Fotó: Képernyőmentés
Románia az Európai Bizottság (EB) közbelépésére vár, nem hoz egyoldalú intézkedéseket az országba vámmentesen beáramló, a helyi termelőket nehéz helyzetbe hozó ukrán gabona ügyében – szögezte le Petre Daea mezőgazdasági miniszter pénteken, miután Bukarestben tárgyalt ukrán hivatali kollégájával, Mikola Szolszkijjal.
2023. április 21., 14:252023. április 21., 14:25
Közös sajtóértekezletükön Daea kifejtette: országa szolidáris a lengyel, magyar, bolgár és szlovák gazdákkal, de az EU egy közös piac, ahol a szabályokat közösen kell meghozni, Románia nem száll be az egyoldalú döntések „versenyébe”.
A tárcavezető elmondta, az ukrajnai mezőgazdasági termékek behozatalát úgy kell szabályozni, hogy ne sérüljenek sem az ukrán, sem a román gazdák érdekei. Hozzátette, hogy sikerült megegyeznie Mikola Szolszkijjal a jelenlegi helyzeten javító megoldásokban. Daea emlékeztetett arra, hogy négy uniós tagállam egyoldalúan leállította az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát. Románia szerinte azért nem járt el így, mert
Ezért nevezte a kereskedelmi biztos törvénytelennek a négy tagállam egyoldalú döntését, és szólította fel őket a korlátozások visszavonására – magyarázta.
– idézte a mezőgazdasági minisztert az Agerpres hírügynökség.
Daea közölte: abban egyezett meg Mikola Szolszkijjal, hogy megvárják a brüsszeli döntést az ukrán gabona behozatalával kapcsolatban. Emlékeztetett arra, hogy a román kormányfő egyike volt annak az öt miniszterelnöknek, akik levélben fordultak az Európai Bizottság elnökéhez, és választ is kaptak Ursula von der Leyentől. A levél aláírói sürgős intézkedéseket kértek a kereskedelmi és a mezőgazdasági biztostól, egy olyan egységes szabályozás kidolgozását, amelyik valamennyi érintett fél érdekeit figyelembe veszi.
Húszmillió eurót fordít a kormány a beáramló ukrajnai gabona miatt kárt szenvedett termelők támogatására, ebből 10 millió eurót az Európai Bizottság biztosít, 10 millió eurót pedig a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből különítenek el.
„Egyfelelől megvédjük a hazai gazdákat, másfelől lehetővé tesszük, hogy az ukrán gabona eljuthasson a célországokba, és időben kapják meg azt az élelmet, amire várnak” – magyarázta a tárcavezető. Daea emlékeztett arra, hogy egy korábbi döntésnek megfelelően a Románián áthaladó gabonaszállítmányokat vámzárral látják el, így nyomon lehet követni a célországba való megérkezésükig. Az eljárásba bevonják a belügyminisztériumot is, a szállítmányok közúti ellenőrzése ugyanis a rendőrségre hárul.
A mezőgazdasági miniszter elmagyarázta, hogy a lengyel, szlovák és magyar importtilalom nyomán Románia maradt az ukrán gabona egyedüli kapuja az uniós piac felé, ezért a hazai agrárszektorra most a korábbinál is nagyobb nyomás nehezedik. Szerinte a román fél intézkedéseit az ukrán tárgyalópartnere is megértően fogadta és helyeselte.
Az Európai Bizottság „teljes mértékben” tudatában van az ukrán mezőgazdasági termékek megnövekedett behozatalával kapcsolatos aggodalmaknak, ugyanakkor az egyoldalú megoldások helyett közös európai megközelítésre van szükség a probléma megoldására.
Daea elmondta, abban egyeztek meg Mikola Szolszkijjal, hogy Ukrajna hetente tájékoztatni fogja a román felet külön az importált és külön a tranzitban lévő mezőgazdasági termékek mennyiségéről, elkerülendő a számadatok értelmezhetőségét. Közölte, hogy megvárják az Európai Bizottság április 25-i döntését, és már jövő héten újra asztalhoz ülnek az ukrán mezőgazdasági miniszterrel kidolgozni a hosszú távú együttműködés szabályait.
Szolszkij köszönetet mondott tárgyalópartnerének és a román társadalomnak a szolidaritásért és megértésért, hozzátéve: nem a románok vagy ukránok provokáltak ki válságot, a helyzetet az orosz agresszió idézte elő.
Románia az uniós rendeletek tiszteletben tartásával, az Európai Bizottsággal egyeztetve fog eljárni a hazai termelőket hátrányosan érintő ukrán gabona ügyében – jelentette ki szerdán Nicolae Ciucă kormányfő.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!