Drága tél elé néznek a szalontai fogyasztók, duplájára nő a földgáz ára

A több mint 3700 ipari és lakossági ügyfelet kiszolgáló Salgaz Rt. székhelye •  Fotó: Rostás Szabolcs

A több mint 3700 ipari és lakossági ügyfelet kiszolgáló Salgaz Rt. székhelye

Fotó: Rostás Szabolcs

Száz százalékkal emeli a földgáz lakossági árát októbertől a nagyszalontai lakosokat kiszolgáló Salgaz Rt. A társaság vezetője a kitermelőket hibáztatja, a földgázszolgáltató cégben kisebbségi részvényes hajdúváros polgármestere ellenzi a drágítást.

Rostás Szabolcs

Pap Melinda

2021. szeptember 01., 18:152021. szeptember 01., 18:15

2021. szeptember 10., 12:032021. szeptember 10., 12:03

Alaposan felszisszentek az érintett nagyszalontai lakosok, amikor az elmúlt napokban arról kaptak értesítést a gázszolgáltatójuktól, hogy október 1-jétől 100 százalékkal megdrágul a fölgáz a hajdúvárosban. A több mint 3700 ipari és lakossági ügyfelet kiszolgáló Salgaz Rt. a havi számlához mellékelt levélben közli, hogy 100 százalékot meghaladó mértékben nőtt a földgáz beszerzési ára a romániai piacon, valamint a szállítási ár, ennek következtében a jövő hónaptól 0,29961 lejbe kerül a földgáz lakossági ára kilowattóránként, vagyis 299,61 lejbe megawattóránként, és ez az ár magában foglalja az áfát (TVA).

A mostani lépés a gázár megduplázását jelenti, mert a szalontai fogyasztók többsége az elmúlt hónapokban 154,43 lejt fizet megawattóránként, ám tekintettel arra, hogy tavaly októberben a Salgaz ügyfelei még 125,06 lej/MWh áron jutottak hozzá a gázszolgáltatáshoz, a drágulás egy év leforgása alatt 140 százalékos.

Összehasonlításképp: az E.ON társasággal szerződésben álló kolozsvári fogyasztók júliustól 151,94 lejt fizetnek a földgáz megawattórájáért (áfával 180,80 lejt), ami 13 százalékos növekedést jelent a tavaly októberi állapothoz képest. Nagyváradon a Distrigaz Vest ügyfelei most még 217 lej/MWh-t fizetnek, októbertől viszont 267 lejre emeli a szolgáltató a MWh árát, ráadásul az új ár csak december 31-ig lesz érvényes.

Bár a híradásokban hetek óta hallani a romániai szolgáltatók által kilátásba helyezett vagy már gyakorlatba is ültetett drágításról, a meredek áremelés megdöbbentette a hajdúvárosi fogyasztókat, akik most kétségbeesve próbálnak alacsonyabb díjszabást kínáló szolgáltató után nézni.

A kitermelő óriáscégeket okolja az igazgató

Mi indokolta a drasztikus drágítást? – szögeztük a kérdést az 53 százalékban a Delgaz Grid marosvásárhelyi gázszolgáltató tulajdonában lévő Salgaz Rt. vezérigazgatójának. Az éppen pihenőszabadságát töltő Adrian Ghiță elmondta, az intézkedésre azért van szükség, mert miközben az év elején 80 lejes megawattóránkénti áron tudták megvenni a belföldi kitermelésű földgázt, az elmúlt hónapokban a hazai kitermelők áremelést foganatosítottak, így kezdetben 120, 170, majd 220 lej/Mwh-s gázárt szabtak meg a tőzsdén.

Idézet
Megértem az emberek felháborodását, azt is látom, hogy most mindenki a szolgáltatókat szidja. De egyszerűen nincs más választásunk, hiszen 3-4 hónapja gyakorlatilag veszteséggel értékesítem a gázt, miután változatlan áron adtuk a fogyasztóknak a sokkal drágábban beszerzett energiahordozót”

– magyarázta az igazgató, miért srófolják fel jelentősen a szerződésekben szeptember 30-áig érvényes végfogyasztói árat. Ghiță állítja, a kialakult helyzetért elsősorban a két nagy kitermelő vállalatot, az állami kézben lévő Romgaz-t és az osztrák irányítású Petromot terheli a felelősség, mivel nem látják el elegendő földgázzal a piacot. A Salgaz vezérigazgatója rámutatott, a két mamutcég a kitermelt gázmennyiség mindössze 40 százalékát értékesíti a romániai piacon, a többit exportálják, illetve – az igazgató feltételezése szerint – a romániai piacot egymás között felosztó két nagy gázszolgáltatónak, a német tulajdonban lévő E.ON és a francia Engie társaságoknak értékesítik.

