Akár június–júliusban lezárulhat a tranzakció az MVM és az E.On között a magyar vállalat vezérigazgatója szerint
Fotó: MVM Csoport
Optimális esetben már idén nyáron lezárulhat a tranzakció a magyar MVM és az E.ON romániai leányvállalata között – adott hangot derűlátásának Mátrai Károly, az MVM Csoport vezérigazgatója a Portfolió.hu gazdasági portálnak adott interjúban. Meglátása szerint ez egy nagyon nagy előrelépés lenne abba az irányba, amibe az MVM szeretne menni, hogy egy nagy regionális játékos legyen.
2025. február 06., 13:242025. február 06., 13:24
2025. február 06., 13:532025. február 06., 13:53
Mint ismeretes, Magyarország második legnagyobb vállalata decemberben jelentette be, hogy megállapodást írt alá az E.ON romániai lakossági és ügyfélmegoldások üzletágának adásvételéről. Eszerint az MVM Csoport megvásárolja az E.ON 68 százalékos részesedését az E.ON Energie Romániában, valamint 98 százalékos részesedést szerez az E.ON Asist Completben.
A felek megállapodtak abban, hogy nem hozzák nyilvánosságra a tranzakció értékét.
A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól.
A Portfolió.hu portálnak adott interjúban Mátrai Károly leszögezte, hogy az MVM Csoportnak nem áll szándékában továbbadni a felvásárolt román vállalatokat, és orosz gázt szállítását sem tervezik Romániába, már csak azért sem, mert ez „irdatlan szállítási költségeket” róna rájuk. „Mivel mindig a saját forrás a legolcsóbb, így, ha és ha megkapjuk a jóváhagyást a tranzakcióra, akkor mi alapvetően helyi gázforrásokra támaszkodva szeretnénk ellátni a román leánycégünket” – fogalmazott.
„Arra is számítunk, hogy a júniusi–júliusi zárás menetrendje megvalósítható” – nyomatékosította Mátrai Károly.
Egy versenyhelyzetbe érkezne ugyanis az MVM Csoport, és bár gáz tekintetében piacvezető szerepet töltene be, többsége a teljes piacon mégsem lenne. A gázszállítások területén nagyjából az ügyfeleknek a 35–40 százaléka van ma az E.ON Energie Románianál, a villamosenergia-piacon 10 százalék körüli piaci részesedése van a cégnek, amely nagyon hasonló piaci pozíciót jelentene, mint ami most nekünk Csehországban van” – érvelt Mátrai Károly.
Továbbra is az „oroszveszélytől” tart Sebastian Budruja román energiaügyi miniszter, ezért ellenzi, hogy a magyar MVM átvegye a német E.ON romániai földgázüzletágát.
Ami a tranzakció menetrendjét illeti, elmondta:
„most egyrészt a romániai Versenytanács, másrészt a külföldi befektetéseket vizsgáló bizottság jóváhagyására várunk, és kell majd egy jóváhagyás az Európai Bizottságtól is. Ezek alapján mi arra számítunk, hogy legkorábban az idei második negyedév vége felé meg lehet az összes jóváhagyás.
Mint ismeretes, január közepén a román energiaügyi minisztérium bejelentette, hogy értesítette az ügyletről a közvetlen külföldi befektetéseket átvilágító bizottságot. A szaktárca ezt azzal indokolta, hogy szükségesnek tartja a tranzakció Románia nemzetbiztonságára gyakorolt hatásának mélyreható elemzését. Többek között arra kérte a bizottságot, hogy vizsgálja meg a magyar vállalat orosz kapcsolatait, az E.ON Románia részvényeinek EU-n kívüli entitások részére történő utólagos átruházásának kockázatát és a több mint 3 millió ügyfél személyes adatainak esetleges sérülékenységét. Emellett szükség van még a Versenytanács jóváhagyására is.
Méltányos energiaárakra van szükség Európában, és ehhez az összes tagállamnak teljesítenie kell a hálózat-összekapcsolási kötelezettségeit, ahogyan azt Románia is megtette – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Mátrai Károlya az MVM 2035-ig szóló stratégiája kapcsán is említést tett a romániai akvizícióra, mint fogalmazott: „szembejött velünk ez a román akvizíciós lehetőség, és megragadtuk. Ez is egy nagyon nagy előrelépés abba az irányba, amibe az MVM szeretne menni, hogy egy nagy regionális játékos legyen”.
Szánalmasnak minősítette Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a román energiaügyi minisztérium szerdai közleményét, amelyben jelezte, hogy ellenőrző hatósághoz fordul, miután a német E.ON romániai érdekeltségeit a&
Újra árat emelt csütörtökön töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez volt a februári hónap első drágítása, miután januárban hét áremelést és két árcsökkentést hajtott végre.
Tavaly a nyers adatok szerint 8,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023-hoz képest – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Elfogadta a kétkamarás bukaresti parlament együttes ülése szerdán a 2025. évi állami költségvetést, amely 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol.
Átlagosan 7 százalékkal drágultak az albérletek a tíz legnagyobb romániai városban éves szinten. A legnagyobb áremelkedést a nagyváradi garzonlakások esetében láthatjuk.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany szerdán 440,2758 lejt ér, 4,4194 lejjel (1,01 százalékkal) többet, mint kedden. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Tavaly 14,263 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 4,5 százalékkal többet, minta 2023-ben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A sok kisnyugdíjas, illetve az átlagnyugdíj környéki összeggel hónapról hónapra élő idős személy mellett akadnak, akiknek tényleg van mit a tejbe aprítaniuk.
A Magyarországon egyedülálló eredményeket elért, 2024 végén a Budapesti Értéktőzsdére sikeresen bevezetett, innovatív megoldásairól ismert digitális bank fokozza üzleti aktivitását Romániában.
Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter azt mondja, nem tudott a szerződéskiegészítésről, amelyet a Vasúti Reform Hatóság (ARF) írt alá az Alstommal a román állam által megrendelt 37 elektromos szerelvény leszállítási ütemtervének módosításáról.
Ismertették a 2025-ös költségvetést a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Bukarestben tartózkodó küldöttségével, és a nemzetközi pénzintézet képviselői semmiféle ajánlást nem fogalmaztak meg Románia számára – jelentette ki kedden Tánczos Barna.
szóljon hozzá!