Egészségesebb élet áfalefaragással? – kérdéses az árcsökkentés a bio- és hagyományos termékeket célzó intézkedés nyomán

Előnyben a hagyományos. Ágazati képviselők szerint enyhén csökkenhet a jó minőségű élelmiszerek ára az áfalefaragás nyomán •  Fotó: Veres Nándor

Előnyben a hagyományos. Ágazati képviselők szerint enyhén csökkenhet a jó minőségű élelmiszerek ára az áfalefaragás nyomán

Fotó: Veres Nándor

Nem vezet az árak látványos csökkenéséhez a hagyományos és biotermékek áfájának csökkentése a lapunk által megszólaltatott szakemberek és vállalkozók szerint. Akik viszont abban bíznak, hogy kifehéríti az ágazatot, illetve ösztönzően hat a termelőkre.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2019. május 14., 16:492019. május 14., 16:49

2019. május 15., 11:522019. május 15., 11:52

A jelenlegi 9 százalékról 5 százalékra csökkenti a bio- és hagyományos termékek általános forgalmi adóját (áfa/TVA) a szociálliberális kormány; a pénzügyminisztérium már ki is dolgozta a vonatkozó sürgősségi kormányrendeletet, amelyet keddi ülésén fogad el a Viorica Dăncilă vezette kabinet.

korábban írtuk

Kilencről öt százalékra csökkenti a román kormány a hagyományos és bioélelmiszerek áfáját
Kilencről öt százalékra csökkenti a román kormány a hagyományos és bioélelmiszerek áfáját

Kilenc százalékról öt százalékra csökken a hagyományos élelmiszerek általános forgalmi adója (áfa) – az erről szóló jogszabálytervezetet keddi ülésén fogadja el a Viorica Dăncilă vezette kormány.

A rendelet hatálya alá eső, jó minőségű, adalékanyagok nélküli bio-, hegyvidéki és hagyományos termékeket az illetékes hatóságok által kibocsátott eredetigazolással lehet forgalmazni.

Mint ismeretes, az általános áfakulcs Romániában 19 százalék. Ugyanakkor két csökkentett kulcsot alkalmaznak: egy 9 százalékos kulcsot élelmiszerekre, gyógyszerekre, protézisekre és ortopédiai ellátásra, ivóvízre és öntözővízre, és egy 5 százalékos kulcsot könyvekre, iskolai tankönyvekre, turisztikai szolgáltatásokra, cateringre.

A pénzügyminisztérium mostani kezdeményezése kapcsán rámutat:

a bio- és hagyományos termékek áfájának 4 százalékos csökkentése hozzájárul a jó minőségű élelmiszerek árának csökkenéséhez,

mert ezek jelenleg általában többe kerülnek, mint a hasonló, nem hagyományos termékek.

A dokumentum szerint az egészséges élelmiszerek forgalmazásának támogatását az is indokolja, hogy az Európai Unió országai közül Romániában következik be a második legtöbb haláleset az érrendszeri betegségek miatt (100 ezer lakosra számítva évente 1530, az 1036-os uniós átlaghoz képest). Ráadásul a romániai felnőtt lakosság 9,1 százaléka túlsúlyos, miközben az Európai Unióban ez az arány 6 százalékos.

A rendelettervezet ugyanakkor arra is rámutat, hogy összesen 836 millió lej bevételkiesést okoz a következő négy esztendőben az áfacsökkentés. A dokumentum szerint ez az összeg 106 millió lej lenne idén, és 260 millió lej 2022-ben.

Nem lesznek olcsóbbak a termékek?

A Krónika által megkérdezett szakemberek és vállalkozók nem tartják azonban valószínűnek, hogy az árakban látványosan tükröződni fog a hagyományos termékek áfájának csökkentése, viszont abban bíznak, hogy kifehéríti az ágazatot.

Idézet
Az adócsökkentés minden esetben felpörgeti a gazdaságot, de a négy százalékos csökkentés nem valószínű, hogy tükröződni fog az árakban”

– szögezte le megkeresésünkre Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Mint rámutatott, az intézkedés jótékony hatását inkább abban látja, hogy kifehéríti az ágazatot, és ösztönzően hat a termelőkre, hogy többen kezdjenek hagyományos termékek előállításával foglalkozni.

