2011. november 17., 08:442011. november 17., 08:44
Az osztrák lap forrás említése nélkül közölt értesülése szerint az EBRD a kulisszák mögött a 2008-as Bécsi kezdeményezéshez hasonló programról kezdett tárgyalásokat a hatóságokkal és a bankokkal, hogy elejét vegye a hitelezés beszűkülésének. A Bécsi kezdeményezés keretében a Lehman Brothers bankház csődjét követő időszakban a nyugat-európai bankok kötelezték magukat, hogy nem vonnak ki pénzt Kelet-Európából.
Erik Berglöf, az EBRD vezető közgazdásza szerint a mostani helyzetet nem lehet összehasonlítani a 2008-assal, a jelenlegi ugyanis „a nemzetközi banki tevékenység lényegét” érinti. Az új uniós rendelkezések szerint a bankoknak legkevesebb kilenc százalékra kell emelniük tőkemegfelelési mutatójukat, ehhez összesen 100 milliárd euróra van szükségük – idézte fel a lap. Az EBRD biztosítani akarja, hogy ne a kelet-európai leányvállalatok kárára történjen ez meg. Osztrák nagybankok a lapnak nyilatkozva cáfolták, hogy az EBRD felvette velük a kapcsolatot az ügyben, és nem is érzik érintettnek magukat, mert nem akarnak tőkét kivonni a régióból.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.