A Salgaz Rt. a havi számlához mellékelt levélben közölte a felháborító hírt •  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

A Salgaz Rt. a havi számlához mellékelt levélben közölte a felháborító hírt

Fotó: Rostás Szabolcs

Bécsi tőzsde befolyásolja a romániai árakat

Az alacsony jövedelmű romániai energiafogyasztó számára kedvezőtlen ár kialakulásához vezetett az is, hogy a belföldi kitermelésű földgáz referenciaárát a bukaresti hatóságok a Közép-európai Gázelosztó Központ (CEGH) bécsi gáztőzsdéjén megszabott díjszabás alapján állapították meg. Márpedig az első árrobbanás a nemzetközi piacokon következett be: miközben az idei első negyedévben a Baumgarten-tőzsdén 18 euró/Mwh-s árral lehetett találkozni, az év utolsó három hónapjára már 47 euró/Mwh-s áron kötöttek szerződéseket. A hazai energiaárat az Ásványi Erőforrások Országos Ügynökségének (ANRM) 2018 februárjában kibocsátott rendelete alapján igazítják a külföldi tőzsdéhez, holott a romániai kőolajipari vállalatok ellenezték a döntést, abszurdnak tartva, hogy külső tényező alapján szabják meg a hazai piaci díjszabásokat.

„Ilyen körülmények között a hozzánk hasonló kis szolgáltatók képtelenek hozzájutni előnyös áron a földgázhoz. A hatóságok most mind fenyegethetik ellenőrzéssel és büntetésekkel a társaságokat, de ha nem akarunk csődbe menni, kénytelenek vagyunk drágítani.

Idézet
Nagyon sajnálom a fogyasztóinkat, engem is elkeserít ez az egész, mert a hatóságok rossz döntései, az elhibázott árliberalizáció miatt egyszerűen oda jutottunk, hogy szörnyű tél elé nézünk, és megmenekül majd, aki tud”

– vázolta borúlátóan a kilátásokat a nagyszalontai gázszolgáltató vezetője. Adrian Ghiță kérdésünkre hozzátette, tisztában van vele, hogy az ügyfelek egy része szolgáltatót fog váltani, viszont szerinte nem válogathatnak sokkal kedvezőbb kínálatok közül a fogyasztók.

Nem értesítették az intézkedésről a részvényes önkormányzatot

Török László, Nagyszalonta polgármestere lapunktól értesült a tervezett drágításról, az RMDSZ-es elöljáró ugyanis telefonos megkeresésünkkor épp pihenőszabadságát töltötte.

Idézet
Nem értünk egyet semmilyen szintű drágítással, semmilyen áremeléssel, az önkormányzat a polgárok pénztárcáját védi”

– osztotta meg a Krónikával a Salgaz Rt.-ben 27,22 százalékos tulajdonrészt birtokló nagyszalontai önkormányzat hivatalos álláspontját Török László. Közölte, a 18 ezer lakosú város vezetősége eddig sem eszközölt olyan döntéseket, melyek a polgárok jólétét csökkentették volna.

„Az önkormányzatunk 20 éve nem emelt semmilyen adót, semmilyen szinten. Mi több, a Számvevőszék kérését sem teljesítettük, amely a korábbi években az volt, hogy vezessük be a parkolódíjakat a városközpontban a gépkocsi-tulajdonosok számára. Az sem tettük meg, mert mi polgárközpontú önkormányzat vagyunk. Arról, hogy a piac mit diktál, és mit tud tenni ezzel kapcsoltban a világgazdaság, a Salgaz szakembereit kell kérdezni, hogy ők milyen érveket tudnak felsorakoztatni, mit tudnak tenni az országos és világpiacot is érintő probléma kapcsán” – fogalmazott Török László.

