Magyarország egyik legnagyobb energiacége megvetette a lábát Románi ában
Fotó: MVM Csoport
Az MVM Csoport többségi tulajdonrészt vásárol Románia vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie Romaniában – közölte az MVM hétfőn az MTI-vel. A bukaresti energiaügyi minisztérium közölte: megvizsgálja az energiacég felvásárlását.
2024. december 16., 18:562024. december 16., 18:56
2024. december 16., 19:352024. december 16., 19:35
A lakossági és ügyfélmegoldások üzletág adásvételéről szóló megállapodás alapján Magyarország második legnagyobb vállalata az E.ON 68 százalékos részesedését szerzi meg a csaknem 3,4 millió ügyfelet kiszolgáló E.ON Energie Romániában, továbbá 98 százalékos részesedéshez jut az E.ON Asist Complet regionális szolgáltatóban.
Az MTI által idézett közlemény szerint az MVM erősítheti a regionális pozícióit az adásvétellel, az E.ON pedig abban bízik, hogy ezt követően a legfontosabb stratégiai területekre összpontosíthat, hozzájárulva az energetikai átmenethez Európában. Az E.ON Energie Romania és az E.ON Asist Complet minden operatív tevékenységét a megszokott módon folytatja, a kiszolgálás zökkenőmentes marad – tették hozzá.
„A mai nap egy fontos mérföldkő az MVM Csoport regionális terjeszkedésében. Az E.ON Energie Romania többségi részesedésének megvásárlásával az MVM tovább erősíti pozícióját Közép-Kelet-Európában, szilárd alapot és folyamatosságot biztosítva romániai ügyfelei számára, akik továbbra is a legmagasabb színvonalú szolgáltatásokra számíthatnak. A jövőben leendő tagvállalatunk vezetőségével közösen olyan új szinergiák feltárására és kiaknázására törekszünk, amelyek elősegítik a romániai piac fejlődését, és erősítik az MVM egyre fontosabb szerepét a régióban. Örömmel várom a román kollégáinkkal való együttműködést, és bízom benne, hogy sikeresen alakíthatjuk majd közös jövőnket” – idézte a vállalat közleménye Mátrai Károlyt, az MVM Csoport vezérigazgatóját.
A román miniszterelnök kancelláriáján megalakítandó bizottság fogja megvizsgálni, hogy a magyar állami tulajdonban levő MVM megvásárolhatja-e a német E.ON csoport romániai szolgáltatói üzletágát – értesült a Hotnews.
„Az E.ON folyamatosan felülvizsgálja portfólióját, hogy előmozdítsa a fenntarthatósági, a digitalizációs és a növekedési stratégiai programját. A ma bejelentett döntés egy alapos elemzés eredményeképp született, amely figyelembe vette az energiaszektor változásainak dinamikáját és az E.ON Csoport szélesebb körű működésére gyakorolt hatását. A tranzakció lehetővé teszi az E.ON számára, hogy a leginkább stratégiai területekre összpontosítson, összhangban a cég azon célkitűzésével, hogy hozzájáruljon az energetikai átmenet elősegítéséhez Európában” – mondta Marc Spieker, az E.ON SE kereskedelmi vezérigazgató-helyettese.
Mint arról beszámoltunk, októberben román sajtóorgánumok arról értekeztek, mennyi veszélyt rejt magában, ha az „oroszbarát” magyar kormány befolyási övezetébe kerül egy több millió romániai ügyfelet kiszolgáló energiaszolgáltató. Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter akkor úgy nyilatkozott: egyelőre korai a tranzakcióról beszélni, de ha megvalósul, a kormány, a Versenytanács, a külföldi közvetlen beruházásokkal foglalkozó bizottság és szükség esetén az állam más illetékes szervei is alaposan megvizsgálják. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az esetleges tranzakció kizárólag a szolgáltatói üzletágat érintené, a kritikus infrastruktúrát nem.
A tárca hétfő esti közlemény szerint a bukaresti hatóságok tudomásul vették a magyarországi vállalat bejelentését, ami jelentősen befolyásolni fogja a romániai áram- és földgázszolgáltatási piacot. A minisztérium emlékeztetett arra, hogy ezután a tranzakció romániai és európai engedélyeztetése következik, és ez az „összetett eljárás” magában foglalja majd a különféle román és uniós törvényekben előírt versenyszabályoknak való megfelelés részletes elemzését.
A közlemény szerint az illetékes román hatóságok elemezni fogják az MVM üzleti kapcsolatait és bevételeinek forrásait, különös tekintettel az Európai Unión kívülről származó bevételeire. Emellett a közvetlen külföldi befektetéseket ellenőrző bizottság is gondoskodni fog arról, hogy a tranzakció tiszteletben tartsa Románia gazdasági és energiabiztonsági érdekeit.
A minisztérium közölte azt is: Sebastian Burduja tárcavezető a közeljövőben találkozni kíván az MVM felső vezetésével, hogy megismerje a magyar vállalat romániai terveit. Emellett tárgyalna azokról a lehetőségekről, amelyek révén a többségi állami tőkével rendelkező helyi vállalatok jelentős szerepet játszhatnának a romániai energiaágazat fejlődésében.
A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!