Elszámoltatás. Az adószakértő szerint a piacokra is jellemző adócsalás is visszaszorítható az e-számlával
Fotó: Jakab Mónika
A zöldség-gyümölcs, az ásványvíz, a szeszes italok, az új építkezések, a homok-kavics, a készruha és a lábbeli szerepel azon a listán, amelyek esetében július elsejétől a romániai cégek az egymás közötti tranzakciók esetében kötelesek elektronikusan számlázni, vagyis minden kibocsátott számla bekerül az adóhatóság rendszerébe. A cél az adócsalás visszaszorítása.
2022. január 11., 08:032022. január 11., 08:03
Közzétette az Országos Adóhatóság (ANAF) a magas adócsalási kockázatot jelentő termékek listáját, amelyek esetében a cégek július 1-jétől egymás között kötelesek elektronikusan számlázni, vagyis minden kibocsátott számla bekerül az ANAF rendszerébe.
A listán a zöldség-gyümölcs, az ásványvíz, a szeszes italok, az új építkezések, a homok-kavics, a készruha és a lábbeli szerepel.
Az adóhatóság a tervezet indoklásában azzal érvel, hogy az intézményes tapasztalat szerint ezeknél a termékeknél gyakran előfordul, hogy nem jelennek meg az értékesítési lánc minden szereplőjének a könyvelésében, emiatt alacsony az adóbevétel.
Debreczeni János adószakértő egyetért a hatóság döntésével és a listával is. Hétfőn a Krónika megkeresésére úgy vélekedett, ezek a termékek valóban magas adócsalási kockázatot jelentenek.
– magyarázta az adószakértő. Hozzátette: az altalajkincsek – mint az ásványvíz, a homok és kavics – esetében szintén nagy a rizikó, mert nehézkes lekövetni, hogy mekkora mennyiséget termeltek ki, mennyit értékesítettek, és mennyi jelenik meg a végtermékben.
Az adóhatóság felsorolja az e-számlázás, az online nyilvántartási rendszer előnyeit, és többek között azt említi, hogy valós időben rálátásuk lesz a pénzmozgásokra, pontosabban meg tudják becsülni az állami költségvetés várható bevételeit. Országosan, de az Európai Unió szintjén is jelentős mértékben csökkenti az áfacsalás lehetőségét.
Leegyszerűsíti az ellenőrzés folyamatát, az adatok segítenek a gazdaság átvilágításában, és ez alapján a megfelelő közpolitikák megalkotásában.
Debreczeni János kifejtette, ezekre a termékekre június 31-ig opcionális lesz az e-számlázás, július 1-jétől pedig kötelező.
Jó eszköz az adócsalás visszaszorítására, hiszen ha a számla az adóhatóság rendszerén fut át, már rögtön követi, hogy mikor fizeti be a cég a vonatkozó áfát” – részletezte az adószakértő. Hozzátette, előfordul, hogy egy cég kiállít egy számlát, majd utólag egyszerűen eltépik, és kiállítanak egy másikat, vagy ugyanazzal a számlával több szállítmányt indítanak útnak. „Ha a számla megjelenik az adóhatóság rendszerében, még lehet ugyan stornózni, de már alaposan meg kell indokolni, tehát sokkal nehezebb adót csalni” – összegezett Debreczeni János.
Több törvénymódosítást is szem előtt kell tartaniuk 2022-ben a vállalkozóknak, ezek között vannak kedvezőek, ám olyanok is, melyek megnehezítik a mindennapjaikat. Az idei változásokat vettük számba Debreczeni László adótanácsadóval.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!