Az elöljáró egyébként arról is beszámolt lapunknak, hogy a hajdúvárosi önkormányzat a közelmúltban növelni szerette volna 27,22 százalékos tulajdonrészét a Salgaz Rt-ben, ezt azonban a többségi tulajdonos, az 53,83 százalékos részesedéssel rendelkező Delgaz Grid Rt. miatt nem sikerült kivitelezni. Elmondta, mivel kisebbségi tulajdonosok, a drágításhoz nem kell a helyi tanács beleegyezése.

Idézet
Épp augusztus 11-én volt egy szándékunk, hogy többségi részvényt szerezzünk a Salgazban, ami azt jelentette, hogy be akartunk fektetni 2 millió lejt és ezzel többségi részvényessé váltunk volna. S azon a bizonyos gyűlésen a Delgaz – a régi E.ON – nem volt hajlandó megengedni nekünk, hogy a többségi részvényt megszerezzük”

– magyarázta az elöljáró.

Mint mondta, a többségi részvényesi státuszra épp amiatt törekedtek, hogy jobban beleszólhassanak a döntésekbe, például egy jelenlegihez hasonló helyzet esetében. Másrészt azt szerették volna, hogy a város teljes területét lefedjék gázhálózattal, mivel jelenleg 75–80 százalékos a lefedettség. Török László szerint a többségi részvényes indoka az volt, hogy „nem tudja”, miért akar az önkormányzat tőkét emelni, és a döntés indoklását kérte. Miközben az RMDSZ-es polgármester szerint a részvénytársaság – és többségi részvényesként az egykori Eon, jelenlegi Delgaz – nem tartotta be ígéretét, és nem akar beruházni a városban.

Csapnivaló az ügyfélszolgálat az E.ON-nál

Kígyózó sorok, több órásra elnyúló várakozási idő, idegek harca – tömören összefoglalva ez zajlik ügyfélfogadás címszó alatt Románia egyik legnagyobb gázszolgáltatójánál, az E.ON-nál. Bár több tízezer ipari és lakossági fogyasztóval áll szerződéses viszonyban, a társaság Kolozsváron mindössze egyetlen székhelyet működtet, amelyet az energiaár-liberalizáció okán különösen sokan felkeresnek ebben az időszakban. A cégnél érthetetlen módon mindössze két alkalmazott foglalkozik a szerződéskötésekkel és -módosításokkal, egy harmadik pedig a számlák kifizetése terén segít, útmutatást ad az ügyfeleknek.

Akik sok esetben online vagy telefonon lerendezhető problémájukkal is kénytelenek felkeresni a szolgáltatót, mert a hatékonynak mondott ügyintézés többször meghiúsul a robottal való egyoldalú kommunikáció miatt, sőt az online időpontkérés is nehézségekbe ütközik. Ráadásul az E.ON-nál a péntek nem munkanap, így a járványügyi szabályok miatt az üvegpalota bejárata előtt, a lépcsőn ácsorgó ügyfelek hétfőtől szerdáig 8 és 16, csütörtökön 10 és 18 óra között várhatnak sorukra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 03., péntek

Idén is 100 000 külföldi munkavállaló érkezhet

A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.

Idén is 100 000 külföldi munkavállaló érkezhet
2025. január 03., péntek

„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint

Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.

„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint
2025. január 02., csütörtök

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez

Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez
2025. január 02., csütörtök

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után

Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után
2025. január 01., szerda

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank

Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank
2025. január 01., szerda

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év

Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év
2024. december 31., kedd

Sokadjára elhalasztották a radiátoros hőmennyiségmérő kötelező beszerelési határidejét

Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.

Sokadjára elhalasztották a radiátoros hőmennyiségmérő kötelező beszerelési határidejét
2024. december 31., kedd

Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele

Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.

Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele
2024. december 30., hétfő

A tartozások rendezéséig nem fogadnak el új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny-program és a PNLD keretében

A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.

A tartozások rendezéséig nem fogadnak el új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny-program és a PNLD keretében
2024. december 30., hétfő

Tánczos Barna: lefaragtuk az állami kiadásokat

Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.

Tánczos Barna: lefaragtuk az állami kiadásokat