Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Folytatta kedden is ugrásszerű emelkedését valamennyi, a lejalapú hitelek kamatát meghatározó irányadó bankközi kamatláb (ROBOR), Mugur Isărescu jegybankelnök szerint azonban nincs ok az aggodalomra.
2018. május 08., 15:382018. május 08., 15:38
2018. május 08., 16:532018. május 08., 16:53
Valamennyi irányadó bankközi kamatláb (ROBOR) újfent ugrásszerűen emelkedett kedden. Mint a Román Nemzeti Bank (BNR) közleményéből megtudhattuk, a háromhavi irányadó bankközi kamatláb, a ROBOR 3M az előző napi 2,54 százalékról 2,68 százalékra emelkedett.
A jelzáloghitelek esetében alkalmazott hathavi ROBOR eközben 2,63 százalékról 2,80 százalékra, a bankok egymás közötti hitelezésekor figyelembe vett kilenchavi irányadó kamatláb pedig 2,68 százalékról 2,83 százalékra ugrott.
Mint a hétfői kamatdöntő ülést követő sajtótájékoztatóján emlékeztetett, a háromhavi ROBOR az elmúlt tíz évben volt ugyan 0,8 százalék, de volt 10 százalékos. Utóbbitól pedig messze elmarad még a mostani. Isărescu ugyanakkor azt mondta,
Az elemzők többsége szerint az év végén biztosan 3 százalék alatt marad a ROBOR 3M, a legpesszimistább előrejelzés is 3 százalékra teszi az éves csúcsot. Ciprian Dascălu, az ING Bank vezető közgazdásza például arra számít, hogy a háromhavi irányadó bankközi kamatláb 2,52 és 2,75 százalék között fog mozogni júniusig.
Ionuţ Dumitru, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza szerint mindenképp folytatódik a növekedés,
a hosszú távú kamatok, tehát a hathavi ROBOR vagy a hosszabb időtávra szólók meg is haladják a jegybank által periodikusan felülvizsgált meghatározott kamatot.
Mint ismeretes, a BNR legutóbb hétfőn tartott kamatdöntő ülést, amelyen huszonöt bázisponttal, 2,25 százalékról 2,5 százalékra emelte az irányadó kamatot. Ez idén már a harmadik emelés volt, legutóbb februárban hajtott végre huszonöt bázispontos kamatemelést a januári, szintén huszonöt bázispontos emelés után. A döntések mögött főként az áll, hogy az infláció a korábban remélt ütemnél gyorsabban emelkedve, márciusban elérte az 5 százalékot.
Huszonöt bázisponttal, 2,50 százalékra emelte a román jegybank az alapkamatot, az új kamatszint keddtől lesz érvényes – közölte hétfőn a Román Nemzeti Bank.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!