Elszámoltatás. Az adószakértő szerint a piacokra is jellemző adócsalás is visszaszorítható az e-számlával
Fotó: Jakab Mónika
A zöldség-gyümölcs, az ásványvíz, a szeszes italok, az új építkezések, a homok-kavics, a készruha és a lábbeli szerepel azon a listán, amelyek esetében július elsejétől a romániai cégek az egymás közötti tranzakciók esetében kötelesek elektronikusan számlázni, vagyis minden kibocsátott számla bekerül az adóhatóság rendszerébe. A cél az adócsalás visszaszorítása.
2022. január 11., 08:032022. január 11., 08:03
Közzétette az Országos Adóhatóság (ANAF) a magas adócsalási kockázatot jelentő termékek listáját, amelyek esetében a cégek július 1-jétől egymás között kötelesek elektronikusan számlázni, vagyis minden kibocsátott számla bekerül az ANAF rendszerébe.
A listán a zöldség-gyümölcs, az ásványvíz, a szeszes italok, az új építkezések, a homok-kavics, a készruha és a lábbeli szerepel.
Az adóhatóság a tervezet indoklásában azzal érvel, hogy az intézményes tapasztalat szerint ezeknél a termékeknél gyakran előfordul, hogy nem jelennek meg az értékesítési lánc minden szereplőjének a könyvelésében, emiatt alacsony az adóbevétel.
Debreczeni János adószakértő egyetért a hatóság döntésével és a listával is. Hétfőn a Krónika megkeresésére úgy vélekedett, ezek a termékek valóban magas adócsalási kockázatot jelentenek.
– magyarázta az adószakértő. Hozzátette: az altalajkincsek – mint az ásványvíz, a homok és kavics – esetében szintén nagy a rizikó, mert nehézkes lekövetni, hogy mekkora mennyiséget termeltek ki, mennyit értékesítettek, és mennyi jelenik meg a végtermékben.
Az adóhatóság felsorolja az e-számlázás, az online nyilvántartási rendszer előnyeit, és többek között azt említi, hogy valós időben rálátásuk lesz a pénzmozgásokra, pontosabban meg tudják becsülni az állami költségvetés várható bevételeit. Országosan, de az Európai Unió szintjén is jelentős mértékben csökkenti az áfacsalás lehetőségét.
Leegyszerűsíti az ellenőrzés folyamatát, az adatok segítenek a gazdaság átvilágításában, és ez alapján a megfelelő közpolitikák megalkotásában.
Debreczeni János kifejtette, ezekre a termékekre június 31-ig opcionális lesz az e-számlázás, július 1-jétől pedig kötelező.
Jó eszköz az adócsalás visszaszorítására, hiszen ha a számla az adóhatóság rendszerén fut át, már rögtön követi, hogy mikor fizeti be a cég a vonatkozó áfát” – részletezte az adószakértő. Hozzátette, előfordul, hogy egy cég kiállít egy számlát, majd utólag egyszerűen eltépik, és kiállítanak egy másikat, vagy ugyanazzal a számlával több szállítmányt indítanak útnak. „Ha a számla megjelenik az adóhatóság rendszerében, még lehet ugyan stornózni, de már alaposan meg kell indokolni, tehát sokkal nehezebb adót csalni” – összegezett Debreczeni János.
Több törvénymódosítást is szem előtt kell tartaniuk 2022-ben a vállalkozóknak, ezek között vannak kedvezőek, ám olyanok is, melyek megnehezítik a mindennapjaikat. Az idei változásokat vettük számba Debreczeni László adótanácsadóval.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!