Fotó: Haáz Vince
Újabb erdélyi város hagyta le Bukarestet lakásárak tekintetében: Kolozsvár után immár Brassóban is magasabb az ingatlanok átlagértéke, mint a román fővárosban.
2023. november 27., 19:012023. november 27., 19:01
Az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő portál elemzésében rámutatnak, országos szinten a közelmúltban nem volt tapasztalható jelentős drágulás, az eddigi adatok ismeretében éves szinten mintegy 1,5 százalékos növekedés vetíthető előre. Nagyvárosokra lebontva Kolozsvár továbbra is élen áll: a kincses városban átlagosan 2500 eurót kérnek el egy négyzetméternyi lakható felületért.
Az újdonság Brassóból érkezik, ahol a fejlesztők és a régi építésű ingatlanok tulajdonosai az elmúlt két évben a mintegy 20 százalékos országos átlagnál is nagyobb mértékben drágítottak, ennek köszönhetően pedig a Cenk alatti város megelőzte Bukarestet, és a második legdrágább romániai nagyvárossá vált.
A „dobogósokat” Konstanca, Temesvár, Craiova, Iași, Nagyvárad, Galac és Ploiești követi.
Mint ismeretes, Brassó előretörése nem véletlen, mely immár árban is megmutatkozik. Elemzők korábban is rámutattak: az erdélyi szászok egykori barcasági központja és környéke hamarosan a legnagyobb regionális ingatlanpiaci szereplővé válik Romániában Bukarest után: a Cenk alatti város idén már maga mögé utasította e téren Kolozsvárt és Temesvárt is, a következő években várható több száz millió eurós beruházásoknak köszönhetően pedig megerősítheti helyét. A gazdasági előretörés fő mozgatórugója az idén megépült új reptér, illetve a töretlenül fejlődő turizmus.
Brassó és környéke a legnagyobb regionális ingatlanpiaci szereplővé válik Romániában Bukarest után: a Cenk alatti város máris maga mögé utasította e téren Kolozsvárt és Temesvárt is.
Visszatérve a mostani országos tendenciákra, az Imobiliare.ro elemzésében rámutatnak,
Albérletek szintjén viszont a mintegy 18 százalékos kínálatcsökkenés nagyobb, mintegy 15 százalékos áremelkedést eredményezett a hat legnagyobb romániai ingatlanpiacon, ami miatt egy átlagos havi lakbér 500 eurósra növekedett.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!