Fotó: Bone Ewald
2012. március 21., 07:422012. március 21., 07:42
Az ország gazdasági helyzetét illetően már borúlátóbbak az emberek, ugyanekkor ebben a kategóriában is javulás tapasztalható: míg egy évvel ezelőtt a válaszadók 85 százaléka vélekedett úgy, hogy rossz a gazdasági helyzet, addig ez év februárjában ez az arány 76 százalékra csökkent. Mindemellett a megkérdezettek fele úgy vélekedik, hogy a közeljövőben nem várható a gazdasági helyzet javulása.
A megkérdezettek 40 százaléka szerint jövedelmük nem módosul az elkövetkező évben, míg 37 százalék szerint bevételeik csökkenni fognak. Az arány nagyjából állandónak bizonyult az elmúlt években, ugyanakkor idén némi javulás tapasztalható.
A felmérés ugyanakkor arra is rámutat, hogy a polgárok továbbra is óvatosak. Bár az infláció és a munkahely stabilitása témájában növekvő optimizmus tapasztalható, nem nőtt a lakosság megtakarítási kedve. A megkérdezettek 84 százaléka nyilatkozott úgy, hogy várakozásai szerint a következő évben sem tud majd pénzt félretenni. A válaszadók mintegy háromnegyede érzékelte úgy, hogy idén februárban magasabbak voltak az árak, mint egy évvel korábban, 67 százalék szerint pedig az árak idén is legalább olyan gyorsan nőnek majd, mint tavaly.
A munkahelyek stabilitása tekintetében viszont nőtt az optimizmus, bár még így sem nevezhető elsöprőnek: a tavalyi 75 százalék helyett idén februárban már csak a megkérdezettek 63 százaléka vélte úgy, hogy idén nőni fog a munkanélküliség. A tartós fogyasztási javak beszerzésére való hajlandóság igen alacsony a felmérés szerint: tízből csupán egy válaszadó nyilatkozott úgy, hogy ilyesmire készülne. A fogyasztói bizalom felmérését szolgáló kutatás az Európai Bizottság társfinanszírozásával készült, ezer, 15 évesnél idősebb fő megkérdezésével.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.