Dolgoznak a háztartási gépek roncsprogramján – nem biztos, hogy hasznos új berendezés vásárlásához kötni a bónuszt

Ösztönöznék a leadást. A háztartási gépekre is kiterjesztené a kormány a roncsprogramot, utalvány járna az e-hulladék után •  Fotó: Veres Nándor

Ösztönöznék a leadást. A háztartási gépekre is kiterjesztené a kormány a roncsprogramot, utalvány járna az e-hulladék után

Fotó: Veres Nándor

Az elektromos háztartási hulladék begyűjtésének felpörgetését célozza a kormány azzal a programmal, amely keretében – az autókhoz hasonlóan – régi háztartási gépek leadásakor utalványt adnának, amelyet új gép vásárlásakor lehet hasznosítani. Szakértők szerint nem biztos, hogy jó így a kezdeményezés.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2018. június 12., 16:172018. június 12., 16:17

2018. június 12., 16:212018. június 12., 16:21

A Roncsautóprogram mintájára a háztartási gépekre is hasonló támogatási konstrukció beindítását tervezi a környezetvédelmi minisztérium – a kiszivárgott információk szerint ez azt jelentené, hogy ha hivatalosan leadjuk a régi televíziót, hűtőt vagy mosógépet, értékjegyet kapunk, amit egy új háztartási gép vásárlásakor lehet beváltani.

A Krónika által megkérdezett szakértők szerint mindenképpen szükség volna ösztönzésre, hogy „áttörjék az érdektelenség falát”, ám nem biztos, hogy hatékony új gép megvásárlásához kötni a programot, hiszen ilyen már működik a kereskedőknél, ám nem mindenkinek van pénze, hogy új háztartási gépet vásároljon.

Szükség van az e-hulladékra

A környezetvédelmi minisztérium hivatalosan még nem közölte a voucher értékét, ám források szerint 150 lejt adnának egy nagyobb háztartási berendezés, például hűtőszekrény vagy mosógép leadása esetén, a kisebbekért, a televízióért vagy főzőlapért 100 lejt. Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter úgy nyilatkozott, egyeztetés zajlik, hogy beindítsák az országos lomtalanítás „motorjait” és meghirdessék a háztartási gépek roncsprogramját.

Abban bíznak, hogy a bónuszrendszerrel ráveszik a lakosságot, hogy megszabaduljanak a meghibásodott háztartási gépektől. A tapasztalat szerint ugyanis ezeket ritkán hasznosítják újra, inkább a lakásban raktározzák, mert a gyűjtőpontok általában a települések szélén vannak, és amúgy is elenyésző összegeket fizetnek a roncsokért.

Roxana Puiu, az e-hulladék begyűjtésére szakosodott Environ cég menedzsere szerint a gyakorlatban kétféle módon lehetne kivitelezni a programot: vagy leadják a roncsokat a gyűjtőközpontokban, vagy elviszik bejelentés nyomán a háztartásokból.

Az európai uniós vállalások értelmében Romániának évente egy főre 4 kilogramm elektromos háztartási hulladékot kellene újrahasznosítania, jelenleg viszont mindössze 1,250 kilogrammot sikerül.

Hatástanulmány kellene

„Át kellene törni az érdektelenség falát, de felmerül a kérdés, hogy a plusz 150 lej használ vagy sem” – vélekedett megkeresésünkre Korodi Attila RMDSZ-es parlamenti képviselő. A volt környezetvédelmi miniszter szerint szükség lenne egy tanulmányra, ami alátámasztja a roncsprogram szükségességét, hiszen a pontos adatok hiányában nehéz megítélni, hogy az mennyire lenne hatékony.

Azt kellene látni, hogy jelenleg mekkora értékben és hova adnak le elektronikai hulladékot, hiszen elvileg most is vannak évi kvóták, a vásárlók, már amikor megveszik az elektronikai berendezéseket, kifizetnek egy pluszköltséget, amit arra fordítanak, hogy az újrahasznosítás kötelezettségét átvállaló szervezeteken keresztül begyűjtik az elektromos szemetet. Korodi Attila emlékeztetett,

önkéntességi alapon tulajdonképpen már működik ez a rendszer, hiszen a kereskedők is gyakran ajánlanak fel árkedvezményt, ha a vevők beviszik a régi gépet. Kérdés, hogy kell-e ennél több?

– vetette fel a politikus.