„Aki megsütött napi húsz házikenyeret és feketén eladta, talán megfontolja, hogy mindössze 5 százalékos adóvonzat mellett törvényesen forgalmazza a termékeit, kiállítsa a számlát” – véli Édler, aki szerint nagyobb vonzereje lehet ilyen körülmények között a hagyományos termékek gyártásának is. Mint részletezte, aki most átlagos kenyeret süt, megfontolhatja, hogy bevezeti az adalékmentes, bio- vagy éppen hagyományos recept szerint előállított terméket is a kínálatába, hiszen azután kevesebb adót kell majd fizetnie. A kamara elnöke szerint

az adócsökkentés nagy nyertesei az importőrök lehetnek,

hiszen a tervezet szerint nemcsak a termelők számára szavatolt az adócsökkentés. „Ha mi nem vagyunk megfelelően felkészülve, hogy a piac igényeit kielégítsük, a külföldről behozott biotermékek eláraszthatják a piacot” – fogalmazta meg aggályait Édler András.

Célkeresztben az egészség. Az áfa 4 százalékos csökkentésével adna előnyt a kormány a biotermékeknek •  Fotó: 123RF Galéria

Célkeresztben az egészség. Az áfa 4 százalékos csökkentésével adna előnyt a kormány a biotermékeknek

Fotó: 123RF

Kevés az áfafizető

A hagyományos és biotermékek árának csökkentésében bízik eközben Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője, mert mint lapunknak elmondta, az adalékmentes élelmiszerek előállítása többe kerül, mint az átlag, ezért drágábbak, viszont

ha az árkülönbség csökken, többen választanák az egészséges terméket.

Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a termelők nagy része kisgazdaként tevékenykedik, és nem áfafizető, tehát a csökkentett áfa csak abban az esetben mutatkozik meg, ha a termék bekerül az üzletekbe. A termékvásárokon, piacokon kínált hagyományos termékeknek nincs áfavonzata, és így nem mutatkozhat meg az árban az adócsökkentés.

Külön polcra a hagyományost!

Az étfalvi Csutka Attila két évtizede kezdte el a sajtkészítést, jelenleg négy fajta kézműves minőségű, hagyományos termékként bejegyzett sajtot állít elő. Lapunknak elmondta, minden adócsökkentés jól jön a vállalkozóknak, segíti a piacon maradásukat, a versenyképességüket. Csutka Attila kiszámolta, hogy a kilogrammonként 30 lejes sajt esetében a 4 százalékpontos áfacsökkentés 1,2 lejes árcsökkentést eredményezhet. Szerinte ez első látásra nem tűnik nagy összegnek, de ha kiszámoljuk, hogy egy év alatt mennyi sajtot vásárolunk, már jobban mutat a megtakarítás.

A vállalkozó szerint a legnagyobb segítség az lenne a hagyományos termékek előállítóinak, ha törvénnyel köteleznék a kereskedőket, hogy ezeket az élelmiszereket elkülönítve, lehetőleg külön polcon árulják.

„Ha bekeverik a többi termék közé, fel sem tűnik, hogy adalékmentes, hagyományos termék. A vásárlók első ránézésre csak azt látják, hogy drágább. Még kevesen olvassák el a termék összetevőit, bár most egyre több a tudatos fogyasztó” – részletezte Csutka Attila. Rámutatott a hagyományos terméket nem tudják olyan olcsón előállítani, mint ha adalékanyagot is használnának, és hátrányba kerülnek, ha a vásárlók csak az ár alapján döntenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 15., csütörtök

Rekordméretű aszálykár: a szakemberek az öntözhető mezőgazdasági területek gyors növelését követelik

Rekordméretű kártérítést kell fizetnie az aszálykárt szenvedett gazdák számára a bukaresti mezőgazdasági minisztériumnak. Egy bukaresti konferencián a szakemberek új agrárstratégiát követeltek a szaktárcától.

