Magyarország egyik legnagyobb energiacége megvetette a lábát Románi ában
Fotó: MVM Csoport
Az MVM Csoport többségi tulajdonrészt vásárol Románia vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie Romaniában – közölte az MVM hétfőn az MTI-vel. A bukaresti energiaügyi minisztérium közölte: megvizsgálja az energiacég felvásárlását.
2024. december 16., 18:562024. december 16., 18:56
2024. december 16., 19:352024. december 16., 19:35
A lakossági és ügyfélmegoldások üzletág adásvételéről szóló megállapodás alapján Magyarország második legnagyobb vállalata az E.ON 68 százalékos részesedését szerzi meg a csaknem 3,4 millió ügyfelet kiszolgáló E.ON Energie Romániában, továbbá 98 százalékos részesedéshez jut az E.ON Asist Complet regionális szolgáltatóban.
Az MTI által idézett közlemény szerint az MVM erősítheti a regionális pozícióit az adásvétellel, az E.ON pedig abban bízik, hogy ezt követően a legfontosabb stratégiai területekre összpontosíthat, hozzájárulva az energetikai átmenethez Európában. Az E.ON Energie Romania és az E.ON Asist Complet minden operatív tevékenységét a megszokott módon folytatja, a kiszolgálás zökkenőmentes marad – tették hozzá.
„A mai nap egy fontos mérföldkő az MVM Csoport regionális terjeszkedésében. Az E.ON Energie Romania többségi részesedésének megvásárlásával az MVM tovább erősíti pozícióját Közép-Kelet-Európában, szilárd alapot és folyamatosságot biztosítva romániai ügyfelei számára, akik továbbra is a legmagasabb színvonalú szolgáltatásokra számíthatnak. A jövőben leendő tagvállalatunk vezetőségével közösen olyan új szinergiák feltárására és kiaknázására törekszünk, amelyek elősegítik a romániai piac fejlődését, és erősítik az MVM egyre fontosabb szerepét a régióban. Örömmel várom a román kollégáinkkal való együttműködést, és bízom benne, hogy sikeresen alakíthatjuk majd közös jövőnket” – idézte a vállalat közleménye Mátrai Károlyt, az MVM Csoport vezérigazgatóját.
A román miniszterelnök kancelláriáján megalakítandó bizottság fogja megvizsgálni, hogy a magyar állami tulajdonban levő MVM megvásárolhatja-e a német E.ON csoport romániai szolgáltatói üzletágát – értesült a Hotnews.
„Az E.ON folyamatosan felülvizsgálja portfólióját, hogy előmozdítsa a fenntarthatósági, a digitalizációs és a növekedési stratégiai programját. A ma bejelentett döntés egy alapos elemzés eredményeképp született, amely figyelembe vette az energiaszektor változásainak dinamikáját és az E.ON Csoport szélesebb körű működésére gyakorolt hatását. A tranzakció lehetővé teszi az E.ON számára, hogy a leginkább stratégiai területekre összpontosítson, összhangban a cég azon célkitűzésével, hogy hozzájáruljon az energetikai átmenet elősegítéséhez Európában” – mondta Marc Spieker, az E.ON SE kereskedelmi vezérigazgató-helyettese.
Mint arról beszámoltunk, októberben román sajtóorgánumok arról értekeztek, mennyi veszélyt rejt magában, ha az „oroszbarát” magyar kormány befolyási övezetébe kerül egy több millió romániai ügyfelet kiszolgáló energiaszolgáltató. Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter akkor úgy nyilatkozott: egyelőre korai a tranzakcióról beszélni, de ha megvalósul, a kormány, a Versenytanács, a külföldi közvetlen beruházásokkal foglalkozó bizottság és szükség esetén az állam más illetékes szervei is alaposan megvizsgálják. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az esetleges tranzakció kizárólag a szolgáltatói üzletágat érintené, a kritikus infrastruktúrát nem.
A tárca hétfő esti közlemény szerint a bukaresti hatóságok tudomásul vették a magyarországi vállalat bejelentését, ami jelentősen befolyásolni fogja a romániai áram- és földgázszolgáltatási piacot. A minisztérium emlékeztetett arra, hogy ezután a tranzakció romániai és európai engedélyeztetése következik, és ez az „összetett eljárás” magában foglalja majd a különféle román és uniós törvényekben előírt versenyszabályoknak való megfelelés részletes elemzését.
A közlemény szerint az illetékes román hatóságok elemezni fogják az MVM üzleti kapcsolatait és bevételeinek forrásait, különös tekintettel az Európai Unión kívülről származó bevételeire. Emellett a közvetlen külföldi befektetéseket ellenőrző bizottság is gondoskodni fog arról, hogy a tranzakció tiszteletben tartsa Románia gazdasági és energiabiztonsági érdekeit.
A minisztérium közölte azt is: Sebastian Burduja tárcavezető a közeljövőben találkozni kíván az MVM felső vezetésével, hogy megismerje a magyar vállalat romániai terveit. Emellett tárgyalna azokról a lehetőségekről, amelyek révén a többségi állami tőkével rendelkező helyi vállalatok jelentős szerepet játszhatnának a romániai energiaágazat fejlődésében.
A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól.
Az Európai Bizottság (EB) hétfőn úgy határozott, hogy felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást indít Románia ellen a jelzáloghitel-irányelv (2014/17/EU irányelv) helytelen átültetése miatt.
Jóváhagyta hétfőn a brit kormány az országos postaszolgálat, a Royal Mail eladását Daniel Kretinsky cseh milliárdos nagybefektetőnek.
Az idei év első 10 hónapjában 1,06 millió tonna tehéntejet gyűjtöttek be a feldolgozóüzemek Romániában, 3,7 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában, a nyers tej importja pedig 44,5 százalékkal 129 258 tonnára emelkedett.
Az idei év első tíz hónapjában 3,18 milliárd kilowattóra (kWh) villamos energiát termeltek a fotovoltaikus erőművek, ami 55,1 százalékkal több a tavalyi év ugyanezen időszakában jegyzettnél – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nemcsak itthon, hanem európai viszonylatban is döbbenetes magasságokban a kolozsvári albérletárak: a kincses város egy felmérés szerint uniós éllovas, ha az átlagfizetéshez viszonyítjuk egy belvárosi kis lakás bérleti díját.
Az idei első tíz hónapban 24,21 milliárd euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya, ami növekedést jelent a 2023 azonos időszakában jegyzett 18,45 milliárd euróhoz képest – vont mérleget pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest 0,6 százalékponttal 5,6 százalékra nőtt a munkanélküliségi ráta Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adatsoraiból.
Idén októberben szeptemberhez képest 40 lejjel (0,8 százalékkal) 5268 lejre nőtt a romániai nettó átlagbér – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Partneri együttműködést kötött az ország legnagyobb pénzintézetével, a Transilvania Bankkal a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT), amely az elmúlt hét végén tartotta tisztújító küldöttgyűlését Kolozsváron.
Szerda esti Facebook-bejegyzése szerint Sebastian Burduja energiaügyi miniszter arra törekszik, hogy a 2025. április elseje utáni energiaszámlák ne terheljék meg jelentősen a háztartások költségvetését.
szóljon hozzá!