2009. május 06., 10:302009. május 06., 10:30
A csúcstalálkozón a vendéglátó tartományi miniszterelnök egyfajta új „Duna-stratégiát” kíván vitára bocsátani, amelynek fő célja az, hogy az Európa második leghosszabb folyója mentén fekvő kelet-, illetve közép-európai államok vegyenek részt az európai integrációban, mintegy ráirányítva a figyelmet a Duna menti térség lehetőségeire.
Baden-Württemberg kormányfőjének meghívására ezért vesz részt a találkozón Danuta Hübner, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa, továbbá az Európai Unió soros cseh elnökségének képviselője is.
A találkozón egy zárónyilatkozat elfogadása várható, amelynek kidolgozásában – mint kiszivárgott – a házigazda német tartomány mellett Ausztria és Románia különösen nagy szerepet vállalt. Ez a dokumentum tartalmazza majd a regionális együttműködés új gazdasági és kulturális projektjeit, valamint az országok közötti politikai együttműködés új súlypontjait, különös tekintettel a szomszédságpolitikára s az Unió előtt álló feladatok megoldására, legyen szó akár a lisszaboni szerződés jövőjéről, akár a további bővítés kilátásairól.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.