroláshoz 1046 és 4095 közötti összeg, a közepesen magas jövedelemhez pedig 4096 és 12 695 dollár közötti összegre volt szükség. A magas jövedelem 12 696 dollárnál nagyobb egy főre jutó GNI mennyiséget feltételez.
Kössék a tisztességes megélhetéshez szükséges havi minimális fogyasztói kosárhoz a minimálbér értékét! – követeli az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség. A Krónikának nyilatkozó szakember szerint az inflációnak és a gazdasági növekedésnek kellene visszaköszönnie a minimálbér-emelésben.
Az Economedia.ro gazdasági portál által megvizsgált 2020-as évi adatok szerint Romániában 12 570 dolláros bruttó nemzeti jövedelem jut egy főre, ami az országot csak a közepesen magas jövedelemű besorolásra jogosítja fel, az elitklubban való szerepléshez viszont minimum 12 696 dollárra lett volna szükség.
akkor 12 535 dollár volt a küszöb, az ország egy főre eső GNI-je pedig abban az évben 12 610 dollár volt.
A koronavírus-világjárvány által alakított 2020-as évben azonban 4 százalékkal zsugorodott a román gazdaság, ráadásul a Világbank is 12 696 dollárra emelte a bejutási küszöböt, így Románia újra egy kategóriával lejjebb találta magát.
Bizonyos prognózisok majdnem kétszámjegyű gazdasági növekedést vetítenek előre Romániában az idei évre – jelentette ki a miniszterelnök vasárnap este Kolozsváron.
de mivel Románia nagyon a határon volt, egy év után visszakerült a közepesen magas jövedelmű országok sorába, ahol Bulgáriát is találjuk 9570 dolláros egy főre eső GNI-vel.
A friss adatsorok amúgy nem teljesek, még több országról nincsenek adatai a Világbanknak. A „listázott” országok közül Dániában a legmagasabb, 62 720 dolláros – a romániai csaknem 4,5-szöröse – az egy főre eső GNI.
A bruttó nemzeti jövedelem az ország állampolgárai (a belföldiek) által adott évben realizált összes elsődleges jövedelem. A gyakrabban használt bruttó hazai termék (GDP) eközben az országban adott évben előállított, végső felhasználásra kerülő termékek és szolgáltatások összértéke. A GDP azonban nem ad pontos képet egy ország ténylegesen rendelkezésre álló jövedelméről. A bruttó nemzeti jövedelem (GNI) a GDP-t korrigálja a külföldi jövedelemtulajdonosoknak az adott országból származó, valamint a belföldi szereplők külföldről származó jövedelmének egyenlegével, így valósabb képet ad egy ország jövedelmi helyzetéről.
Az Európai Bizottság (EB) legfrissebb becslései szerint idén 7,4 százalékkal, jövőre 4,9 százalékkal bővül a román gazdaság.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!