Fotó: Képernyőmentés
Románia az Európai Bizottság (EB) közbelépésére vár, nem hoz egyoldalú intézkedéseket az országba vámmentesen beáramló, a helyi termelőket nehéz helyzetbe hozó ukrán gabona ügyében – szögezte le Petre Daea mezőgazdasági miniszter pénteken, miután Bukarestben tárgyalt ukrán hivatali kollégájával, Mikola Szolszkijjal.
2023. április 21., 14:252023. április 21., 14:25
Közös sajtóértekezletükön Daea kifejtette: országa szolidáris a lengyel, magyar, bolgár és szlovák gazdákkal, de az EU egy közös piac, ahol a szabályokat közösen kell meghozni, Románia nem száll be az egyoldalú döntések „versenyébe”.
A tárcavezető elmondta, az ukrajnai mezőgazdasági termékek behozatalát úgy kell szabályozni, hogy ne sérüljenek sem az ukrán, sem a román gazdák érdekei. Hozzátette, hogy sikerült megegyeznie Mikola Szolszkijjal a jelenlegi helyzeten javító megoldásokban. Daea emlékeztetett arra, hogy négy uniós tagállam egyoldalúan leállította az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát. Románia szerinte azért nem járt el így, mert
Ezért nevezte a kereskedelmi biztos törvénytelennek a négy tagállam egyoldalú döntését, és szólította fel őket a korlátozások visszavonására – magyarázta.
– idézte a mezőgazdasági minisztert az Agerpres hírügynökség.
Daea közölte: abban egyezett meg Mikola Szolszkijjal, hogy megvárják a brüsszeli döntést az ukrán gabona behozatalával kapcsolatban. Emlékeztetett arra, hogy a román kormányfő egyike volt annak az öt miniszterelnöknek, akik levélben fordultak az Európai Bizottság elnökéhez, és választ is kaptak Ursula von der Leyentől. A levél aláírói sürgős intézkedéseket kértek a kereskedelmi és a mezőgazdasági biztostól, egy olyan egységes szabályozás kidolgozását, amelyik valamennyi érintett fél érdekeit figyelembe veszi.
Húszmillió eurót fordít a kormány a beáramló ukrajnai gabona miatt kárt szenvedett termelők támogatására, ebből 10 millió eurót az Európai Bizottság biztosít, 10 millió eurót pedig a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből különítenek el.
„Egyfelelől megvédjük a hazai gazdákat, másfelől lehetővé tesszük, hogy az ukrán gabona eljuthasson a célországokba, és időben kapják meg azt az élelmet, amire várnak” – magyarázta a tárcavezető. Daea emlékeztett arra, hogy egy korábbi döntésnek megfelelően a Románián áthaladó gabonaszállítmányokat vámzárral látják el, így nyomon lehet követni a célországba való megérkezésükig. Az eljárásba bevonják a belügyminisztériumot is, a szállítmányok közúti ellenőrzése ugyanis a rendőrségre hárul.
A mezőgazdasági miniszter elmagyarázta, hogy a lengyel, szlovák és magyar importtilalom nyomán Románia maradt az ukrán gabona egyedüli kapuja az uniós piac felé, ezért a hazai agrárszektorra most a korábbinál is nagyobb nyomás nehezedik. Szerinte a román fél intézkedéseit az ukrán tárgyalópartnere is megértően fogadta és helyeselte.
Az Európai Bizottság „teljes mértékben” tudatában van az ukrán mezőgazdasági termékek megnövekedett behozatalával kapcsolatos aggodalmaknak, ugyanakkor az egyoldalú megoldások helyett közös európai megközelítésre van szükség a probléma megoldására.
Daea elmondta, abban egyeztek meg Mikola Szolszkijjal, hogy Ukrajna hetente tájékoztatni fogja a román felet külön az importált és külön a tranzitban lévő mezőgazdasági termékek mennyiségéről, elkerülendő a számadatok értelmezhetőségét. Közölte, hogy megvárják az Európai Bizottság április 25-i döntését, és már jövő héten újra asztalhoz ülnek az ukrán mezőgazdasági miniszterrel kidolgozni a hosszú távú együttműködés szabályait.
Szolszkij köszönetet mondott tárgyalópartnerének és a román társadalomnak a szolidaritásért és megértésért, hozzátéve: nem a románok vagy ukránok provokáltak ki válságot, a helyzetet az orosz agresszió idézte elő.
Románia az uniós rendeletek tiszteletben tartásával, az Európai Bizottsággal egyeztetve fog eljárni a hazai termelőket hátrányosan érintő ukrán gabona ügyében – jelentette ki szerdán Nicolae Ciucă kormányfő.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!