Elszámoltatás. Az adószakértő szerint a piacokra is jellemző adócsalás is visszaszorítható az e-számlával
Fotó: Jakab Mónika
A zöldség-gyümölcs, az ásványvíz, a szeszes italok, az új építkezések, a homok-kavics, a készruha és a lábbeli szerepel azon a listán, amelyek esetében július elsejétől a romániai cégek az egymás közötti tranzakciók esetében kötelesek elektronikusan számlázni, vagyis minden kibocsátott számla bekerül az adóhatóság rendszerébe. A cél az adócsalás visszaszorítása.
2022. január 11., 08:032022. január 11., 08:03
Közzétette az Országos Adóhatóság (ANAF) a magas adócsalási kockázatot jelentő termékek listáját, amelyek esetében a cégek július 1-jétől egymás között kötelesek elektronikusan számlázni, vagyis minden kibocsátott számla bekerül az ANAF rendszerébe.
A listán a zöldség-gyümölcs, az ásványvíz, a szeszes italok, az új építkezések, a homok-kavics, a készruha és a lábbeli szerepel.
Az adóhatóság a tervezet indoklásában azzal érvel, hogy az intézményes tapasztalat szerint ezeknél a termékeknél gyakran előfordul, hogy nem jelennek meg az értékesítési lánc minden szereplőjének a könyvelésében, emiatt alacsony az adóbevétel.
Debreczeni János adószakértő egyetért a hatóság döntésével és a listával is. Hétfőn a Krónika megkeresésére úgy vélekedett, ezek a termékek valóban magas adócsalási kockázatot jelentenek.
– magyarázta az adószakértő. Hozzátette: az altalajkincsek – mint az ásványvíz, a homok és kavics – esetében szintén nagy a rizikó, mert nehézkes lekövetni, hogy mekkora mennyiséget termeltek ki, mennyit értékesítettek, és mennyi jelenik meg a végtermékben.
Az adóhatóság felsorolja az e-számlázás, az online nyilvántartási rendszer előnyeit, és többek között azt említi, hogy valós időben rálátásuk lesz a pénzmozgásokra, pontosabban meg tudják becsülni az állami költségvetés várható bevételeit. Országosan, de az Európai Unió szintjén is jelentős mértékben csökkenti az áfacsalás lehetőségét.
Leegyszerűsíti az ellenőrzés folyamatát, az adatok segítenek a gazdaság átvilágításában, és ez alapján a megfelelő közpolitikák megalkotásában.
Debreczeni János kifejtette, ezekre a termékekre június 31-ig opcionális lesz az e-számlázás, július 1-jétől pedig kötelező.
Jó eszköz az adócsalás visszaszorítására, hiszen ha a számla az adóhatóság rendszerén fut át, már rögtön követi, hogy mikor fizeti be a cég a vonatkozó áfát” – részletezte az adószakértő. Hozzátette, előfordul, hogy egy cég kiállít egy számlát, majd utólag egyszerűen eltépik, és kiállítanak egy másikat, vagy ugyanazzal a számlával több szállítmányt indítanak útnak. „Ha a számla megjelenik az adóhatóság rendszerében, még lehet ugyan stornózni, de már alaposan meg kell indokolni, tehát sokkal nehezebb adót csalni” – összegezett Debreczeni János.
Több törvénymódosítást is szem előtt kell tartaniuk 2022-ben a vállalkozóknak, ezek között vannak kedvezőek, ám olyanok is, melyek megnehezítik a mindennapjaikat. Az idei változásokat vettük számba Debreczeni László adótanácsadóval.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!