Fotó: Gov.ro
Az őszi parlamenti időszakban kerül a parlament elé a szociálliberális kabinet kormányprogramjában megígért új nyugdíjtörvény – jelentette be egy hétfő esti televíziós interjúban Viorica Dăncilă miniszterelnök, részleteket azonban nem árult el.
2018. május 01., 15:102018. május 01., 15:10
Annyi viszont egyértelművé vált szavaiból, hogy ez a jogszabály ad majd választ a nyugdíjrendszer második pillére, vagyis a kötelező magánnyugdíj-hozzájárulás körül felmerülő kérdésekre. Mint ismeretes, az utóbbi időszakban több híresztelés és kormányzati nyilatkozat is taglalta a témát, az viszont nem egyértelmű, hogy megszűnik-e ez a pillér vagy csak opcionálissá teszik.
A kormányfő ugyanakkor a România Tv műsorában cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint az elmúlt egy év leforgása alatt csökkentek volna a nyugdíjrendszer második pillérének a hozzájárulásai. Leszögezte,
„2017 januárjában 493 millió lej volt a hozzájárulás a második pillérhez, 2018-ban 590 millió lej. Tehát 19,6 százalékos a gyarapodás. A híresztelésekkel bizonytalanságot akarnak kelteni. Amíg nem rukkolunk elő a végleges verzióval, mindenféle spekulációk fognak szárnyra kapni” – vélekedett Viorica Dăncilă.
Hozzátette: amikor elkészül a jogszabály végleges verziója, akkor majd „alaposan megindokolnak”, megmagyaráznak minden döntést. Addig is igyekezett megnyugtatni a kedélyeket, mondván,
A miniszterelnök emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy milyen ütemben fognak az elkövetkezőkben nőni a nyugdíjak. „Július elsejétől lesznek emelések, a nyugdíjpont értéke 1000 lejről 1100 lejre nő. A minimálnyugdíjat 520 lejről 640 lejre emeljük. 2019-ben a nyugdíjpont 1265 lejre nő, 2020-ra pedig el fogja érni az 1775 lejt” – részletezte a szociálliberális kormány terveit Viorica Dăncilă.
Dăncilă: nem lesz gazdasági összeomlás
A tanügyi és egészségügyi rendszer béremelései nem fognak gazdasági összeomláshoz vezetni, a kormány valamennyi intézkedése fenntartható – szögezte le hétfő este Viorica Dăncilă miniszterelnök. „Az egészségügyi rendszerben nőttek a fizetések. 2016-hoz viszonyítva nincsenek olyan fizetések, amelyek ne nőttek volna. Mi több, idén március elsejétől az orvosok fizetése 75 és 125 százalék közötti mértékben nőtt” – fejtette ki a kormányfő a România Tv műsorában. Mint mondta, dolgoznak a pótlékok korlátozása miatt kialakult gondok orvoslásán – véleménye szerint megoldás jelenthetne, ha az ügyeletek után járó juttatás nem minősülne pótléknak.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!