Fotó: Gov.ro
Húszmillió eurót fordít a kormány a beáramló ukrajnai gabona miatt kárt szenvedett termelők támogatására, ebből 10 millió eurót az Európai Bizottság biztosít, 10 millió eurót pedig a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből különítenek el – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
2023. április 20., 13:492023. április 20., 13:49
2023. április 20., 14:352023. április 20., 14:35
Nicolae Ciucă azt mondta, az erről szóló határozatot el is fogadja a kormány a csütörtöki ülésén, majd a Hivatalos Közlönyben való megjelenésétől számított 15 napon belül lehet kérelmezni a támogatást a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) kirendeltségeinél.
A gazdáknak járó támogatás mértékét az APIA számolja ki a learatott és raktározott búza mennyiségének függvényében.
A támogatást szeptember 30-ig kapják meg.
A kormányfő hangsúlyozta,
Az Európai Bizottság „teljes mértékben” tudatában van az ukrán mezőgazdasági termékek megnövekedett behozatalával kapcsolatos aggodalmaknak, ugyanakkor az egyoldalú megoldások helyett közös európai megközelítésre van szükség a probléma megoldására.
A miniszterelnök beszámolt arról is, hogy választ kaptak az Európai Bizottság elnökétől, Ursula von der Leyentől arra a levélre, amelyben további négy tagállam kormányfőjével együtt a kelet-európai országokba áramló ukrán gabona árleszorító hatásának elemzésére kérték az EB-t. Válaszában az EB elnöke megerősítette, hogy
Továbbá a búza, kukorica, napraforgó és repce esetében megelőző intézkedéseket hoznak az uniós gazdák védelmére, illetve tovább dolgoznak az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek tranzitjának megkönnyítésén, a szállítmányok jobb követhetőségének biztosításán, a logisztikai költségek csökkentésén – ismertette Ciucă.
A kormányfő hangsúlyozta, válaszában az EB elnöke arra kérte az érintett tagországokat, hogy kerüljék az egyoldalú intézkedéseket, és a közös európai megközelítést szorgalmazta.
Reményei szerint erre legkésőbb április 25-én, kedden sor kerül, ekkor tartják meg ugyanis az uniós tagállamok mezőgazdasági minisztereinek tanácskozását.
Románia szigorúbban ellenőrzi az országon áthaladó ukrán gabonaszállítmányok útját, és kéri az ukrán hatóságokat, találjanak megoldást a gabonafélék és olajos magvak Romániába irányuló exportjának korlátozására.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!