Rekordméretű aszálykár: a szakemberek az öntözhető mezőgazdasági területek gyors növelését követelik
2024. augusztus 14., szerda

Ismét útnak indul a Roncsautó Plusz program

Augusztus 19-én, hétfőn indul a környezetkímélő járművek vásárlását támogató Roncsautó Plusz (Rabla Plus) program újabb szakasza – közölte szerdán a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).

Ismét útnak indul a Roncsautó Plusz program
2024. augusztus 14., szerda

Kinek mennyi jut? A nyugdíjak több mint 80 százaléka nő az újraszámítás nyomán, a növekedés átlagosan 27 százalék

Péntektől elkezdik kikézbesíteni a nyugdíjasoknak a végzéseket a nyugdíjak újraszámolásáról – emlékeztetett Marcel Ciolacu kormányfő a kabinet szerdai ülésének elején.

Kinek mennyi jut? A nyugdíjak több mint 80 százaléka nő az újraszámítás nyomán, a növekedés átlagosan 27 százalék
2024. augusztus 14., szerda

Csalódást okozó teljesítmény: elmaradt a várttól a román gazdasági növekedés, csökkent az ipari termelés

A második negyedévben a nyers adatok és a naptárhatással kiigazított adatok alapján is 0,8 százalékkal nőtt a román GDP az egy évvel korábbihoz viszonyítva – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Csalódást okozó teljesítmény: elmaradt a várttól a román gazdasági növekedés, csökkent az ipari termelés
2024. augusztus 13., kedd

Brüsszel is jóváhagyta a váradi gigaberuházás 100 millió eurós állami támogatását

Az Európai Bizottság 99,5 millió eurós állami támogatást hagyott jóvá egy romániai gumiabroncsgyár számára – írta az Economedia.ro az uniós testület közleménye alapján.

Brüsszel is jóváhagyta a váradi gigaberuházás 100 millió eurós állami támogatását
2024. augusztus 13., kedd

Korlátlan számú repüléssel kecsegtet a magyar érdekeltségű légitársaság éves bérlete

Európai premierként a Wizz Air „All You Can Fly” nevű programjában évi 599 eurós tagsági díjért az utasok egy éven keresztül csupán 9,99 eurós áron válogathatnak a last minute, azaz az indulás előtt nem sokkal felkínált repülőjegyek közül.

Korlátlan számú repüléssel kecsegtet a magyar érdekeltségű légitársaság éves bérlete
2024. augusztus 13., kedd

Számos erdélyi beruházás ad hátszelet a szárnyaló légi forgalomnak

Az év első felében csaknem öt százalékkal több légi utas vette igénybe a romániai szolgáltatásokat, mint tavaly ilyenkor, és immár tíz százalékkal többen, mint 2019 első hat hónapjában. A felemelkedést több erdélyi reptérfejlesztés segíti.

Számos erdélyi beruházás ad hátszelet a szárnyaló légi forgalomnak
2024. augusztus 12., hétfő

Bérszakadék: négyszer nagyobb a legmagasabb ágazati átlagfizetés, mint a legalacsonyabb

Idén júniusban májushoz képest 58 lejjel (1,1 százalékkal) 5176 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Bérszakadék: négyszer nagyobb a legmagasabb ágazati átlagfizetés, mint a legalacsonyabb
2024. augusztus 12., hétfő

Szűnni nem akaró drágulás: ismét 5 százalék fölött a román infláció

A júniusi 4,94 százalékról júliusban 5,42 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Szűnni nem akaró drágulás: ismét 5 százalék fölött a román infláció
2024. augusztus 09., péntek

Belekötött az EU a magyar-román projektbe, amely során villamosenergia-átviteli vezetéket építenének Azerbajdzsánig

Az Európai Bizottság arról tájékoztatta hivatalosan Romániát és Magyarországot, hogy „kétségei vannak” a Fekete-tengeri tenger alatti villamosenergia-átviteli kábel építéséről szóló megállapodás kapcsán.

Belekötött az EU a magyar-román projektbe, amely során villamosenergia-átviteli vezetéket építenének Azerbajdzsánig