Pénzre váltható. A kormány tervezete a nagyobb gépekért állítólag 150 lejes, a kisebbekért 100 lejes utalványt biztosítana •  Fotó: Pál Árpád Galéria

Pénzre váltható. A kormány tervezete a nagyobb gépekért állítólag 150 lejes, a kisebbekért 100 lejes utalványt biztosítana

Fotó: Pál Árpád

Legyen hatékony az ösztönzés

A jutalmazási rendszer mindenképpen hasznos és ösztönző, de megfelelő módszert kell erre kidolgozni – fogalmazott kérdésünkre Korodihoz hasonlóan Máthé László, a sepsiszentgyörgyi székhelyű regionális hulladékgazdálkodási vállalat igazgatója. Szerinte nem lenne eredményes az új készülék vásárlásához kötni az értékjegyeket, hiszen nem mindenkinek van erre anyagi fedezete.

Idézet
Egy kisnyugdíjas például csak hitelből tudna megvásárolni egy új hűtőt, a bónusz értéke pedig elmenne a kamatokra”

– részletezte az igazgató. A sepsiszentgyörgyi vállalat különben országos szinten élen jár az elektronikai hulladék begyűjtésében, tavaly száz tonnán felül gyűjtöttek, és idén már meghaladták a 60 tonnát, ám így is egy főre számolva egy kilogramm jön ki évente, ami az ország által vállalt kötelezettség egynegyede.

Mint Máthé László részletezte, évente egyszer minden faluba kimennek egy napra, összeszedik az elektromos hulladékot, de bejelentésre bármikor házhoz mennek, és elviszik a régi, feleslegessé vált háztartási gépeket.

Jelenleg tíz kilogrammért 3 lejt fizetnek, ezt leszámolják a szemétszállítási számla értékéből. Például egy televízió után általában hat lej kedvezmény jár.

Ez valamelyest ösztönzi az embereket, de a tapasztalat szerint még így is sokan otthon tartogatják a régi, meghibásodott készülékeket. A szakember felidézte, versenyeket is hirdettek, aki a faluban az első három készüléket leadta, jutalomban részesült, de ilyen esetben a később érkezők elégedetlenek voltak. Máthé László szerint mindenképp ösztönzésre lenne szükség, de azt hatékonyan kellene működtetni.

A Roncsautóprogram nagyon bevált

Mint ismeretes, 2010 óta múködik Romániában a Roncsautóprogram, amelynek keretében régi személygépkocsikat lehet leadni a roncstelepeken, és cserébe a Környezetvédelmi Alap új autó vásárlásakor felhasználható utalványokat biztosít. Ugyan tavaly felmerült, hogy megszüntessék a támogatást, a lakosság és az autókereskedők egyaránt felemelték a hangjukat, így kiderült, hogy továbbra is van létjogosultsága a gépkocsipark felújítását célzó programnak.  

2018-ban a Roncs­autóprogram keretében a magánszemélyek összesen 133 millió lej, a jogi személyek pedig 20 millió lej értékben kaphatnak kedvezményeket új személygépkocsi vásárlásakor, amennyiben leadnak a roncstelepen egy nyolcévesnél régebbi járművet. A februárban elfogadott módszertan szerint

egy leadott autóért 6500 lej jár, így a keret több mint 20 400 új személygépkocsi megvásárlására lesz elegendő.

Az úgynevezett alapprogram mellett ugyanakkor idén is elindult a Roncsautó plusz program, amely az elektromos és hibrid autók vásárlását ösztönzi. Ennek finanszírozási útmutatóját szintén tavaly, három évre hagyta jóvá az illetékes miniszter.

A program által a száz százalékosan elektromos meghajtású járművek vásárlása esetén 45 ezer lejes, a hibrid autók esetében pedig 20 ezer lejes támogatást igényelhetnek az érdeklődők, utóbbi esetében feltétel a kilométerenkénti legtöbb 50 grammos szén-dioxid-kibocsátás. Fontos kiemelni, hogy az előírások szerint a Roncsautó plusz programban a tulajdonosoknak nem kötelező leadniuk régi autójukat, ám ha mégis úgy döntenek, hogy leadják és kiíratják forgalomból régi, nyolc évnél idősebb járművüket, a 45 vagy 20 ezer lejes támogatás mellett megkapják a régi autó kivonásáért járó 6500 lejt is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Segíts magadon: tovább ösztönöznék a nyugdíj-megtakarítást

Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.

Segíts magadon: tovább ösztönöznék a nyugdíj-megtakarítást
2025. július 01., kedd

Megiramodnak a kamatlábak, drágulnak a jelzáloghitelek

Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.

Megiramodnak a kamatlábak, drágulnak a jelzáloghitelek
2025. július 01., kedd

Drágulásokkal köszöntött be a július

Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.

Drágulásokkal köszöntött be a július
2025. július 01., kedd

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében

A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében
2025. július 01., kedd

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért

Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért
2025. július 01., kedd

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről

Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről
2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban