Fotó: Gov.ro
Az őszi parlamenti időszakban kerül a parlament elé a szociálliberális kabinet kormányprogramjában megígért új nyugdíjtörvény – jelentette be egy hétfő esti televíziós interjúban Viorica Dăncilă miniszterelnök, részleteket azonban nem árult el.
2018. május 01., 15:102018. május 01., 15:10
Annyi viszont egyértelművé vált szavaiból, hogy ez a jogszabály ad majd választ a nyugdíjrendszer második pillére, vagyis a kötelező magánnyugdíj-hozzájárulás körül felmerülő kérdésekre. Mint ismeretes, az utóbbi időszakban több híresztelés és kormányzati nyilatkozat is taglalta a témát, az viszont nem egyértelmű, hogy megszűnik-e ez a pillér vagy csak opcionálissá teszik.
A kormányfő ugyanakkor a România Tv műsorában cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint az elmúlt egy év leforgása alatt csökkentek volna a nyugdíjrendszer második pillérének a hozzájárulásai. Leszögezte,
„2017 januárjában 493 millió lej volt a hozzájárulás a második pillérhez, 2018-ban 590 millió lej. Tehát 19,6 százalékos a gyarapodás. A híresztelésekkel bizonytalanságot akarnak kelteni. Amíg nem rukkolunk elő a végleges verzióval, mindenféle spekulációk fognak szárnyra kapni” – vélekedett Viorica Dăncilă.
Hozzátette: amikor elkészül a jogszabály végleges verziója, akkor majd „alaposan megindokolnak”, megmagyaráznak minden döntést. Addig is igyekezett megnyugtatni a kedélyeket, mondván,
A miniszterelnök emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy milyen ütemben fognak az elkövetkezőkben nőni a nyugdíjak. „Július elsejétől lesznek emelések, a nyugdíjpont értéke 1000 lejről 1100 lejre nő. A minimálnyugdíjat 520 lejről 640 lejre emeljük. 2019-ben a nyugdíjpont 1265 lejre nő, 2020-ra pedig el fogja érni az 1775 lejt” – részletezte a szociálliberális kormány terveit Viorica Dăncilă.
Dăncilă: nem lesz gazdasági összeomlás
A tanügyi és egészségügyi rendszer béremelései nem fognak gazdasági összeomláshoz vezetni, a kormány valamennyi intézkedése fenntartható – szögezte le hétfő este Viorica Dăncilă miniszterelnök. „Az egészségügyi rendszerben nőttek a fizetések. 2016-hoz viszonyítva nincsenek olyan fizetések, amelyek ne nőttek volna. Mi több, idén március elsejétől az orvosok fizetése 75 és 125 százalék közötti mértékben nőtt” – fejtette ki a kormányfő a România Tv műsorában. Mint mondta, dolgoznak a pótlékok korlátozása miatt kialakult gondok orvoslásán – véleménye szerint megoldás jelenthetne, ha az ügyeletek után járó juttatás nem minősülne pótléknak.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
szóljon hozzá!